Gothenburg Horse Show växlar upp sitt hållbarhetsarbete

Som en del av Göteborg Stad och ett av Göteborgs största och äldsta årligen återkommande evenemang har Gothenburg Horse Show ett tydligt uppdrag inom hållbarhet ”Att genom evenemanget verka för en hållbar utveckling i staden såväl som i ridsporten
Hållbarhet är något som Gothenburg Horse Show och Got Event aktivt och systematiskt jobbat med under många år. Som Göteborg Stads arenabolag spelar Got Event en betydande roll i arbetet med att göra Göteborg till Europas ledande hållbara evenemangsstad, i bolaget har erfarenheter om hållbara evenemang samlats under många år. Under 2022 har en omfattande datainsamling genomförts för att klimatberäkna Gothenburg Horse Show, och genom detta är det nu möjligt att effektivisera och rikta insatserna dit de gör störst skillnad.
Det är en mängd olika aktiviteter som genomförs under Gothenburg Horse Show, en av insatserna som gör störst avtryck är de 84 ton gödsel som energiåtervinns till värme och el. Värmen som utvinns motsvarar drygt 4 dygns uppvärmning av Scandinavium!
Några nyheter för året är att alla funktionärer kommer åka gratis med Västtrafik under hela evenemangsveckan samt att besökarna dricker kaffe ur flergångsmuggar då ett test genomförs under ledning av Stiftelsen Chalmers Industriteknik för att hantera återanvändbara muggar på evenemang inför kommande lagkrav.
Tack vare ett samarbete med SJ erbjuds rabatterade tågresor för besökaren som bokar sina resor till och från evenemanget via www.gothenburghorseshow.com
Hanteringen av matavfall är även den en viktig faktor i arbetet och menyerna i Scandinaviums restauranger planeras på ett så effektivt sätt som möjligt för att minska detta. Det matavfall som ändå uppstår omvandlas till biogas. Dessutom arbetas aktivt med återvinning av stora fraktioner. Samma sand används i arenan år efter år och blomutsmyckningen som Gothenburg Horse Show är vida känd för återanvänds på lokala ridtävlingar.
Projektledare Erika Olsson kommenterar:
- Det är en mängd olika insatser, både stora och små, som genomförs i syfte att göra Gothenburg Horse Show ännu mera hållbart. Vi vill självklart bli bättre själva men också inspirera andra. En av de viktigaste aspekterna är därför att vi kan använda evenemanget som en plattform för att inspirera fler till att tänka ännu mer hållbart
På temat hållbara tävlingsarrangemang genomförs en inspirationsträff på torsdagen under GHS tillsammans med Svenska Ridsportförbundet där distriktsförbunden i Västra Götaland bjuds in för att diskutera temat. Representanter från FEI, Svenska ridsportförbundet och lokala ridklubbar kommer dela med sig av sina erfarenheter tillsammans med experter från Got Event och Göteborg & Co.
För mer information:
Erika Olsson, projektledare Gothenburg Horse Showerika.olsson@gotevent.se 0709-73 56 00
Gothenburg Horse Show i Scandinavium är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan.
Klimatberäkning är genomförd med hjälp av det samhällsutvecklande bolaget Ramboll, inom ramen för projektet ”Utsläppsfria evenemang” som drivs gemensamt av Got Event, Göteborg & Co samt Business Region Göteborg.
Gothenburg Horse Show har efter att ha kartlagt målområden utifrån ett hållbarhetsperspektiv genomfört åtgärder samt genomgått en tredjepartsrevision tilldelats diplom av SUSA (Sustainable Standards).
2023 års tävlingar genomförs 22-26 februari
Om Gothenburg Horse Show
Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan.
2024 års tävlingar genomförs 21-25 februari.

Följ Gothenburg Horse Show
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show
Briljant svensk världscupseger lyfte taket och toppade ett fenomenalt Gothenburg Horse Show 202521.3.2025 18:00:00 CET | Pressmeddelande
Varje år är förväntningarna höga inför GHS. Nu, en månad efter årets evenemang, kan vi blicka tillbaka på 2025 års upplaga och konstatera att Göteborgspublikens hyllning av en strålande lycklig Linda Heed efter hennes första världscupseger blev den perfekta avslutningen. Återigen stängde vi dörrarna till Scandinavium med känslan av att arrangemanget överträffat sig självt.
Scandinavium Was on Fire When Linda Won23.2.2025 18:47:29 CET | Pressmeddelande
The world's top riders were there, doing their best to collect World Cup points that would take them to the final in Basel. But they hadn't counted on Linda Heed—the hard worker who found a perfect partner in the stallion Skylander. Together, they set Scandinavium on fire as they won the Longines FEI World Cup in Gothenburg, ahead of Germany's Mario Stevens and the Netherlands' Maikel van der Vleuten.
Scandinavium brann när Linda vann23.2.2025 18:35:28 CET | Pressmeddelande
Världens toppryttare var där och gjorde sitt bästa för att plocka världscupspoäng som skulle ta dem till finalen i Basel. Men de hade inte räknat med Linda Heed. Slitvargen som funnit en perfekt partner i hingsten Skylander. Tillsammans satte de Scandinavium i brand när de vann Longines FEI World Cup i Göteborg före tyske Mario Stevens och Nederländernas Maikel van der Vleuten.
Josefin Torell var bästa U2523.2.2025 13:57:52 CET | Pressmeddelande
Sunnes Josefin Torell gjorde sin första femstjärniga tävling under Gothenburg Horse Show. Hon bad inte om ursäkt för sig. Efter att bland annat ha varit placerad i fredagens 1,50 hoppning utsågs hon till bästa ungdomsryttare.
Ada Race Raceade hem segern i Lövsta Future Challenge Young Horses Final23.2.2025 13:53:38 CET | Pressmeddelande
Viktor Edvinsson inspirerades av Henrik von Eckermann på lördagskvällen. Sista distansen i omhoppningen var en ren “copy - paste”. Satsningen lönade sig och segern gick till Halmstad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum