WWF satsar 8,2 miljoner på rovdjursprojekt

Dela

Dialogmöten, rovdjursavvisande stängsel samt forskning om vargens matvanor är några projekt som nu kommer bli verklighet. Syftet är att främja samexistensen mellan människor och Sveriges stora rovdjur. Totalt betalar WWF ut 8,2 miljoner kronor till sex projekt som kommer att drivas av forskare, länsstyrelser, organisationer och stiftelser.

WWF betalar ut över 8 miljoner kronor till sex rovdjursprojekt i år. Foto: Ola Jennersten
WWF betalar ut över 8 miljoner kronor till sex rovdjursprojekt i år. Foto: Ola Jennersten WWF betalar ut över 8 miljoner kronor till sex rovdjursprojekt i år. Foto: Ola Jennersten

– Vi ser hur viktigt det är att stödja projekt och initiativ för att minska skador, skapa samarbeten och förebygga konflikter mellan rovdjur och människor. Det är helt avgörande för att säkra framtiden för de stora rovdjuren, säger Gustaf Lind, generalsekreterare på Världsnaturfonden WWF.  

Ett av projekten som får stöd är Lokala forum för rovdjursdialog. Projektet drivs av konfliktexperten Bernard le Roux från Dialogues, i samverkan med bland annat Sveriges lantbruksuniversitet (SLU). Målet är att minska konflikter och öka förståelsen i frågor kopplade till stora rovdjur.  

– Vi vill skapa ett forum där människor som lever nära stora rovdjur kan mötas. Det ska öppna upp för diskussioner, både med varandra, med myndigheter samt med representanter från lokala organisationer. Vi hoppas kunna minska konflikterna och samtidigt öka förtroendet mellan människor och lokala aktörer. Med hjälp av dessa dialogmöten vill vi föra lokala röster närmare beslutsfattare och se till att det lokala perspektivet inte glöms bort, säger Bernard le Roux, från Dialogues.  

Ett annat av projekten som får stöd är en undersökning om vad vargar äter i nyetablerade revir i södra Sverige. Projektet genomförs av forskaren Cecilia Di Bernardi vid SLU/Grimsö forskningsstation och har som mål att öka kunskapen i frågan och på så sätt bistå i förvaltningen av varg och även klövvilt, som exempelvis älg, rådjur och vildsvin. 

– WWFs långsiktiga mål med att stötta projekten är att skapa livskraftiga rovdjursstammar och en rovdjursförvaltning som är långsiktig och förutsägbar. Vi vill skapa en ekosystembaserad grundsyn för förvaltningen där både människor och stora rovdjur mår bra och lever sida vid sida, säger Benny Gäfvert, rovdjursexpert WWF.  

FAKTA Övriga projekt som kommer att få bidrag: 

Rovdjursavvisande stängsel, fas 2 

Svenska Rovdjursföreningen har beviljats medel för att fortsätta arbetet med rovdjursavvisande stängsel. Målet är att skydda tamdjur från rovdjursangrepp och därigenom minska risken för skyddsjakt på stora rovdjur efter angrepp, samt att öka acceptansen för stora rovdjur. Planerade åtgärder inkluderar bland annat utbildning för montering av stängsel samt etablering av tre referensgårdar. 

Jägare rapporterar rovdjursspåren i Dalarna 

Länsstyrelsen Dalarna och Svenska Jägarförbundet Dalarna har beviljats medel för att lokala jägare ska kunna rapportera spår efter stora rovdjur i Dalarna. Samarbetet har som mål att förbättra rovdjursinventeringen. Jägarna deltar genom att rapportera sina observationer och spår, som sedan granskas av länsstyrelsen för kvalitetssäkring. 

Animerade filmer om vargforskning 

Camilla Wikenros från SLU/Grimsö forskningsstation har fått medel för att sprida mer kunskap om vargar och på så sätt kunna öka acceptansen för dem. Projektet handlar om att dela forskningsresultat på ett enkelt sätt med animerade filmer, bilder och grafik på sociala medier.  

Rovdjursaktiviteter med Biotopia och Upplandstiftelsen 

Upplandstiftelsen tillsammans med Biotopia och Svenska Rovdjursföreningen i Uppsala har fått bidrag för att göra en utställning om rovdjur med tillhörande aktiviteter. Målet är att öka allmänhetens, skolbarns och SFI-studerandes kunskaper om stora rovdjur. Projektet kommer att inkludera en årlig utställning på Biotopia i Uppsala, korta djurfilmer, ett häfte för SFI-studerande, rovdjurslådor, utflykter för att hitta spår och kvällar med samtal. 

FAKTA De stora rovdjuren 
Till de stora rovdjuren räknas i Sverige björn, järv, lodjur, varg och kungsörn. 

Läs mer om rovdjursprojekt: https://www.wwf.se/djur/svenska-stora-rovdjur/innovation-for-rovdjursprojekt/ 

Kontakter

Bilder

Benny Gäfvert
Benny Gäfvert
Ladda ned bild
Bernard le Roux
Bernard le Roux
Ladda ned bild
Gustaf Lind
Gustaf Lind
Ladda ned bild

Världsnaturfonden WWF är med sina sex miljoner supportrar en av världens ledande ideella natur- och miljöorganisationer. Vi arbetar för att hejda förstörelsen av jordens naturliga livsmiljöer - genom att bevara den biologiska mångfalden, använda förnybara naturresurser på ett hållbart sätt samt minska föroreningar och ohållbar konsumtion.

Följ WWF

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från WWF

Rapport: Ny hållbarhetsdata – en möjliggörare för både ekonomi och natur28.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Nya krav inom EU väntas generera stora mängder hållbarhetsdata som kan bli värdefull information för företag och finansiella aktörer att använda för bättre beslut. En ny rapport från Världsnaturfonden WWF visar att dessa data kan leda till stora vinster för ekonomi, samhälle och miljö – om de används rätt. Men då krävs även politisk tydlighet, offentliga investeringar och konkreta miljöåtgärder.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye