Daniel Frykholm blir ny VP, Head of Group Communication i Schibsted ASA
Daniel är en erfaren kommunikationschef med bred branscherfarenhet och kommer att leda det centrala gruppkommunikationsteamet med fokus på att främja Schibsteds företagsagenda gentemot både externa och interna intressenter.

Daniel började sin yrkesbana som journalist på Reuters, där han bland annat var ekonomireporter i Stockholm och korrespondent i Helsingfors. Bland senare uppdrag syns presschef på industrikoncernen Atlas Copco samt informationschef på vitvarutillverkaren Electrolux. Han kommer närmast från en roll som senior rådgivare i strategisk företagskommunikation på kommunikationsbyrån Hallvarsson & Halvarsson. Daniel bor norr om Stockholm med fru och tre barn.
– Med några av Nordens finaste medier och mest intressanta digitala varumärken befinner sig Schibsted precis i skärningspunkten mellan vissa av vår tids viktigaste samhällsfrågor. Det är ett företag med en otroligt spännande resa framför sig. För mig personligen ska det bli ett privilegium att få vara en del av Schibsteds kommunikationsarbete på den resan och jag ser mycket fram emot att lära känna alla mina nya kolleger, säger Daniel
– Vi är mycket glada över få välkomna Daniel till oss på Schibsted. Han är en begåvad berättare med bred nordisk branscherfarenhet och ett strategiskt tänk, så tror vi att han kommer att passa väldigt väl in i Schibsteds entreprenöriella och öppna kultur, säger Knut Ivar Solnes, chef för Group Strategy & Corporate Affairs i Schibsted.
Daniel kommer att vara baserad i Stockholm och börjar sin nya tjänst redan den 9 oktober.
Kontakt:
Daniel Frykholm, phone +46 70 206 77 86
Knut Ivar Solnes, +47 90 61 47 58, kis@schibsted.com
Nyckelord
Kontakter
Øyvind Vormeland SalteInterim Director, Group Communication
Tel:+47 99239021oyvind.salte@schibsted.noOm Schibsted
Schibsted
Västra Järnvägsgatan 21
111 64 Stockholm
08 - 725 25 00
https://www.schibsted.com
Rethinking things since 1839
Schibsted är en familj av digitala varumärken med en stark position i Norden och cirka 6000 anställda. Miljoner människor använder dagligen våra marknadsplatserna, mediehus och digitala tjänster. Vår gemensamma mission ”empowering people in their daily lives” är förankrad i vårt mediearv och i en tradition av ständig förändring.
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
SvD och E24 vinnare under The Power of Journalism Awards24.11.2023 13:16:24 CET | Pressmeddelande
The Power of Journalism Awards avgjordes under torsdagskvällen. Svenska Dagbladet tog hem priset i två av kategorierna – Best storytelling och Best innovative entry. Norska E24 tog hem priset i kategorin Best scoop.
Vinnarna av Schibsteds Power of Journalism-stipendium23.11.2023 17:10:53 CET | Pressmeddelande
The Power of Journalism-stipendiet delades idag ut för första gången. Stipendiet på 30 000 kronor delas i år mellan tre stipendiater med ett gemensamt mål: de vill utveckla sig själva och bidra till att stärka mediebranschen och journalistiken. I år heter stipendiaterna Kattis Folkeson, Pierre Le Fevre och Tilda Wendefors.
Lisa Irenius ny publisher på Svenska Dagbladet23.11.2023 10:01:20 CET | Pressmeddelande
Svenska Dagbladets kulturchef Lisa Irenius tar över som publisher på Svenska Dagbladet. ”Lisa Irenius har stor förmåga att se runt hörnet, tänka nytt och innovera. Det är ledaregenskaper som nu behövs för att SvD ska fortsätta växa den digitala affären och utveckla publicistiken”, säger Siv Juvik Tveitnes, koncerndirektör i Schibsted News Media.
Här är alla vinnarna på OBOS Damallsvenskans Bästa 202320.11.2023 21:18:39 CET | Pressmeddelande
Vilka spelare har gjort störst avtryck i årets damallsvenska? Svaren kom på måndagskvällen. Då avgjordes OBOS Damallsvenskans Bästa 2023 i en tv-sänd gala arrangerad av Sportbladet. Av förklarliga skäl dominerade de svenska mästarna även galan. Här är alla vinnare.
Schibsteds mediehus dominerar Stora Journalistpriset17.11.2023 10:09:34 CET | Pressmeddelande
Schibsteds svenska mediehus dominerade när Stora Journalistpriset delades ut på torsdagskvällen. Svenska Dagbladet tar hem priset som Årets Berättare – för andra året i rad. Aftonbladet gör samma sak med Årets Röst. Och tar dessutom hem priset för Årets Avslöjande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum