Västra Götalandsregionen satsar på elektrifiering av fartygstrafiken
Infrastruktur-och kollektivtrafiknämnden beslutade under torsdagen att avsätta ca 45 miljoner kronor till elektrifiering av Västtrafiks fartygstrafik. "Varje beslut som för oss närmare ett fossilfritt samhälle är viktigt", kommenterar nämndens ordförande Louise Jeppsson (V).
Infrastruktur- och kollektivtrafiknämnden i Västra Götalandsregionen beslutade under torsdagens sammanträde om medel för att dra fram elektricitet för elektrifiering av fartygstrafiken. Det är i dagsläget bara ca 1-2% av Västtrafiks resor som sker med färjor, men de står för en stor del av koldioxidutsläppen då trafiken i övrigt körs i det närmaste fossilfritt. Medlen från nämnden kan skynda på möjligheten att i framtiden driva färjorna på el.
”Det känns angeläget att från nämndens sida kunna vara med och stötta Västtrafik i den fortsatta elektrifieringsresan ”, säger Louise Jeppsson (V) ordförande i Infrastruktur- och kollektivtrafiknämnden. ”Det är en satsning på kollektivtrafiken som samtidigt ska bidra till att sänka våra koldioxidutsläpp, varje beslut som för oss närmare ett fossilfritt samhälle är viktigt.”
Västtrafik har ansökt om stöd just för att möjliggöra elektrifiering av färjetrafiken och vid torsdagens sammanträde beslutade alltså Infrastruktur- och kollektivtrafiknämnden att ge totalt drygt 45 miljoner kronor i projektstöd till Västtrafik för laddinfrastruktur på Tjörn och Öckerö, samt i Göteborg och Strömstad.
”I stort är Västtrafik ett föredöme för omställning till fossilfri kollektivtrafik. Nu tar vi ytterligare ett kliv genom satsningar på elektrifiering av båttrafiken”, säger Bijan Zainali (S) ordförande i Västtrafik AB. ”Den kommande upphandlingen kommer att gälla för femton år och vi vill nu ta steget ut och fortsätta bidra till att minska vår klimat- och miljöpåverkan.”
Kontakter
Louise JeppssonOrdförande Infrastruktur- och kollektivtrafiknämnden (V)
Tel:0722082154louise.jeppsson@vgregion.seBijan ZainaliOrdförande Västtrafik ABs styrelse (S)
Tel:070-58 87 069bijan.zainali@vgregion.seMats Berglundtf. pressekreterare (V)
Tel:070-9446527mats.berglund@vgregion.seFölj RödGrön Ledning i Västra Götaland
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från RödGrön Ledning i Västra Götaland
Regeringen sviker klimatet – Västra Götaland tar ansvar när staten duckar11.4.2025 12:57:03 CEST | Pressmeddelande
Sverige är på väg att missa samtliga klimatmål till 2030, 2040 och 2045. Den rödgröna ledningen i Västra Götalandsregionen reagerar starkt på beskedet. – Mitt i en avgörande tid där våra företag ställer om, invånare gör klimatsmarta val och vi i regionen tar ett stort ansvar – då viker regeringen ner sig. Vi behöver en långsiktig och seriös klimatpolitik, inte fler skattesänkningar på fossila bränslen. När vi nu står mitt i ett skifte för framtiden – från fossilberoende till hållbarhet, då är det långsiktigt ledarskap som krävs, inte kortsiktig symbolpolitik, säger Madeleine Jonsson (MP), ordförande i miljö- och regionutvecklingsnämnden.
Privat specialistvård slår sönder barn och ungas sammanhållna vård8.4.2025 18:18:01 CEST | Pressmeddelande
Rödgrön ledning vill inte privatisera Barn- och ungdomspsykiatrin i Västra Götaland. Men idag tog den moderatledda oppositionen hjälp av SD för att få igenom ett sådant beslut i fullmäktige. – Vi vet av erfarenhet från andra regioner att en privatiserad specialistvård för barn och unga innebär ökade kostnader, sämre vård och förstör möjligheten till samverkan med andra aktörer som elevhälsa och primärvård. Vi i Rödgrön ledning arbetar hårt för att utveckla och stärka både specialistvården och första linjens primärvård. Det kommer nu att slås sönder av ett vårdvalssystem, säger Carina Örgård (V), Rödgrön lednings talesperson för psykisk ohälsa.
S, V, Mp, C och L satsar på folkhälsan7.4.2025 14:45:00 CEST | Pressmeddelande
RödGrön ledning, Centerpartiet och Liberalerna i Västra Götalandsregionen föreslår en betydande satsning på folkhälsa. Totalt lägger Västra Götalandsregionen redan cirka 100 miljoner kronor på folkhälsa, där alla fem partier nu är överens om att öka med en satsning på ytterligare 10 miljoner kronor.
S, V, Mp, C och L satsar på folkhälsan7.4.2025 14:45:00 CEST | Pressmeddelande
RödGrön ledning, Centerpartiet och Liberalerna i Västra Götalandsregionen föreslår en betydande satsning på folkhälsa. Totalt lägger Västra Götalandsregionen redan cirka 100 miljoner kronor på folkhälsa, där alla fem partier nu är överens om att öka med en satsning på ytterligare 10 miljoner kronor.
S, V, Mp, C och L satsar på folkhälsan7.4.2025 14:45:00 CEST | Pressmeddelande
RödGrön ledning, Centerpartiet och Liberalerna i Västra Götalandsregionen föreslår en betydande satsning på folkhälsa. Totalt lägger Västra Götalandsregionen redan cirka 100 miljoner kronor på folkhälsa, där alla fem partier nu är överens om att öka med en satsning på ytterligare 10 miljoner kronor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum