Korpen visar upp racketsport för äldre i Enskede Rackethall
Racketsporter är perfekt som motionsform, även om du har kommit upp i åren. Därför gör Korpen Stockholm och Enskede Rackethall en satsning i nästa vecka på olika racketsporter för äldre under Korpens Seniorvecka.

-Vi kommer att vara på plats i Enskede Rackethall måndag, onsdag och fredag mellan klockan 10 och 12 för att hjälpa deltagarna som kommer att få testa olika typer av racketsporter, berättar Micaela Francke-Rydén på Korpen Stockholm.
Förutom bordtennis och badminton kommer även den – för Sverige – relativt sett nya racketsporten pickleball att finnas som prova-på-aktivitet, en sport som växer stort. Dessutom kommer de som kommer till seniordagarna att kunna spela boule eller cirkelträna.
-Man behöver inte träna eller spela en racketsport. Det kan vara trevligt för många att bara komma dit och umgås, säger Micaela. Då blir också tröskeln lägre för de som kanske i förlängningen sätter igång med någon aktivitet.
Nyckelord
Kontakter
Micaela Francke-Rydén, Korpen Stockholm
08-699 63 92
micaela.francke@korpenstockholm.se
Välkommen till Korpen
Korpen är ett av Sveriges största idrottsförbund och en del av den samlade idrottsrörelsen. Vi erbjuder lagidrott, gruppträning och individuella idrotter. Vi gör det enkelt för människor att sporta och ha kul tillsammans!
Följ Korpen Svenska Motionsidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Korpen Svenska Motionsidrottsförbundet
Sju av tio vill att arbetsgivare tar mer ansvar i personalhälsa19.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots att många arbetsgivare ser stora vinster med en välmående personal lever sju av tio inte upp till de växande kraven från arbetstagarna. Och en av tre ger ett lågt betyg till sin arbetsgivare när det kommer till engagemang för träning och motion för personalen. Det visar en ny undersökning från Korpen Svenska Motionsidrottsförbundet.
Årets Motionsvecka äntligen här! Ta chansen att skaffa dig en ny vana.19.9.2025 14:04:34 CEST | Pressmeddelande
Den har blivit till en tradition och något tusentals motionärer ser fram emot: Sveriges Motionsvecka där Korpen Svenska Motionsförbundet får oss att röra på sig minst 20 minuter om dagen och på så sätt skaffa sig en välgörande vana. På måndag den 22 september går startskottet för 2025 års Motionsvecka och nästa söndag, den 28 september, går den i mål.
Korpen Svenska Motionsidrottsförbundet och STIGA Sports inleder samarbete19.5.2025 07:59:00 CEST | Pressmeddelande
Korpen Svenska Motionsidrottsförbundet och STIGA Sports går nu samman i ett nytt samarbete där STIGA Sports blir officiell partner inom racketsport. Syftet är att tillsammans inspirera fler till ett aktivt liv genom att göra racketsport mer tillgängligt för Korpens medlemmar och verksamheter runt om i landet.
Nu startar Korpens Mitt Everest. Klarar Sverige Springer-Thomas Mount Everest på ett dygn?6.5.2025 15:59:40 CEST | Pressmeddelande
Årets upplaga av Mitt Everest, Korpens motionsutmaning för hela Sverige, kickstartar med en annorlunda och smått omöjlig utmaning: bestig världens högsta berg på ett dygn! Det är Thomas Pickelner från TV 4-programmet ”Sverige Springer” som klockan 17.00 imorgon onsdag den 7 maj påbörjar toppattacken i Hammarbybacken, Stockholm. Om han under ett dygt klarar att ta sig upp och ner för backen totalt 105 (!) gånger, ja då har han klarat 8 848 höjdmeter och står rent teoretiskt på toppen av Mount Everest. -Det här är kanske den största utmaningen jag gjort i programmet, säger Thomas Pickelner. Jag ska alltså ta mig upp och ner för Hammarbybacken 105 gånger för att nå Mount Everest topp!
Svenska tipspromenader i mobilen erövrar världen25.4.2025 11:15:56 CEST | Pressmeddelande
Korpen Svenska Motionsidrottsförbundet har nyligen lanserat "Världens största tipspromenad" genom appen Tipspromenader. Med appen i mobilen öppnas en hel värld av frågor och teman – perfekt för alla som vill kombinera rörelse med hjärngympa. Det unikt svenska fenomenet tipspromenad sprider sig nu långt utanför landets gränser. Appen har redan laddats ner i ett 15-tal länder, däribland Kambodja, Brasilien, Australien och Slovakien.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum