Herrlandslaget föll mot Finland
Herrlandslaget föll i den första matchen av Finnkampen. Slutresultatet skrevs till 8-4 i Finlands favör.

Herrlandslaget inledde landslagssäsongen genom att möta Finland på bortaplan i Finnkampen. Matchen blev en förlust för blågult som stundtals hade svårt att skapa målchanser.
– Det är klart att det blir lite kaosaktigt när vi slänger in lite nya idéer och tankar på hur vi vill spela, säger förbundskapten Thomas Brottman och fortsätter.
– Det kanske blir lite osynkat. Lite för högt i vissa lägen och vi blir väldigt långa, sen spelar Finland sig ur och kommer till lätta avslut.
Även om slutresultatet inte gick blågults väg så fanns det positiva delar att ta med sig.
– Jag tycker att det är inspirerande och kul att killarna försöker göra det vi ger dem till hundraprocent. Sen har vi ett visst jobb att göra till imorgon med närkampsspelet och femtio-femtio bollar, där tycker jag att vi kan göra det bättre.
Det dröjde tills halva matchen var spelad innan Sverige spräckte målnollan, något Thomas Brottman menar kan bero på att det stundtals upplevdes stressigt på planen.
– Vi får inte något synk i försvarsspelet, springer bort oss och hamnar på fel rulle. Då blir det stressigt och när vi får lägena blir det ännu stressigare. Sen lugnar vi ner oss och blir Sverige på något sätt.
En ljusglimt var annars landslagsdebutanten Anton Nilsson som under kvällen fick göra sitt första framträdande i herrlandslaget.
– Det är jätteroligt med en ny erfarenhet att få representera Sverige. Det är en barndomsdröm, det är det största man kan göra inom innebandy, säger Anton Nilsson.
Debuten kröntes även av ett mål när Nilsson kyligt pricksköt en reducering i den tredje perioden.
– Det är alltid roligt att få göra mål, kanske inte att man vanligtvis gör det. Jag fick en bra passning av Tobbe (Gustafsson) som jag bara kunde lägga in.
Nu väntar några timmars vila innan det imorgon är dags för ett returmöte. Redan nu finns det revanschlust i laget, menar Nilsson.
– Det är bara att ladda om. Det är en ny match med nya förutsättningar, lite revanschlust.
Matchfakta
Sverige-Finland 4-8 (0-3, 2-1, 2-4)
Första perioden
0-1 (05.36) Ville Lastikka (Eemeli Salin)
0-2 (08.30) Justus Kainulainen (Eemeli Salin)
0-3 (13.58) Sami Johansson (Waltteri Vesterinen)
Andra perioden
0-4 (06.14) Ville Lastikka (Justus Kainulainen)
1-4 (10.33) Sebastian Palmqvist (Linus Holmgren)
2-4 (17.42) Albin Sjögren (Gabriel Kohonen)
Tredje perioden
3-4 (00.51) Anton Nilsson (Tobias Gustafsson)
3-5 (08.13) Sami Johansson (Alpo Laitila)
3-6 (09.42) Tuomas Ojala (Joona Rantala)
3-7 (17.04) Justus Kainulainen (Eemeli Salin)
3-8 (18.11) Sami Johansson (Riku Hakanen)
4-8 (18.32) Linus Holmgren (Ludwig Persson)
Nyckelord
Kontakter
Thomas BrottmanFörbundskapten, herrlandslaget
Tel:070-799 59 00thomas.brottman@innebandy.seNiklas NordénFörbundskapten, herrlandslaget
Tel:070-332 69 47niklas.norden@innebandy.seLudvig GustavssonPress- och medieansvarig, Svensk Innebandy
Tel:073-082 80 80ludvig.gustavsson@innebandy.seInnebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Sverige förändrar ledarstaben i damlandslaget inför VM 202722.12.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en fjärdeplats i VM 2025 inleder Svenska Innebandyförbundet arbetet mot nästa världsmästerskap. En resa som kommer att ledas av en ny ledarstab.
Sverige föll i bronsmatchen – avslutar VM på fjärdeplats14.12.2025 18:08:00 CET | Pressmeddelande
Finland blev numret för stort i bronsmatchen. Sverige förlorade till slut med 6-4. Sverige avslutar därmed VM 2025 på en fjärdeplats.
Förlust för Sverige i VM-semifinalen: ”Gäller att bryta ihop och komma igen”13.12.2025 23:20:25 CET | Pressmeddelande
Sverige föll i VM-semifinalen mot Schweiz. De rödklädda blev numret för stora och vann med 6-3. Nu väntar Finland i bronsmatchen för Sveriges del.
Storseger för Sverige i VM-kvartsfinalen12.12.2025 23:54:57 CET | Pressmeddelande
Sverige tog en storseger i VM-kvartsfinalen mot Lettland. Matchen slutade 16-3 i blågults favör. Nu väntar Schweiz i morgondagens semifinal.
Svensk VM-gruppseger i Brno: ”Vi ser fram emot slutspelet nu”9.12.2025 00:10:52 CET | Pressmeddelande
Sverige tog under måndagskvällen sin andra seger i Brno i samband med mötet mot Slovakien. Segern var med så stor marginal att gruppsegern säkrades på målskillnad. Nu väntar kvartsfinal på fredag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum