
Stordalen, Ofelia Vidstedt och Robert Fux – här är alla nominerade till Considgalan
Det har återigen blivit dags för en av årets största festligheter – Considgalan! Considgalan är Consids årliga gala i Stockholms stadshus där man varje år prisar personer och projekt som utmärkt sig lite extra för att driva digitaliseringen och jämställdhetsfrågor framåt i Sverige och it-branschen. Årets nominerade är en mix av folkkära artister, svenska entreprenörer och nya digitala profiler.

Consid firar årligen bolagets framgångar och hyllar personer värda att hyllas från året som gått på den glamorösa Considgalan. Traditionsenligt äger galakvällen rum i Stockholms stadshus den 18 november, en kväll som bjuder på livemusik och uppträdanden, och inte minst prisutdelning av de återkommande utmärkelserna Årets digitala influencer, Årets eQualizer, Årets digitala stjärnskott, Årets digitala hederspris och War Child Award by Consid.
Årets nominerade är en mix av både folkkära artister, svenska entreprenörer och nya stjärnor som lyst extra starkt på den digitala stjärnhimlen under det gångna året.
– Considgalan är en av de största höjdpunkterna varje år, både för oss internt på Consid och för våra externa gäster. Det är en kväll som finns till för att hedra och fira de människor som varje dag bidrar till den gemensamma digitala utvecklingen på ett eller annat sätt och som använder sina plattformar för att skapa en positiv inverkan hos andra, säger Peter Hellgren, vd på Consid.
Utmärkelsen Årets digitala influencer delas ut till en individ som under året med hjälp av digitala medel visat på stort entreprenörskap, engagemang och som på ett föredömligt sätt gjort ett avtryck inom den digitala sfären. Tidigare år har bland annat entreprenören & musikskaparen Björn Ulvaeus och Bianca Ingrosso tagt emot priset. Årets nominerade är inga mindre än Petter Stordalen, Sara Wimmercrantz, Thèrése Naess och Josef Fares.
– Med utmärkelsen Årets digitala influencer vill vi uppmärksamma personer som under de senaste året har använt sina digitala plattformar till att engagera i viktiga frågor och som dragit nytta av nya digitala verktyg för att få sin verksamhet att blomstra, säger Beatrice Carpvik, kreativ chef på Consid.
Det nyaste priset i raden av utmärkelser är Årets digitala stjärnskott. Priset har endast delats ut en gång tidigare, då till Petra Tungården, grundare av Adoore. Årets nominerade är Linnéa Kornehed Falck, Einride, Nastaran Baleng-Soultani, Space Academy, Stina Ehrensvärd, Yubico och Ofelia Vidstedt, marknadsföringskonsult och podcaster. Priset delas ut till en individ eller ett initiativ som under året kommit fram som en stigande stjärna inom det digitala – någon som på ett sätt eller annat visat prov på att denne är på god väg att betyda otroligt mycket för den digitala utvecklingen framgent. En av de nominerade, Ofelia Vidstedt, gästade nyligen Digitala Influncerpodden och sa så här om sin nominering:
– Den veckan då jag fick nomineringen kände jag att jag bara jobbade och jobbade och kände att ingenting händer, det tar så lång tid och det här är det enda jag gör. Så att få den nomineringen kändes jätteärofyllt och jag kände mig rörd över att folk ser arbetet man faktiskt lägger ner.
Frågan om jämställdhet är en av Consids hjärtefrågor. Därför införde man priset Årets eQualizer som delas ut till en individ som på ett föredömligt sätt drivit jämställdhetsfrågan inom it-branshcen framåt och som kommit att få en betydande roll när det kommer till branschens utveckling gällande frågor kopplat till jämställdhet och inkludering. Årets nominerade är Susanna Moen och Sara Norrbom, Womensync, Loreen, artist, Charlotte Petri Gornitzka, generaldirektör Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, och Robert Fux, programledare och drag-artist.
– Årets eQualizer är en förlängning av det arbete som vi bedriver inom Q by Consid. Genom att prisa och lyfta personer vars engagemang och insatser har gjort skillnad hoppas vi kunna inspirera fler att följa i deras fotspår, säger Anna Edstedt, nationellt ansvarig för jämställdhetsplattformen Q by Consid.
Nominerade av Årets digitala hederspris och War Child Award by Consid hålls hemligt fram till prisutdelningen den 18 november när vinnarna i varje kategori presenteras.
Nyckelord
Kontakter
Anna EstedtKommunikationsstrateg
Tel:0733024505anna.edstedt@consid.seBeatrice Carpvik
Tel:0769-43 02 27beatrice.carpvik@consid.seLänkar
Om oss
Consid är ett av landets snabbast växande företag och är verksamt inom it, management och kommunikation. Med över 2 000 anställda, fördelade på ett 40-tal kontor i Sverige och utlandet, omsatte bolaget 2,1 miljarder kronor 2022.
Följ Consid
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Consid
Consid skriver svensk näringslivshistoria – tar sin elfte Gasell17.10.2024 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
IT-företaget Consid har under sina 24 år vuxit till ett av Nordens mest framgångsrika bolag inom tech och har staplat prestationen att bli DI Gasell-vinnare hela elva gånger – ett rekord som som ingen annan tidigare uppnått.
Christer Olsson om ledarskap och imposter syndrome: ”Vi har grundlurat våra barn”16.10.2024 11:41:40 CEST | Pressmeddelande
Christer Olsson är fiskarpojken från Öckerö som idag är en av Sveriges största inspirationskällor för ledarskap och affärsutveckling. Med över 30 års erfarenhet av organisations- och ledarskapsutveckling har han minst sagt satt sin prägel på den svenska arbetsmarknaden och rett ut vad bra ledarskap egentligen innebär.
Consid expanderar i Dalarna – ökar med 150 procent15.10.2024 15:35:37 CEST | Pressmeddelande
It- och kommunikationsbolaget Consid expanderar nu i Dalarna. Under dagen idag stod det klart att företaget har tagit över bolaget Aspires verksamhet i Borlänge, efter förhandlingar med CombinedX, ägare av Aspire.
Consid storsatsar – 5000 utbildas inom cybersäkerhet14.10.2024 16:25:03 CEST | Pressmeddelande
Genom initiativet Family Firewall vill IT-företaget Consid lyfta frågan om IT- och cybersäkerhet på företaget. Satsningen är en del av företagets säkerhetsmånad där man under oktober fokuserar extra på att stärka såväl det faktiska skyddet som kunskapen om cybersäkerhet.
Johan Klintin från Consid tar scenen på Testforum 20249.10.2024 09:22:31 CEST | Pressmeddelande
Johan Klintin från Consid har blivit utvald som en av huvudtalarna på Testforum 2024, årets största konferens inom test av IT-system. Testforum, som går av stapeln för 17 året i rad och under åren har samlat över 3000 deltagare, erbjuder ett omfattande program med fokus på de senaste trenderna och best practices inom testning av IT-system. Johan Klintin kommer att dela med sig av sina erfarenheter och insikter kring hur ett så kallat Enterprise Thinking-mindset kan förändra arbetsmetoder och resultat inom organisationer.