Lidl Sveriges ost från Matriket är bäst i test
22.11.2023 14:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Lidl Sverige fortsätter skörda framgångar i oberoende smak- och kvalitetstester. Nyligen testade Aftonbladet nio varianter av den klassiska- och svenska herrgårdsosten från olika matvarukedjor. Enligt testpatrullen var det Lidls herrgårdsost från Matriket som ”tveklöst sopade banan med de andra ostarna” och utsågs till testvinnare med fem av fem plus.

Herrgårdsosten är en storfavorit bland de svenska hushållen och är en klassiker bland svenska ostar. Med en nötighet och sälta som utmärker osten passar den perfekt som pålägg. I ett nytt blindtest i Aftonbladet testades olika varianter av den populära osten från olika varumärken. Med kommentarer som ”smakrik ost” och ”härlig eftersmak” kammade Lidl Sverige hem en förstaplats.
– Vi är oerhört stolta över de fina omdömena och särskilt stolta över att det är vår egen herrgårdsost från Matriket som placerar sig på en förstaplats. Med introduktionen av Matriket ville vi göra det enklare att hitta mat från svenska gårdar och leverantörer. Med det här testet fortsätter vi visa att vi erbjuder svenska varor av högsta kvalitet till branschens bästa pris. Jag uppmanar alla att springa till butik för att köpa hem osten – perfekt komplement till smörgåsen eller att bara äta som den är, säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige.
Lidl Sveriges Herrgårdsost kostar 87 kronor för 0,698 kilogram med ett kilopris på 124,90 kronor. Osten kommer från svenska gårdar och har en fetthalt på 28 procent.
Matriket – Svensk herrgårdsost (Fem av fem plus)
Motivering:
”Smakrik, mjuk & fyllig – En smakrik ost som ändå är mjuk och fyllig och som levererar en härlig eftersmak. Smaken är balanserad men med sting. ”Härligt med en så smakrik herrgård som ändå går att få hela skivor av”.
”Dagens vinnare var Lidls herrgårdsost från Matriket, som tveklöst sopade banan med de andra ostarna. En smakrik ost som ändå var mjuk och fyllig och som levererade en härlig eftersmak. Smaken är balanserad men med ett sting. En ost att hyvla tjocka skivor av, antingen för att lägga på mackan, eller att äta som den är. Oavsett fick den juryn att stöna av njutning”.
Kontakter
Nahir AslanPresschef
Tel:08-5555 7195press@lidl.sePressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seVid övriga frågor (kundtjänst)
http://www.lidl.se
Om oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Carl Balcer och Robert Stekovic i nya nyckelroller på Lidl Sverige13.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Carl Balcer är tillbaka på Lidl Sverige i rollen som inköpsdirektör. Och Robert Stekovic intar den nya rollen som kunddirektör med ansvar för marknadsföring, varumärkesstrategi och kundrelationer.
Jakten på Sveriges nästa stora artist fortsätter – Lidl rullar ut Open Mic-bussen12.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
I slutet av januari startade årets Melodifestivalturné. För att fira det rullade Lidl Sverige tillsammans med profilerna Pontus Bjernekull Mörner och Ebba Högberg ut en sångtävling på hjul. Nu rullar bussen vidare mot nästa stopp. Open Mic-bussen stannar på fyra ställen och vinnaren kammar hem möjligheten att tillsammans med riktiga proffs producera sin alldeles egen låt.
Tillsammans för sport och rörelse: CRIVIT och Stefanie Graf lanserar internationellt partnerskap under mottot "FIND YOUR MOVE"11.2.2026 10:44:01 CET | Pressmeddelande
Stefanie Graf och CRIVIT – en perfekt matchning. Nu lanserar den tidigare världsstjärnan och sportmärket sitt internationella samarbete i över 30 länder. Under mottot "FIND YOUR MOVE" väcks CRIVITs anda till liv genom ett brett produktsortiment. Den inledande fasen av samarbetet rullas ut i en 360-graders varumärkeskampanj med en mångsidig mix av marknadsföring och kanaler.
Falukorv från Matriket är bäst i test5.2.2026 15:43:40 CET | Nyheter
Lidl Sveriges falukorv från Matriket har utsetts till den solklara testvinnaren i Året Runts test av falukorv. I ett test där åtta olika produkter deltog belönades den med det högsta betyget 4,5 av 5, där testpanelen särskilt lyfte fram korvens aptitliga utseende och trevliga doft.
Lidl Sverige kliver in som founding partner till IHOP – satsar långsiktigt på barn och unga i utsatta områden3.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige fortsätter att ta ansvar för mer än bara priserna på hyllan. Genom att gå in som founding partner i IHOP växlar Lidl upp sitt sociala engagemang för att bryta utanförskapet bland barn och unga. Målet? Att varje investerad krona ska göra så stor nytta som möjligt där behoven är som störst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum