Metallica ger två konserter på Ullevi i sommar

Fredag den 16 juni och söndag den 18 juni spelar Metallica på Ullevi i Göteborg. Konserterna kommer att vara helt unika med två separata låtlistor och förband. Volbeat och Mammoth WVH öppnar första kvällen och andra kvällen öppnar Five Finger Death Punch och Ice Nine Kills. Tvådagarsbiljetter släpps på fredag 2 december och endagarsbiljetter 20 januari.
– Metallica är ett fantastiskt band med många fans i hela Norden och dom är hjärtligt välkomna till Göteborg. Ullevisommaren 2023 blir allt mer fullbokad, säger Henrik Jutbring, evenemangschef på Got Event.
Så här skriver arrangören Live Nation i ett pressmeddelande
METALLICA ÅKER PÅ VÄRLDSTURNÉN “M72” 2023/2024 - TVÅ KONSERTER I SVERIGE
Idag kan Metallica bekräfta alla datum på sin kommande världsturné “M72” under 2023 och 2024: presenterad över hela världen av Liquid Death och arrangerad av Live Nation. Fredag den 16 juni och söndag den 18 juni kommer Metallica till Ullevi i Göteborg för två helt unika kvällar!
Under Metallicas världsturné “M72” kommer vi att se bandet spela två kvällar i varje stad de besöker. Genom en så kallad No Repeat Weekend kommer de två kvällarna vara helt olika varandra – med två helt separata låtlistor och förband. Det blir en helg i fullskalig festivalanda tillsammans med Metallica. I Sverige öppnar Volbeat och Mammoth WVH första kvällen, andra kvällen öppnar Five Finger Death Punch och Ice Nine Kills.
Under turnén kommer scenen att placeras i mitten av arenan med den berömda Metallica Snake Pit centrerad vid scen. För de mest dedikerade fansen kommer ett ”I Disappear”-turnépass finnas att köpa. Turnén kommer också se debuten av rabatterade biljetter för fans under 16 år.
Tvådagarsbiljetter släpps fredagen den 2 december via LiveNation.se.
Det kommer finnas möjlighet att förbeställa det kommande albumet ”72 Seasons” på vinyl eller CD.
Endagsbiljetter kommer att släppas den 20 januari.
För mer information, vänligen besök metallica.com/m72-info
En del av intäkterna för varje såld biljett går till bandets All Within My Hands-stiftelse. AWMH grundades 2017 och har sedan dess samlat in nästan 13 miljoner dollar. Detta har bidragit till 5,9 miljoner dollar i bidrag till karriär- och tekniska utbildningsprogram i USA, över 2,5 miljoner dollar för att bekämpa osäker tillgång till mat och mer än 3,2 miljoner dollar till katastrofhjälpinsatser över hela världen.
Nyckelord
Kontakter
Mikael PerssonKommunikationsansvarig
Presskontakt för frågor som rör bolaget Got Event. Frågor kring de enskilda evenemangen ställs direkt till arrangören.
Länkar
Om oss
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.
Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.
Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.
Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!
Följ Got Event
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Got Event
IFK Göteborg spelar Svenska Cupen och försäsong på Ullevi19.12.2025 15:03:36 CET | Nyheter
IFK Göteborg flyttar sina hemmamatcher i Svenska Cupen 2026 och på försäsongen till Ullevi. Beslutet följer ett växande publikintresse och stärker möjligheten att samla fler supportrar under matcherna.
Sveriges VM-resa går via Gamla Ullevi5.12.2025 10:17:19 CET | Nyheter
Sveriges damlandslag spelar två VM-kvalmatcher på Gamla Ullevi när kvalspelet till VM 2027 i Brasilien drar igång. Den 14 april tar Sverige emot Danmark och den 9 juni väntar Italien. Biljetterna släpps den 11 december för föreningar och guldmedlemmar i Supporterklubben.
Benjamin Ingrosso till Scandinavium med sin första arenaturné1.12.2025 08:01:38 CET | Nyheter
Den 24 oktober 2026 tar Benjamin Ingrosso med sig arenaturnén What Happens Next? till Göteborg, där han för första gången ställer sig på Scandinaviums scen med en egen konsert. Biljetterna släpps fredag den 5 december kl. 12.00 via Ticketmaster.
Amon Amarth återvänder till Göteborg och gör Scandinaviumdebut24.11.2025 10:00:12 CET | Nyheter
Den 23 oktober 2026 intar metalbandet Amon Amarth, tillsammans med special guests Orbit Culture och Soilwork, Scandinavium för sin första spelning i arenan. Biljetterna släpps fredag den 28 november klockan 10.00 via Ticketmaster.
Deep Purple återvänder till Göteborg nästa höst18.11.2025 11:01:08 CET | Nyheter
Den 29 oktober 2026 återintar rockpionjärerna Deep Purple Scandinaviums scen, över femtio år efter sitt första framträdande på arenan. Med sig har de JAYLER som support. Biljetterna släpps 21 november klockan 11.00 via Ticketmaster.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum