

Succé under julhelgen i Branäs – intresset för skidorten ökar
Intresset för att fira julhelgen i Branäs var rekordstort i år, och efterfrågan på att spendera sin ledighet i skidorten håller i sig även under inledningen av det nya året.

För den som längtar efter ett snöklätt vinterlandskap med mycket skidåkning är Branäs rätt destination. Under julhelgen var 29 av 33 backar öppna och det goda snöförhållandet möjliggör att anläggningen nu öppnar upp ytterligare tre backar till nyår.
– Det är väldigt kul att se att det är så många som väljer att spendera sin julledighet hos oss i Branäs. Vi har haft fullbokat hela helgen och nu förbereder vi oss inför en nyårshelg där vi väntar lika många gäster. Extra glädjande är att vi kommer ha alla backar förutom en öppen redan till nyårsafton, säger Mikael Forsell kommersiell platschef Branäs.
Intresset för Branäs fortsätter att vara stort även efter högtiden, och en betydande efterfrågan kvarstår ända fram till slutet av sportlovsperioden.
Flera vinteraktiviteter lockar besökare
Det är inte bara skidåkning som lockar besökarna till Branäs. Under julhelgen erbjöds en mängd festliga aktiviteter för hela familjen. Barnen fick bland annat chansen att möta tomten, dansa med Björnbusarna och utmana sig själva i en bana på snowracer. Aktiviteter som drog till sig många deltagare.
– Vår största prioritet är barnen och att se så många uppskatta våra aktiviteter är verkligen hjärtevärmande. Vi har som alltid i Branäs flera aktiviteter varje vecka utöver skidåkning. Under jul har vi även haft julgransdans och på nyår tar Björnbusarna täten i två fackeltåg tillsammans med barnen, Mikael Elford kommersiell chef Branäsgruppen.
Nyckelord
Kontakter
Mikael ElfordKommersiell chefBranäsgruppen
Tel:054-13 26 30mikael.elford@branasgruppen.seMikael ForsellPlatschef serviceBranäs
Tel:054-13 26 09mikael.forsell@branas.seBilder
Följ Branäsgruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Branäsgruppen
Kungsberget och Sara Hector fortsätter samarbetet27.8.2024 07:51:12 CEST | Pressmeddelande
Sara Hectors hemmabacke Kungsberget förlänger samarbetet med den alpina världsstjärnan. Tillsammans kommer de återigen att arrangera välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge.
Branäs avrundar en framgångsrik sommarsäsong15.8.2024 07:49:15 CEST | Pressmeddelande
Med premiär på midsommarafton och avslutning nu i helgen kan Branäs se tillbaka på en lyckad sommarsäsong. Ökningen från förra året i antal besökare visar på att allt fler upptäckt Branäs som ett attraktivt sommarresmål.
Kungsberget utökar öppettiderna: Nu öppet alla dagar i veckan14.7.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarsäsongen är i full gång och sedan några veckor tillbaka har Kungsberget haft helgöppet. Från och med imorgon är det möjligt för gästerna att besöka anläggningen alla dagar i veckan.
Kungsberget söker 270 nya medarbetare1.7.2024 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
Med två veckor in i cykelsäsongen sparkar Kungsberget nu i gång rekryteringen inför vintersäsongen 2024/2025. Till kommande säsong söker Kungsberget 270 nya medarbetare. Bland dessa lediga tjänster finns allt från kvalificerade befattningar som kräver specifik utbildning, till okvalificerade roller som liftvärdar, snöläggare och skiduthyrare.
Branäs söker 280 medarbetare till vintersäsongen1.7.2024 07:37:46 CEST | Pressmeddelande
I Branäs är sommarsäsongen i full gång med cykling kring hela berget. Samtidigt blickar man redan fram mot vintern och öppnar nu rekryteringen för 280 nya medarbetare. Sista ansökningsdatum är 1 september.