"Pernilla Wahlgrens Happy Ending – Den första avskedsturnén!" tog oss verkligen med storm
Vad är det som händer Sverige? I onsdags klockan 10:00 släpptes biljetterna för våren 2024, sedan dess har vi sålt ut flertalet konserthus och lagt till extra föreställningar på löpande band genom Sverige. Trots detta har även dessa extraföreställningar sålt ut.

På knappa två dygn har Pernilla med sin enastående ensemble av Hanna, Ola, Kim och Måns sålt över 30 000 biljetter, som då motsvarar ett slutsålt Stockholm Stadion eller två översålda Avicii Arenor. En publikrusning som är ytterst få välsignade och nästan bara utländska superstjärnor upplever under besök i Sverige.
"Pernilla Wahlgrens Happy Ending" – den sista avskedsturnén! är regisserad av Edward af Sillén och har premiär på Nya Cirkus 18 januari. För att se hela spelplanen och för mer information, besök pernillawahlgrenshappyending.se.
Nyckelord
Kontakter
Lasse KarlssonProducent
lasse.karlsson@lifeline.seBilder


Länkar
Lifeline är produktionsbolaget med hjärta för utveckling av karriärer och varumärken inom nöjesindustrin. Med klienter som bland andra Pernilla Wahlgren, Jonas Gardell, Brynolf & Ljung, Bo Kaspers Orkester med många fler når vi ut till över 100 000-tals biljettköpare per år.
1997 startade Lifeline sin verksamhet i lokalerna på Linnégatan 89 i Stockholm. Från början var bolaget inriktade på management-verksamhet och uthyrning av studio för artister och producenter. Sedan dess har verksamheten utvecklats och från 2009, arbetar Lifeline som exekutiv producent inom humor-, musik-, teater-, och liveföreställningar i alla dess former på konserthus, festivaler och arenor runt om i Norden.
Följ Lifeline Entertainment
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lifeline Entertainment
Festen fortsätter biljettrusning och utsålda konserter - Sven Ingvars firar vidare med höstturné 202611.12.2025 13:00:35 CET | Pressmeddelande
Intresset för bandets pågående jubileumsfirande 2026 är enormt med biljettrusning till vårens turné där samtliga datum på hemmaplan är redan utsålda. Nu är det dags att presenteras nästa kapitel i firandet – med fler datum i vår och hösten 2026.
Tommy Körberg på stor sommarturné 20264.12.2025 13:09:56 CET | Pressmeddelande
En av Sveriges mest älskade röster, Tommy Körberg, ger sig ut på en exklusiv sommarturné 2026. Tillsammans med sin sextett bjuder han in till en varm och oförglömlig kväll där publiken får njuta av hans mest älskade låtar och personliga minnen. Biljetterna släpps torsdag 4 december.
Bo Kaspers Orkester – Il magnifico kommer till Rondo i Göteborg!13.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Högt tryck på biljetterna - nu släpper vi upp 6 extra föreställningar i Göteborg! Bo Kaspers Orkester firar 35 år med en storslagen jubileumsshow – på grund av den enorma efterfrågan släpps nu 6 extra föreställningar upp på Rondo i Göteborg våren 2026.
SVEN INGVARS Igår, idag, imorgon - Ett 70-årsjubileum7.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
SVEN INGVARS Igår, idag, imorgon - Ett 70-årsjubileum. Historien från igår lever än idag, att berättas imorgon. Sven Ingvars firar sina första 70-år med stor jubileumsturné med start våren 2026!
“Pjäsen som går åt helvete” ut på Sverigeturné våren 202623.10.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 23 januari 2026 slår Pjäsen som går åt helvete upp dörrarna på Göta Lejon för en hejdundrande premiär. Nu står det klart att det väntar en skrattfest runt om i Sverige när föreställningen beger sig ut på en omfattande turné våren 2026 med stopp i elva svenska städer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum