Einar Mattsson

Halverad energiförbrukning efter ROT i Einar Mattssons fastighet Dymmelveckan

31.10.2023 05:58:00 CET | Einar Mattsson | Nyheter

Dela

Att renovera, bygga om och till (ROT) äldre fastigheter är allt annat än enkelt. Husen är byggda för en gammal prestanda men idag är det hårdare krav än när huset byggdes. Därför behövs de tekniska systemen ses över från grunden för att få bästa funktion, bra inomhusklimat och en energieffektiv fastighet.

Fastigheten Dymmelveckan med graf som visar den halverade energin sedan 2018
Dymmelveckan Foto: Mattias Hamrén

Alla energisparande åtgärder bildar ett för fastigheten unikt åtgärdspaket där även sådant som klimatskal uppgraderas.  Det uppfyller på bästa sätt våra mål för energieffektivisering och är ekonomiskt hållbart för fastighetskoncernen på lång sikt.
 
Framgångsrikt energisparspaket
I fastigheten Dymmelveckan har energiinsatserna varit särskilt framgångsrika. Här har fönstren renoverats; de gamla träfönstren har setts över och fått ett ytterligare glas, så nu är det tre glas som håller värmen kvar i lägenheterna. Samma sak med balkongdörrarna. Även fasaden har tilläggsisolerats och taket är bytt. En modern ventilation är också installerad. Alla insatser bidrar till en rejält minskad energianvändning. I fastigheten Dymmelveckan har energianvändningen sedan 2018 minskats från 198 kWh/m2 till 104 kWh/m2, vilket nästan är en halvering.

– Att minska energianvändningen spelar stor roll för driftnettot. Det är tydligt att energisparande insatser är lönsamt för plånboken. Nästa insats är att installera solceller för att bidra med förnybar el, säger Martin Fors, fastighetschef på Einar Mattsson. 

I Einar Mattssons bestånd fortsätter renoveringarna, eftersom många hus är äldre och har slitits av flera generationer under många år. Varje hus har en 20-årsplan för sitt underhåll, och det hus som har störst behov att renoveras ligger främst i tur. Även hissar byts ut och solceller installeras, så att elen i de allmänna ytorna och tvättstugorna ska kunna drivas i så stor utsträckning som möjligt av husets egen energiproduktion.

–  Att vi kombinerar energieffektivisering med installation av förnybar produktion är av stor vikt för vårt kontinuerliga arbete mot en än mer hållbar fastighetsförvaltning, avslutar Johanna Wikander, hållbarhetsutvecklingschef på Einar Mattsson. 

Om Einar Mattsson
AB Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Med genomförandekraft i alla konjunkturer är koncernen bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 14 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven. Läs mer om oss på einarmattsson.se och Facebook .

Följ Einar Mattsson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson

”Det är en fin förmån att få följa ett projekt hela vägen” — fredagsporträttet med Areza Partovi12.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Arezo har ett drömyrke för många. Hon får ansvara för renoveringen av äldre bostadshus och modernisera dem med utmaningen att material- och produktval ska harmoniera med husens tidsepoker, så att dess identitet bevaras. Hon vill att chefer ska våga ge unga medarbetare ansvar för att snabbt kunna bygga upp erfarenhet. Hon reser gärna, men nu väntar ett annat slags äventyr. Lär känna projektledaren Arezo i dagens fredagsporträtt:

“Vi erbjuder våra blivande hyresgäster en förutbestämd hyreshöjning” — fredagsporträttet med Harry Björnström5.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Ofta skrattandes och med klurig blick möter du Harry i korridorerna på Einar Mattsson. På kafferasten kan man få till sig ett förhandlingstips om man har tur bland alla historier han gärna delar med sig av. När han inte förhandlar hyror, spelar fritidshuset i Roslagen och gitarren en stor roll i hans liv. Lär känna Harry i dagens fredagsporträtt:

”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye