Behåll kompetensen genom att betala bra för äldre ingenjörer
Trots politiska insatser för att få fler förlänga arbetslivet, visar en ny rapport från Sveriges Ingenjörer en oroande trend. Med stigande ålder blir skillnaderna mellan lönerna allt mindre.

Det har länge diskuterats om vikten av att fler svenskar arbetar längre upp i åldrarna. Det är en nödvändighet för att vi ska klara välfärden när svenskarna lever allt längre.
Erfarenhet värderas högt i unga åldrar, men inte för de äldre åldersgrupperna. Rapporten, som bygger på Sveriges Ingenjörers omfattande löneenkät med cirka 75 000 svarande, visar att genomsnittslönen för en 45-åring ligger 27 procent över genomsnittslönen för 35-åringar. Skillnaderna mellan 55- och 45-åringar uppgår till 8 procent. Däremot ligger genomsnittslönen för 65-åringar 5 procent under genomsnittet för 55-åringar.
– Erfarenhet och kompetens måste premieras. Det är avgörande för äldre arbetstagare att de känner sig uppskattade och att de upplever att deras erfarenhet värderas högt för att de ska välja att jobba vidare, säger Johan Kreicbergs, samhällspolitisk chef Sveriges Ingenjörer.
Äldre ingenjörer byter jobb i mindre utsträckning än sina yngre kollegor och andelen chefer med högre medellöner minskar under de sista åren av karriären. Dessa faktorer bidrar delvis till den negativa löneutvecklingen för äldre ingenjörer, men det är ingen ursäkt för bristen på rättvisa löner.
Rapporten visar att det finns ett stort utrymme för arbetsgivarna att få fler att jobba vidare efter 65 års ålder. Som det ser ut idag finns det 10 000 ingenjörer mellan åldrarna 60 och 69 år som inte arbetar. För de arbetsgivare som tydligt visar att de satsar på äldre ingenjörer finns det därför en stor rekryteringspotential. Sveriges Ingenjörer uppmanar nu arbetsgivarna att agera för att behålla och attrahera erfarenhet och kompetens.
– Det är hög tid för arbetsgivare att visa tydligt stöd för äldre ingenjörer genom rättvisa löner, säger Johan Kreicbergs.
Rapporten finns att läsa här Rapporter och analyser - Sveriges Ingenjörer (sverigesingenjorer.se)
Läs intervjun med DN här
Nyckelord
Kontakter
Nadja YusufPresschef
Tel:08 - 33 74 29nadja.yusuf@sverigesingenjorer.seBilder

Länkar
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Arbetslösheten bland ingenjörer sjunker – tecken på att botten är nådd19.12.2025 05:37:00 CET | Pressmeddelande
Arbetslösheten bland ingenjörer minskar för andra månaden i rad. Nya siffror från Sveriges Ingenjörer och Akademikernas a‑kassa visar att nedgången är som snabbast i de mest konjunkturkänsliga ingenjörsgrupperna, vilket är en signal om att arbetsmarknaden är på väg att vända. Samtidigt är ingenjörerna mer osäkra än på länge på sin egen ställning på arbetsmarknaden.
Inget län klarar målet att fler elever ska gå natur eller teknik (korrigerat utskick)11.12.2025 13:45:12 CET | Pressmeddelande
Inget län i Sverige når upp till regeringens mål att 25 procent av gymnasieeleverna ska gå natur eller teknik, visar en ny kartläggning som släpps i dag. Snittet i hela landet ligger på 21 procent och i alla län har utvecklingen gått åt fel håll de senaste fem åren.
Gymnasieelever på natur och teknik bestraffas av dagens betygsystem2.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill att fler elever ska läsa natur eller teknik men elever som väljer naturvetenskaps- eller teknikprogrammet på gymnasiet får lägre slutbetyg än jämförbara elever på andra högskoleförberedande program. Detta visar en ny rapport, som släpps i dag. Resultatet gör att ungdomar väljer bort dessa utbildningar av taktiska skäl, vilket hotar Sverige som tekniknation.
Entreprenadingenjör i Malung-Sälen invald i förbundsstyrelsen Sveriges Ingenjör25.11.2025 15:55:50 CET | Pressmeddelande
Artem Adylev, entreprenadingenjör på Vatten & Avfall i Malung Sälen AB och räddningspersonal i beredskap i räddningstjänsten, valdes på tisdagen in i förbundsstyrelsen för Sveriges Ingenjörer.
Chalmersingenjör invald i förbundsstyrelsen Sveriges Ingenjör25.11.2025 15:55:32 CET | Pressmeddelande
Peter Hellqvist, civilingenjör som arbetar med alumnkontakter på Chalmers tekniska högskola i Göteborg, valdes på tisdagen in i förbundsstyrelsen för Sveriges Ingenjörer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum