Ny rapport: Ett år med Tidöavtalet – “Det är helheten som oroar”
I dag släpper Civil Rights Defenders en rapport som granskar den utveckling som skett under ett år med Tidöavtalet utifrån ett demokrati- och rättighetsperspektiv. Rapporten släpps samtidigt som Tidöparterna presenterar Tidöavtalet 1.1.
– Sveriges demokrati står än så länge stark, men i granskningen ser vi en utveckling som oroar. Ett stort antal förslag och beslut som presenterats det senaste året inskränker eller strider mot våra grundläggande fri- och rättigheter. Detta är en utveckling som riskerar att försvaga Sveriges demokrati, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.

Utveckling med risker
Granskningen från Civil Rights Defenders har bland annat tittat på förslag och utspel som på olika sätt inskränker rättigheter eller urgröper viktiga principer i rättsstaten, ökar politisk styrning och minskar självständigheten för myndigheter, eller begränsar föreningsfriheten och det fria ordet. Detta är en utveckling som riskerar att försvaga Sveriges demokrati och som kan vara första stegen i den process som kallas autokratisering, vilket är motsatsen till demokratisering.
– Under året har vi sett flera förslag som strider mot mänskliga rättigheter och internationella åtaganden. Vi har även sett förslag, beslut och retorik som var för sig inte nödvändigtvis är att tolka som allvarliga demokratihot – men som sammantaget försvagar demokratin på sikt. Det är helheten som oroar, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Några exempel på åtgärder i rapporten som är problematiska utifrån ett människorättsperspektiv är visitationszoner och preventiva tvångsmedel, som är integritetsinskränkande och riskerar att leda till diskriminering. Vi ser även förslag och utspel som riskerar minskad tillit i samhället och ökad misstro mellan medborgare. Angiverilagen är ett tydligt exempel, men även flera förslag och utspel som misstänkliggör och skuldbelägger människor med migrationsbakgrund och sätter likhetstecken mellan kriminalitet och migration.
En full analys finns i rapporten.
Rättigheter viktiga även i kristider
Det senaste året har präglats av kris och oro, i Sverige och globalt. Svåra utmaningar kan kräva extraordinära insatser där fri- och rättigheter behöver vägas mot varandra, men det är samtidigt viktigt att värna de rättigheter och principer som utgör vår demokrati.
– I tider av kris är det viktigare än någonsin att stå upp för de rättigheter och normer som utgör vår demokrati – inte stifta lagar som underminerar den. Varje gång vi inskränker våra fri- och rättigheter ökar acceptansen för att det ska ske igen, och risken finns att det stiftas lagar som i framtiden kan användas mot andra grupper och med andra syften, säger John Stauffer.
Om granskningen
Ett år med Tidöavtalet är en rättighetsbaserad granskning av förslag och utspel som lagts fram det senaste året och där merparten finns med i Tidöavtalet. Det rör sig om både faktiska lagförslag som har trätt i kraft som tillsatta utredningar och tilläggsdirektiv, samt regleringsbrev till myndigheter.
Rapporten är en uppföljning av Civil Rights Defenders tidigare granskning av Tidöavtalet. Förra året analyserade vi avtalet med fokus på kriminalpolitik och migrationspolitik. I årets granskning undersöker vi vad som faktiskt hänt inom dessa politikområden. Vad har blivit lag? Vad utreds just nu?
Granskningen utgår från mänskliga rättigheter och lyfter de åtgärder som vidtagits som inte ligger i linje med stärkta fri- och rättigheter i Sverige. Åtgärderna har granskats utifrån internationella konventioner och dokument om Sverige är bundet att följa samt Sveriges grundlagar. Till exempel FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna, FN:s konvention om medborgerliga och politiska rättigheter samt Europakonventionen.
Läs Civil Rights Defenders granskning Ett år med Tidöavtalet
Klicka här för att läsa hela granskningen.
Kontakta oss
Kontakta oss för en kommentar om granskningen Ett år med Tidöavtalet. Vi kan svara på frågor som:
-
Hur påverkas våra mänskliga rättigheter och vår demokrati av senaste årets reformförslag?
-
På vilket sätt strider beslut och förlag mot internationella åtaganden om mänskliga rättigheter?
-
Vad är autokratisering och hur tar den sig uttryck i Sverige?
Vi kan även sätta Tidöavtalet och det senaste årets reformförslag i en global kontext om ökad populism och demokratisk nedmontering, där Sverige inte är ett undantag.
Ni når oss på +46 (0)76 576 27 62 / press@crd.org
Nyckelord
Dokument
Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Sverige granskas av FN:s kommitté mot rasdiskriminering18.11.2025 14:49:32 CET | Pressmeddelande
Den 20–21 november granskas Sverige av FN:s kommitté mot rasdiskriminering (CERD) i Genève. Civil Rights Defenders har tagit fram en skuggrapport som visar att Sverige misslyckats med att leva upp till sina internationella åtaganden. Vi kommer vara på plats under granskningen och är tillgängliga för intervjuer.
12-årige Trond överlämnar 10 000 namn till regeringen: "Ge barn rätt att klaga"17.11.2025 12:24:37 CET | Pressmeddelande
På Barnkonventionens dag, den 20 november, kommer 12-årige Trond från Solna lämna över 10 000 namnunderskrifter till socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall. Kravet: att Sverige ratificerar det tredje tilläggsprotokollet till barnkonventionen så att barn får rätt att klaga till FN när deras rättigheter kränks och de inte fått rättvisa på hemmaplan.
Yttrandefriheten på tillbakagång – Civil Rights Defenders skapar ny arena för samtal med spelet ”Käften!”12.11.2025 15:46:33 CET | Pressmeddelande
Yttrandefriheten är på tillbakagång, både globalt och i Sverige. Enligt den senaste demokratirapporten från V-Dem-institutet vid Göteborgs universitet är demokratiska länder nu i minoritet och yttrandefriheten minskar i en fjärdedel av världens länder – den högsta siffran hittills. Rapporten visar också att utvecklingen går i små steg, ofta genom ökad polarisering, desinformation och begränsningar av fria medier.
Civil Rights Defenders JO-anmäler Polisen27.5.2025 15:47:17 CEST | Pressmeddelande
Under två tillfällen våren 2024 använde polisen i Lund brottsmisstanken blåljussabotage mot demonstranter. Civil Rights Defenders anser att polisens agerande har inskränkt demonstrationsfriheten och att användningen av blåljussabotage mot demonstranter inte är proportionerlig. Därför lämnar vi idag in en anmälan till Justitieombudsmannen (JO) för att pröva om polisen agerat korrekt. – Vi ser generellt ett nytt användande av grövre brottsrubriceringar mot demonstranter, och fall där de åtalas eller misstänks även för brott som kan ge fängelse. Detta är en oroande utveckling, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Året människorättspris går till den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression23.4.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM) tilldelas Civil Rights Defender of the Year Award 2025. Organisationen är ledande i arbetet för att ställa förövare till svars för krigsbrott och grova folkrättsbrott i Syrien. Deras arbete har lett till gripanden av högt uppsatta syriska tjänstemän och till och med en arresteringsorder mot den störtade diktatorn Bashar al-Assad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum