Ligg steget före på nyårsnatten
Mer än hälften av de nyårslöften som ges på nyårsnatten brukar handla om att börja träna. Det visar en ny undersökning från Verian (tidigare Kantar Public) som Friskis låtit göra. Många lovar också att tillbringa mer tid med nära och kära eller lära sig något nytt. Men bara en av tio håller vad de lovat, enligt samma undersökning.

Friskis menar att oddsen för alla tappra som siktar högt på nyårsnatten behöver förbättras. Därför sänker vi tröskeln till träning redan i december.
- Många upplever att de startar sin träning i uppförsbacke i januari. Och det är inte så konstigt. December är årets mörkaste månad, ofta stressig och stillasittande på samma gång. Tid och pengar sinar fort. Därför öppnar vi upp träningsappen Friskis Go för hela svenska folket, säger Janna Hellerup Ulvselius, generalsekreterare för Friskis&Svettis.
Med träningsappen Friskis Go har du ett stort träningsutbud i telefonen. Där finns hela träningspass, tips och inspiration för övningar i gymmet, utmaningar och program. Drygt 100 000 personer använder appen idag och ger den goda betyg. Under december månad kan vem som helst träna digitalt kostnadsfritt.
- Vi ser i statistiken att många använder appen som inspiration för att både komma igång och utvecklas i sin träning. Korta träningspass utan redskap är populära, liksom program för att hitta en rutin i gymträningen. En tidigare nödlösning för någon som inte kunde gå till gymmet är idag ett uppskattat verktyg oavsett när och var du tränar, säger Tina Uppfeldt, som är chef för Friskis träningsutveckling.
Människors anledning att träna är ofta personlig. Någon toppar formen för en bättre tid på skidloppet, någon annan vill stå väl rustad i VAB-ruari eller bara orka kuta till bussen. Oavsett vad du har för mål med träningen handlar det om att sänka tröskeln och få den att funka i ditt liv. Ta chansen, träna digitalt i december. Du kommer ligga steget före när du ger ditt nyårslöfte och hitta en hållbar träningsrutin.
FAKTA FRISKIS GO
Friskis Go är Friskis&Svettis träningsapp. Under perioden 1-31 december 2023 bjuds hela Sverige in i träningsappen. Träningen är gratis året ut. Praktisk information hittar du här
FAKTA UNDERSÖKNING VERIAN (TIDIGARE KANTAR PUBLIC)
1 042 intervjuer bland allmänheten 18-79 år i Sverige
21 november –23 november 2023
Tre av tio svenskar svarar att de varje år ger nyårslöften eller att det händer att de gör det.En av tio uppger att de brukar hålla sina nyårslöften. Män uppger i högre grad (15%) än kvinnor (8%) att de alltid håller sina nyårslöften.
Över hälften svarar att de brukar ge nyårslöften om träning (56%). Personer i åldern 18–29 år svarar i högre grad än resterande åldersgrupper att de brukar ha: att lära sig något nytt som nyårslöfte (50 procent uppger det).
Kontakter
Janna Hellerup UlvseliusGeneralsekreterare
Tel:+46 73 564 89 77janna.hellerup@riks.friskissvettis.seTina UppfeldtChef Friskis&Svettis träningsutveckling
Tel:+46 8 545 517 45tina.uppfeldt@riks.friskissvettis.seBilder


Länkar
Följ Friskis&Svettis
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Friskis&Svettis
Hela Friskis samlas i Örebro11.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I en orolig tid är frågor om träning och välmående högaktuellt. Med över en halv miljon medlemmar är Friskis en av Sveriges största idrottsföreningar. Till helgen samlas representanter från hela organisationen i Örebro för att fatta beslut om spännande framtidsfrågor.
Brian van den Brink ny träningschef på Friskis18.2.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
För många inom träningsbranschen är han en välkänd röst och drivkraft bakom medieplattformen Sweaty Business. Nu tar Brian van den Brink nästa steg och kliver in som chef för träningsutveckling och utbud på Friskis.
Friskis trendspaning 202517.12.2024 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Det är dags att blicka framåt på året som kommer. Friskis trendspanare har som alltid haft koll på vad som händer ute i vida träningsvärlden och inom forskningen för att se vad som är på gång inför nästa år. Här är de stora träningstrenderna 2025.
Idrottsprofil i duell med tunnelbanan2.12.2024 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Med glimten i ögat och fullt fokus ställde sprintern och idrottsprofilen Moa Hjelmer upp för att visa att träning kan finnas där du är – till och med i kollektivtrafiken. Under december månad öppnar Friskis träningsappen Friskis Go för hela svenska folket.
Träna för HYROX på Friskis12.11.2024 14:39:46 CET | Pressmeddelande
HYROX har tagit Sverige med storm och anmälningarna till tävlingseventen slår i taket. Ett nytt och spännande sätt att inspirera och motivera till träning. Därför är Friskis glada att kunna presentera HYROX som ny partner och laddar för flera nya pass i träningsutbudet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum