Budgetkommentar: Transportsektorn fortsätter jobba för en grön omställning
20.9.2023 09:41:57 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande
Under onsdagen presenterade regeringen årets höstbudget. Den innehåller flera viktiga satsningar för en grön omställning av transportsektorn. Marcus Dahlsten, vd Transportföretagen, kommenterar budgeten.

- I en återhållsam budget vad gäller reformutrymme, innehåller budgeten viktiga satsningar för att möta transportsektorns gröna omställning. Inte minst är det förstärkta investeringsstödet för tunga ellastbilar och det nya stödet för lätta ellastbilar välbehövliga och något som vi har efterfrågat länge. Det tillsammans med regeringens satsningar på laddinfrastrukturen är viktiga för att vi ska få fler rena och tysta transporter i framtiden, säger Marcus Dahlsten, vd på Transportföretagen.
- Vi ser även andra efterlängtade satsningar på landets regionala flygplatser, närmare 20 000 nya utbildningsplatser inom vuxenutbildningen samt ökade anslag till underhållet av landets vägar. Med det sagt behöver landets vägar ytterligare 1,7 miljarder per år för att stoppa fortsatt förfall. Regeringen kan samtidigt göra mer för att underlätta hela transportsektorns gröna omställning. Vi hade exempelvis velat se en fortsatt elbusspremie för stadsbussar eftersom det inte finns elbussar för landsortstrafik som uppfyller kraven vid upphandling. Regeringen väljer också att behålla flygskatten. Den saknar koppling till minskade utsläpp och hör likt plastpåseskatten hemma i soppåsen, säger Marcus Dahlsten.
Nyckelord
Kontakter
Mattias HolmqvistPressansvarig
Tel:072-224 58 55mattias.holmqvist@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Sveriges första Sjöfartscollege invigt i Kalmar3.2.2026 12:26:45 CET | Pressmeddelande
På måndagen invigdes det allra första certifierade Sjöfartscollege i Sverige när Praktiska Gymnasiet i Kalmar tog ett historiskt steg för framtidens sjöfartsutbildningar.
Rapport: Tusentals nya bussförare behövs de kommande åren3.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges bussbransch står inför ett stort rekryteringsbehov. Inom en treårsperiod beräknas närmare 7 000 nya förare behöva anställas för att upprätthålla samma utbud som idag. Samtidigt närmar sig en stor andel förare pensionsålder och många bolag har svårt att hitta personal, visar en ny rapport från Transportföretagen.
Energimyndigheten ger stöd för flygets omställning2.2.2026 17:49:32 CET | Pressmeddelande
Energimyndighetens nya rapport på uppdrag av regeringen, ger flera välkomna förslag för fossilfri luftfart. Rapporten bekräftar flera av de slutsatser som branschen redan lyft i Flygets fossilfria färdplan och i Action Plan 2025 - framför allt att hållbara flygbränslen (SAF) är det främsta verktyget för att minska flygets utsläpp under det kommande decenniet.
Anmärkningsvärt konfliktvarsel från Svensk Pilotförening till Svenska Flygbranschen30.1.2026 21:08:04 CET | Pressmeddelande
Svenska Flygbranschen – ett förbund inom Transportföretagen – har den 30 januari mottagit ett varsel om konflikt från Svensk Pilotförening (SPF). Varslet gäller företaget Braathens People AB och deras pilotavtal, där förhandlingar har pågått sedan våren 2025.
Efterlängtat regeringsbesked viktigt för transportsektorn23.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Transportföretagen välkomnar regeringens besked om förändringar i förordningen om yrkesförarkompetens. Utbildningen ska göras mer flexibel, vilket enligt regeringen ska möjliggöra att fler kan bli yrkesförare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum