Einar Mattssons temavecka: Vatten som resurs och risk
Vatten är en viktig fråga från många perspektiv och under vecka 43 har Einar Mattsson sin Vattenvecka. Under veckan tar medarbetare del av filmer, samtal, föreläsningar och besök på byggarbetsplatser. Det blir besök där vi bygger nytt, där vi renoverar och även besök på KTH Live-In Lab för att lära oss mer om vatten som risk och resurs.

Vattenskador är en reell risk och stor kostnad för fastighetsägare, boende och byggare. Samtidigt är vatten en livsviktig resurs och i takt med förändringarna av vårt klimat ställs allt högre krav på en hållbar hantering av vatten.
– Såväl fastighetsägarens akuta och planerade underhåll som byggarens garantiarbeten orsakas till stor del av vatten. Den här veckan ska vi fördjupa vår kunskap och förståelse för hur vi bättre kan hantera vatten i hela vår värdekedja. Därigenom ska vi minska kostnaderna och vår miljöpåverkan samt öka driftnettot, säger Stefan Ränk, koncernchef och delägare i Einar Mattsson-koncernen.
Skyfall och rent dricksvatten
Utifrån smörgåsbordet av aktiviteter, där vissa delar är obligatoriska, kommer koncernens 320 medarbetare efter veckan att ha stärkt sina kunskaper om vatten som risk men även som resurs. Vi genomför bland annat ett besök på och KTH Live-In Lab som tillsammans med Einar Mattsson bedriver forskning återbruk av vatten och så besöker vi stadens reningsverk.
– Vi har börjat få insikt om konsekvenserna av pågående klimatförändringar för våra fastigheter och hyresgäster. Här behöver vi stärka vår kompetens. Att identifiera riskerna för och hantera skyfall är ett exempel. Ett annat exempel är att lära oss att vara resurssnåla med vårt dricksvatten, säger Johanna Wikander, hållbarhetsutvecklingschef på Einar Mattsson.
Om Einar Mattsson AB Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Med genomförandekraft i alla konjunkturer är koncernen bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 14 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven. Läs mer om oss på einarmattsson.se och Facebook .
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattssons julgåva 2025 går till Maskrosbarn12.12.2025 13:30:00 CET | Nyheter
Varje år vid luciatid donerar Einar Mattsson en gåva till en viktig verksamhet. I år skänker den familjeägda fastighetskoncernen pengar till ”Maskrosbarn”, en verksamhet som arbetar för att stödja ungdomar mellan 13-19 år som har föräldrar med missbruk, en psykisk sjukdom eller som utsatt dem för våld. Så att barnen kan få ett bättre liv.
Einar Mattsson: bostadsminister Andreas Carlsson (KD) gjorde avtryck för nya hyresrätter9.12.2025 15:13:28 CET | Pressmeddelande
Den 8 december firade Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm tillsammans infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlsson (KD) och 30-talet gäster.
Stefan Ränk ny ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien5.12.2025 05:02:00 CET | Pressmeddelande
Tisdag den 2 december beslutade Akademisammankomsten vid Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) att välja in Stefan Ränk, koncernchef och delägare av Einar Mattsson AB som ledamot.
Einar Mattsson är en stolt partner till Nobel Week Lights 20254.12.2025 11:25:22 CET | Nyheter
Den 6–14 december återkommer den årliga ljusfestivalen Nobel Week Lights. Festivalen presenteras av Nobelprismuseet och bjuder in internationella och lokala konstnärer, designers och studenter att skapa storskaliga ljusinstallationer i Stockholm. Alla konstverk är inspirerade av Nobelpristagares vetenskapliga upptäckter, litteratur och fredsarbete.
Pressinbjudan: Einar Mattsson gjuter med bostadsminister Andreas Carlsson (KD)2.12.2025 06:03:00 CET | Pressmeddelande
Den 8 december kl. 11.30 firar Einar Mattsson första gjutningen i kvarteret Bardisanen 1 på Kungsholmen i Stockholm. Det gör vi tillsammans med gäster och bostadsminister Andreas Carlsson (KD).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum