Fler än 16 000 svenskar firar jul och nyår under palmerna med Ving i år
Om en månad beger sig en mindre svensk småstad med julfirare mot varmare breddgrader. Hos Sveriges största researrangör Ving har försäljningen av resor med avgångar precis innan jul ökat med 25 procent jämfört med i fjol och 8 av 10 julresor är nu bokade. Kanarieöarna med Gran Canaria i spetsen är oslagbar etta när svenskarna väljer destination för sitt julfirande, men i år gör även Thailand comeback.

Under jul-och nyårshelgerna flyger Ving både från de stora flygplatserna Arlanda, Landvetter, Sturup och Kastrup, där en stor del av avgångarna sker med det egna flygbolaget Sunclass Airlines, och från 11 regionalflygplatser runtom i landet. Det finns fortsatt chans att komma iväg, i synnerhet på avgångarna i mellandagarna, men det gäller att vara snabb då platserna bokas upp i rask takt.
-Jul- och nyårshelgerna är en av de mest reseintensiva perioderna på året där vi vet att många säkrar sin julresa långt i förväg. I synnerhet barnfamiljerna som är lite mer begränsade till loven och där kan vi se en ökning i år jämfört med i fjol. Vi ser också en ökning i målgruppen 50+. Föga förvånande är Gran Canaria den i särklass mest populära destinationen, men det är kul att se att svenskarnas andra favorit Thailand i år klättrar till en andraplacering, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving
Att spendera högtiderna på sydligare breddgrader är för många en tradition som är här för att stanna. På Vings egna familje- och vuxenhotell Sunwing Family Resorts, OBC by Sunwing och Sunprime Hotels arrangeras julfirande på plats för de som önskar, vilket är ett populärt inslag bland alla gäster som väljer att fira julen utomlands.
-Snö, minusgrader och Kalle Anka i all ära, men för många svenskar har de klassiska jultraditionerna blivit lika synonyma med palmer, sol och bad, sand mellan tårna och avkopplande dagar utan måsten. Vi kan också se att det är den tid på året då många passar på att resa tillsammans över generationsgränserna, med mor- och farföräldrar, barn och barnbarn och vänner. Att få kvalitetstid och skapa oförglömliga minnen tillsammans är kanske den finaste julklappen man kan ge varandra, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.
Gran Canaria oslagbar etta, men Thailand klättrar
Under perioden 18–30 december flyger fler än 16 000 svenskar med Ving till någon av de många destinationer som finns i utbudet världen över. Gran Canaria toppar listan, men jämfört med i fjol då Teneriffa intog andraplaceringen är det Thailand som är svenskarnas näst populäraste destination. Precis innan jul finns endast ett fåtal platser kvar Thailand. På listan återfinns även Kap Verde och Egypten, som även dem är populära resmål, såväl under jul som under hela vintersäsongen. Bland Vings reguljärflygspaketerade resor utmärker sig Maldiverna och Mauritius och bland storstäderna toppar London.
Topp 5 – Hit reser Vings kunder julen 2024
- Gran Canaria
- Thailand
- Teneriffa
- Kap Verde
- Egypten
Kontakter
CLAES PELLVIKKommunikationschef Ving/Nordic Leisure Travel Group
Tel:+46709513032claes.pellvik@ving.seBilder



Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Ving först ut att lansera direktcharter till Vlora i Albanien till sommaren18.12.2025 09:26:53 CET | Pressmeddelande
När portarna till en helt ny internationell flygplats i Albanien öppnas i vår, med Vlora Airport, blir Ving blir först ut i Norden att lansera direktcharter till den södra kusten av landet. Senast Ving erbjöd Albanien var till resmålet Saranda, men då med en längre transfer från grekiska Korfu. Nu erbjuds avgångar med det egna flygbolaget Sunclass Airlines direkt till Vlora med start den 3 juni och ett utökat program med fyra olika resmål.
Ving lanserar direktflyg till Krabi från Arlanda nästa vinter12.12.2025 09:35:26 CET | Pressmeddelande
Ving gör det nu enklare för svenska resenärer att uppleva Thailands mest älskade resmål. Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget Sunclass Airlines moderna Airbus A330-900neo. Destinationen finns sedan länge i Vings program, men senast direktflyg erbjöds var för närmare 20 år sedan.
Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande
Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.
Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.
Ving utökar charterprogrammet från Kalmar– Cypern ny destination26.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Trycket på resebokningarna bland smålänningarna är stort just nu. Vinterns avgångar med Ving till Gran Canaria från Kalmar Airport är redan bokade till 75 procent. Likaså är det många som redan nu försäkrar sig om en sommarresa. Vings senaste statistik visar att antalet inbokade resenärer till sommaren har ökat med hela 54 procent jämfört med samma tid förra året. Nu utökar därför charterarrangören utbudet med fyra avgångar till en helt ny destination – Cypern.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum