
Consids grundare i final i prestigefulla ”Founder of the Year Award”
Grundarna av Consid, Peter Hellgren och Henrik Sandell, har utsetts till finalister i det eftertraktade priset “Founder of the Year Award”. Nyheten riktar strålkastarljuset på Consids enastående resa och de visionära individer som ligger bakom företagets tillväxt.

–Vi är ödmjuka och hedrade över att bli erkända som finalister för utmärkelsen Founder of the Year. Vi tror på kraften i innovation och potentialen i varje medarbetare. Det här erkännandet uppmuntrar oss att fortsätta att utmana gränser och sträva efter att hela tiden förbättra vår verksamhet, säger Consids vd, Peter Hellgren.
Grundat år 2000 understryker Consids utmärkelse som finalist det enastående förloppet av företaget. Sandell och Hellgren, båda majoritetsägare, gick samman för att samla ledande IT-experter med målet att skapa varaktigt värde för globala företag.
Consids grundes år 2000 och företagets tillväxt under de senaste två decennierna har enastående, primärt drivet av organisk expansion. Företaget är nu den snabbast växande IT-konsultfirman i norra Europa. Consid har över 1800 anställda och finns på över 40 platser i Sverige, Danmark, Norge, Finland, Tyskland och Polen, med en årlig intäkt som överstiger imponerande 200 miljoner euro.
Vinnarna utses vid den kommande Founders Awards Gala, som går av stapeln den 20 september. En panel av respekterade entreprenörer kommer att fungera som jurymedlemmar och presentera vinnarna i olika kategorier, inklusive både kvinnliga och manliga hederspristagare, med priset “The Growth Rings”. Denna utmärkelse symboliserar den exceptionella tillväxten och påverkan som uppnåtts genom deras entreprenörsinsatser.
Founders Alliance är ett internationellt nätverk som syftar till att stötta tillväxt i alla faser av företagsbyggande.
Att Henrik Sandell och Peter Hellgren, tillsammans med Consid, erkänns som finalister understryker den förändringskraft som visionära grundare har när det gäller att forma företags- och samhällsutvecklingen. Deras resa, som nu kastas in i rampljuset, är vittnesbörd om de prestationer som är möjliga genom ihärdighet och entreprenörsanda.
–Våra anställda är vår balansräkning. Vi har velat bygga det företag vi själva vill jobba för och som kunder vill jobba med. Vårt fokus har alltid varit att skapa en så bra arbetsplats att de bästa söker sig till oss och stannar, säger Peter Hellgren.
Nyckelord
Kontakter
Nathalie BesèrKommunikationschef
Tel:0730- 56 70 30nathalie.beser@consid.seLänkar
Om oss
Consid är ett av landets snabbast växande företag och är verksamt inom it, management och kommunikation. Med över 2 000 anställda, fördelade på ett 40-tal kontor i Sverige och utlandet, omsatte bolaget 2,1 miljarder kronor 2022.
Följ Consid
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Consid
Consid skriver svensk näringslivshistoria – tar sin elfte Gasell17.10.2024 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
IT-företaget Consid har under sina 24 år vuxit till ett av Nordens mest framgångsrika bolag inom tech och har staplat prestationen att bli DI Gasell-vinnare hela elva gånger – ett rekord som som ingen annan tidigare uppnått.
Christer Olsson om ledarskap och imposter syndrome: ”Vi har grundlurat våra barn”16.10.2024 11:41:40 CEST | Pressmeddelande
Christer Olsson är fiskarpojken från Öckerö som idag är en av Sveriges största inspirationskällor för ledarskap och affärsutveckling. Med över 30 års erfarenhet av organisations- och ledarskapsutveckling har han minst sagt satt sin prägel på den svenska arbetsmarknaden och rett ut vad bra ledarskap egentligen innebär.
Consid expanderar i Dalarna – ökar med 150 procent15.10.2024 15:35:37 CEST | Pressmeddelande
It- och kommunikationsbolaget Consid expanderar nu i Dalarna. Under dagen idag stod det klart att företaget har tagit över bolaget Aspires verksamhet i Borlänge, efter förhandlingar med CombinedX, ägare av Aspire.
Consid storsatsar – 5000 utbildas inom cybersäkerhet14.10.2024 16:25:03 CEST | Pressmeddelande
Genom initiativet Family Firewall vill IT-företaget Consid lyfta frågan om IT- och cybersäkerhet på företaget. Satsningen är en del av företagets säkerhetsmånad där man under oktober fokuserar extra på att stärka såväl det faktiska skyddet som kunskapen om cybersäkerhet.
Johan Klintin från Consid tar scenen på Testforum 20249.10.2024 09:22:31 CEST | Pressmeddelande
Johan Klintin från Consid har blivit utvald som en av huvudtalarna på Testforum 2024, årets största konferens inom test av IT-system. Testforum, som går av stapeln för 17 året i rad och under åren har samlat över 3000 deltagare, erbjuder ett omfattande program med fokus på de senaste trenderna och best practices inom testning av IT-system. Johan Klintin kommer att dela med sig av sina erfarenheter och insikter kring hur ett så kallat Enterprise Thinking-mindset kan förändra arbetsmetoder och resultat inom organisationer.