DHR gillar nya rutiner på Arbetsförmedlingen
5.12.2023 11:18:26 CET | DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet | Pressmeddelande
Nu ska rutinerna bli mer effektiva, så att arbetssökande med funktionsnedsättning snabbare kan få det stöd vi har rätt till.

Från och med idag, tisdag 5 december, får du som är ny arbetssökande svara på frågan ”Har du någon ohälsa eller funktionsnedsättning, till exempel en sjukdom eller diagnos?” när du skriver in dig via Arbetsförmedlingens e-tjänst.
- Vi hoppas givetvis att detta ska förkorta och skynda på handläggningen för dem som behöver särskilt stöd från Arbetsförmedlingen för att snabbt kunna komma ut på arbetsmarknaden, säger Kristian Cornell, ombudsman på DHR.
DHR har under en lång tid, tillsammans med Funktionsrätt, Synskadades Riksförbund och Hörselskadades Riksförbund, tryckt på gentemot Arbetsförmedlingen för smidigare arbetssätt. Bland annat för att förenkla och förkorta processen så att den arbetssökande eller arbetsgivaren snabbt får rätt stödinsats.
- Vi arbetar intensivt för att få Arbetsförmedlingen att förkorta alla ledtider och kodningstider, som idag är ett stort hinder för att snabbt och enkelt komma ut på arbetsmarknaden.
- Tyvärr känner inte alla arbetsgivare till möjligheten att få ekonomiskt bidrag för arbetshjälpmedel och personliga anpassningar på arbetsplatsen, säger Kristian Cornell.
- Men i de fall då arbetsgivaren ansöker om sådant stöd, behöver Arbetsförmedlingen vara snabb på bollen. Annars kommer arbetsgivarna inte vilja satsa på att anställa personer med funktionsnedsättning.
- Idag är det alldeles för många människor som står långt från arbetsmarknaden helt i onödan, säger DHR:s förbundsordförande Åsa Strahlemo.
- Många människor med nedsatt rörelseförmåga kan ta helt vanliga jobb. Och vi som kan jobba, vi vill faktiskt jobba! säger Åsa Strahlemo.
Vid frågor, kontakta:
Åsa Strahlemo, förbundsordförande DHR 0705 088029
Kristian Cornell, ombudsman DHR 0703 158036
Nyckelord
Kontakter
Kristian CornellOmbudsmanDHR
Arbetsmarknad, sjukförsäkring, hjälpmedel
Åsa StrahlemoFörbundsordförande
Tel:070-50 88 029asa.strahlemo@dhr.seBilder

Följ DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet
DHR:s analys av regeringens vårbudget 2026: Ett svek och ett tomt löfte15.4.2026 00:05:25 CEST | Pressmeddelande
Vårbudgeten innehåller inte något som direkt är riktat till våra gruper. Däremot finns några saker som kan hjälpa vissa av DHR:s medlemmar indirekt, men den är i huvudsak inte en vårbudget som tar ett tydligt grepp om vare sig funktionsrätt, självbestämmande eller tillgänglighet. På det sättet är det ett svek och ett tomt löfte.
Angående förslaget att ge Försäkringskassan brottsbekämpande befogenheter4.3.2026 15:34:36 CET | Debatt
Försäkringskassan är den myndighet som hanterar vår socialförsäkring. Det handlar om system som finns för att människor ska kunna leva ett vanligt liv när något händer. Exempelvis när vi blir sjuka, får barn eller när en funktionsnedsättning gör att vi behöver stöd för att kunna arbeta eller delta i samhället.
Paralympics 20263.3.2026 10:38:15 CET | Pressmeddelande
De Paralympiska vinterspelen 2026 avgörs i Milano Cortina. Sverige skickar en stark trupp med tretton aktiva som tävlar i alpint, längdskidor och rullstolscurling. DHR önskar alla lycka till i kampen om medaljerna.
Debatt: Arbetsförmedlingen stämplar oss – utan vårt samtycke23.2.2026 14:42:31 CET | Debatt
Riksrevisionen har riktat svidande kritik mot Arbetsförmedlingens hantering av arbetssökande med funktionsnedsättning. För att korta handläggningstiderna väljer Arbetsförmedlingen att köra över individers integritet och självbestämmande.
Vilken politiker vill förbättra snöröjningen?16.2.2026 15:49:47 CET | Debatt
Varje vinter upprepas samma visa: snön faller och helt plötsligt förvandlas vår stad till en sluten anstalt för tusentals medborgare. För mig och andra personer med nedsatt rörelseförmåga är dålig snöröjning inte bara ett irritationsmoment, det resulterar i utegångsförbud.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum