Kungliga Operan ställer in tom 27 september
Till följd av gårdagens olycka, där en medarbetare omkom, har vi beslutat att ställa in alla föreställningar och övriga publika aktiviteter på Kungliga Operan till och med onsdag den 27 september. En utredning kring orsaken till olyckan pågår och scenen är avstängd i avvaktan på utredningens resultat.

De uppsättningar som berörs är baletten Manon, operan Madama Butterfly samt lördagens nypremiär av operan Elektra. Även övriga publika aktiviteter i Operahuset ställs in, exempelvis Barnlördag och guidade visningar.
Alla som har köpt biljett till en föreställning eller annan aktivitet som nu ställs in kommer att bli kontaktade av Kungliga Operans kundtjänst och erbjudas att få pengarna tillbaka.
Det var vid 15-tiden igår torsdag som en av Kungliga Operans anställda scentekniker föll från hög höjd under sitt arbete på scenen. Han fördes till sjukhus och senare samma kväll fick vi beskedet att han hade omkommit till följd av sina skador. Scenen är avspärrad och en utredning av orsaken till olyckan pågår, tillsammans med polisen och Arbetsmiljöverket. I dagsläget går det inte att säga när verksamheten på scenen kommer att kunna återupptas.
Kontakter
Jenny MattssonPressansvarig /Head of Press
Kungliga Operan / Royal Swedish Opera
Om Kungliga Operan
Kungliga Operan är Sveriges nationalscen för opera och balett och grundades av Gustav III 1773. Hos oss upplever du föreställningar i världsklass. Vi bjuder på starka känslor, tyll, tåspets och tragik med Kungliga Operans solister, Kungliga Operans kör, Kungliga Hovkapellet, Kungliga Baletten samt övriga medarbetare på och bakom scenen.

Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Mozarts Trollflöjten tillbaka med björnar och andeväsen i Tandbergs nutida klassiker15.12.2025 09:02:17 CET | Pressmeddelande
Inför julen gör Trollflöjtens sagovärld åter entré på Kungliga Operans stora scen, i Ole Anders Tandbergs succéuppsättning från 2012. Jonatan Koppel och Helgi Reynisson återkommer som radarparet Tamino och Papageno och Kungliga Operans musikchef Alan Gilbert leder 500-årsjubilerande Kungliga Hovkapellet genom Mozarts magiska musik. Trollflöjten har nypremiär på Kungliga Operan den 18 december och spelas fram till den 13 april.
Ny tid: Sång från operan Jordens hjärta vid Nobel Week Lights ikväll12.12.2025 12:04:28 CET | Pressmeddelande
Framträdandet ikväll den 12 december är framflyttat till kl 18.00 resp. kl 18.45. Under konstverket Royal sky i Kungträdgården, Stockholm, framför sångsolisterna Minna Tägil och Lina Kindblad ett utdrag ur operan Eatnama váibmu/Jordens hjärta med musik av Britta Byström och text av Rawdna Carita Eira.
Isak Nilson ny Head of Development Office vid Kungliga Operan9.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Isak tillträder den nyinrättade tjänsten i början av 2026 och får ansvar för donationer, filantropi och partnerskap.
Ellen Lamm fortsätter som konstnärlig chef för Unga Operan5.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Förordnandet förlängs med ytterligare fem år till sommaren 2031.
Jojkinspirerad sång under norrsken - Kungliga Operan möter Nobel Week Lights3.12.2025 14:25:57 CET | Pressmeddelande
Under årets Nobel Week Lights bjuder Kungliga Operan på sång och musik i Kungsträdgården i Stockholm. Den 12 december kan alla stockholmare ta del av opera med inslag av jojk när föreställningen Jordens hjärta/Eatnama váibmu möter ljusinstallationen Royal sky.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum