Sveriges Ingenjörer

Sveriges Ingenjörer varslar om konflikt på Klarna

Dela

Efter månader av förhandlingar har Sveriges Ingenjörer och Unionen idag gemensamt varslat om konfliktåtgärder mot Klarna Bank AB. Detta till följd av de tidigare avbrutna förhandlingarna om kollektivavtal. 

Camilla Frankelius, förhandlingschef Sveriges Ingenjörer
Camilla Frankelius, förhandlingschef Sveriges Ingenjörer

 Efter nästan åtta månader av kollektivavtalsförhandlingar meddelade Sveriges Ingenjörer i fredags att vi frånträder förhandlingarna om kollektivavtal.  

- Vi upplever inte att Klarna har prioriterat våra förhandlingar. Förhandlingstillfällen har ställts in på deras begäran och processen har förhalats. Vi har varit tydliga i vår dialog med företaget om att vi anser att vi har uppfyllt vår förhandlingsskyldighet och har stått till förfogande för att svara på utestående frågor. Nu hoppas vi självklart att vi kan komma vidare, säger Camilla Frankelius, förhandlingschef på Sveriges Ingenjörer 

Som brukligt kommer Medlingsinstitutet nu att utse opartiska förhandlare som beslutar om nästa steg. Om medlarna inte meddelar annat, eller om man inte lyckas komma vidare i förhandlingarna, så träder varslet i kraft tisdagen den 7 november 2023 kl. 10.30  

Ett kollektivavtal skulle manifestera Klarnas samhällsansvar och ge ett stärkt inflytande för de anställda på Klarna och förbättrade möjligheter till samverkan mellan fack och arbetsgivare.  

-Vi är övertygade om att ett kollektivavtal skulle gagna såväl Klarnas anställda som bolaget. Därför är vi fortfarande öppna för att nå en lösning innan konflikt bryter ut, säger Camilla Frankelius, förhandlingschef på Sveriges Ingenjörer. 

Nyckelord

Kontakter

Följ Sveriges Ingenjörer

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer

Arbetslösheten bland ingenjörer sjunker – tecken på att botten är nådd19.12.2025 05:37:00 CET | Pressmeddelande

Arbetslösheten bland ingenjörer minskar för andra månaden i rad. Nya siffror från Sveriges Ingenjörer och Akademikernas a‑kassa visar att nedgången är som snabbast i de mest konjunkturkänsliga ingenjörsgrupperna, vilket är en signal om att arbetsmarknaden är på väg att vända. Samtidigt är ingenjörerna mer osäkra än på länge på sin egen ställning på arbetsmarknaden.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye