Ratio

Nationalekonomen Anna Thoursie knyts till Ratio

Dela

Arbetslivskriminalitet påverkar företagande och arbetsmarknad negativt. Men hur mycket och i vilken utsträckning? Det ska nationalekonomen Anna Thoursie undersöka när hon nu knyts till Ratio.

– Arbetslivskriminaliteten är en otroligt viktig fråga, inte minst för företagandet. Jag misstänker exempelvis att vi har en situation där många personer som vill vara entreprenörer låter bli att starta företag, särskilt i utsatta områden, dels för riskerna, dels för att försäkringspremierna är alldeles för höga. Det ska bli intressant att gräva vidare i detta och bringa klarhet i en fråga som vi vet alldeles för lite om i dagsläget.

Det säger Anna Thoursie som är fil dr i nationalekonomi och som nu knyts till Ratio för att skriva en rapport om arbetslivskriminalitet.

Arbetslivskriminalitet innebär handlingar, ofta systematiska, som bryter mot lagar om arbetsförhållanden, löner, skatter, avgifter och bidrag. Denna kriminalitet försvårar företagande och verkar konkurrenssnedvridande. När den är omfattande riskerar den att undergräva samhällsstrukturen. Brott mot arbetsmiljölagstiftningen, svartarbete, skattefusk, bluffakturor samt otillbörlig påverkan inför myndighetsbeslut och regelrätta hot är exempel på den arbetslivskriminalitet som förekommer.. Dock finns det i dagsläget en brist på strukturerad kunskap och studier om detta ämne, vilket gör det svårt att förstå arbetslivskriminalitetens omfattning och verkliga effekter.

Anna Thoursie är disputerad nationalekonom och affilierad forskare vid institutet för social forskning (SOFI) på Stockholms universitet. Hon kommer närmast från en tjänst som chefekonom på Ledarna. Hon knyts till Ratio som rapportförfattare där hon kommer att förlägga en del av sin arbetstid.

Nyckelord

Kontakter

Följ Ratio

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ratio

Studie: Minskad jobbstress med AI19.3.2025 14:49:20 CET | Pressmeddelande

Artificiell intelligens och robotisering är förknippade med lägre stressnivåer på arbetsplatsen. Det framgår av en ny studie som undersöker hur införandet av avancerad teknik påverkar arbetstagares välmående i Tyskland. Forskarna Michael Koch (Aarhus University) och Magnus Lodefalk (Ratio och Örebro universitet) har analyserat omfattande data över anställdas egenrapporterade stress och deras yrkesexponering för AI och robotar.

Webbinarium: Efter valet – vad händer med tysk ekonomi?4.3.2025 10:27:02 CET | Pressmeddelande

Välkommen till Ratios webbsända seminarium onsdagen den 5 mars, där vi fokuserar på Tysklands ekonomiska framtid efter valet. Medverkande är professor Dr. Hubertus Bardt, verkställande direktör för Institut der deutschen Wirtschaft Köln e.V., och moderator är Jonas Grafström, doktor i nationalekonomi och vice vd på Ratio. Tyskland har länge varit Europas ekonomiska motor, men står nu inför flera utmaningar. Handelspolitik, korporatism, energipolitik och en eftersläpande digitalisering bidrar till en osäker framtid för landets ekonomi. Under seminariet diskuterar vi vad som väntar efter valet och vilka reformer som krävs för att vända utvecklingen. Evenemanget äger rum digitalt via Teams mellan kl. 12:15 och 12:45. Anmälan är öppen och du får en möteslänk i bekräftelsemejlet.

Tysklands roll i den svenska elkrisen - välkommen på webbinarium om "Europas sjuke man"18.2.2025 11:00:14 CET | Pressinbjudan

En ekonomi på dekis, följt av en elkris som gett känningar över hela kontinenten. Det finns skäl till varför Tyskland på senare tid kallats ”Europas sjuke man”. Hur påverkar den tyska elkrisen svenska företag? Gynnas vi av ett integrerat elsystem på EU-nivå? Och hur villiga är svenskar att betala för utsläppsminskningar i andra länder, egentligen? För att besvara dessa frågor bjuder Ratio in till ett digitalt seminarium torsdagen den 20 februari. Medverkande: Jonas Grafström, fil. dr nationalekonomi, vice vd Ratio Magnus Söderberg, professor i nationalekonomi vid Griffith University i Australien, Ratio Samtalet modereras av Karl Hatt, evenemangsansvarig Ratio Evenemanget äger rum via Teams. Information om möteslänk med mera kommer i bekräftelsemejlet. Mer information om evenemanget, arrangören samt anmälningslänk finner du här.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye