Volkswagen ser tillbaka på bilåret 2023 – och blickar framåt mot ett händelserikt 2024
2.1.2024 10:40:40 CET | Volkswagen Personbilar | Pressmeddelande
Volkswagen registrerade 32 744 nya personbilar på den svenska marknaden under 2023. Av dessa var över hälften en eldriven ID.-modell. Omställningen till eldrift fortsätter att vara kärnan i Volkswagens verksamhet under 2024.

För Volkswagen kan bilåret 2023 framför allt summeras med att andelen registrerade elbilar ökade till 50,3 procent (2022: 37,5 procent), vilket kan jämföras med totalmarknaden där elbilsandelen blev 38,7 procent.
Volkswagen registrerade 16 457 nya helt eldrivna personbilar under 2023 (2022: 12 643 elbilar), vilket gjorde märket till det näst största elbilsmärket i Sverige med en marknadsandel för elbilar på 14,7 procent. Totalt sett registrerade Volkswagen 32 744 nya personbilar (2022: 33 712 bilar), vilket innebar en marknadsandel på 11,3 procent (2022: 11,7 procent) och en andraplats bland alla märken. Detta enligt statistik från Mobility Sweden.
ID.4 den vanligaste elbilen i Sverige
Återigen blev elbilen ID.4 den klart populäraste Volkswagen-modellen med 11 007 registreringar under 2023. Efter två år i rad som den mest registrerade elbilen på den svenska marknaden nådde ID.4 en stark andraplats under 2023 och en total fjärdeplats bland alla bilmodeller. Enskilt under december registrerades 1 371 nya exemplar av ID.4, vilket gjorde den till den mest registrerade elbilen under månaden.
Sett till rullande bestånd är ID.4 fortsatt den vanligaste elbilen på svenska vägar. Vid årsskiftet 2023/24 fanns 26 283 exemplar av ID.4 registrerade i trafik i Sverige. Detta enligt statistik från Car.info som bearbetar aktuell registreringsstatistik från Transportstyrelsen. Därmed har ID.4 behållit denna position sedan förra årsskiftet.
Ännu attraktivare elbilserbjudande
I slutet av 2023 lanserades den helt nya elbilen ID.7 och i samband med det gick Volkswagen Personbilar över till en agentmodell för försäljning av sina elbilar. Först ut var ID.7 och ID.3 och under de sista dagarna av året fyllde man på med de uppgraderade versionerna av ID.4 och ID.5 som då öppnades för beställning. Agentmodellen innebär bland annat samma pris för kunden oavsett var elbilen beställs.
Samtidigt lanserades Edition-versioner av ID.3, ID.4, ID.5 och ID.7, som gör att förhållandet mellan prestanda och pris har blivit ännu attraktivare.
– Omställningen till eldrift fortsätter i rask takt och vårt elbilserbjudande blir bara starkare och starkare. Med välutrustade Edition-versioner ökar vi kundvärdet väsentligt. Agentmodellen gör det också enklare för kunden att beställa en elbil och implementeringen har fått en mycket positiv start, säger Sten Forsberg, chef Volkswagen Sverige.
Historisk svit – marknadsledare fyra månader i rad
Under en period av fyra månader 2023, juni-september, kunde Volkswagen titulera sig som marknadsledare. Det är första gången i modern tid som denna svit uppnås. Volkswagen har varit Sverige-etta under enskilda månader de senaste åren, men det är första gången i modern tid som sviten har hållit i sig fyra månader i rad.
– Att vara marknadsledare fyra månader i rad är naturligtvis ett styrkebesked för Volkswagen-organisationen runt om i hela landet. Det är ett bevis på att våra bilar, vårt erbjudande och vår lokala närvaro uppskattas av de svenska kunderna. Att vi nådde denna historiska svit under ett år då vi firade 75 år i Sverige gjorde oss extra glada och stolta, säger Sten Forsberg.
ID.-familjen utökas – och Golf fyller 50
2024 blir ytterligare ett händelserikt år då nya versioner och nya modeller kommer att lanseras på den svenska marknaden. Snart är det dags att presentera kombiversionen ID.7 Tourer och en fyrhjulsdriven GTX-version av ID.7. 2024 blir också ett jubileumsår för den historiska storsäljaren Golf som fyller 50 år. Om bara några veckor presenteras en uppdaterad version av Golf.
Under första kvartalet kommer dessutom de helt nya generationerna av Passat och Tiguan att lanseras, bland annat i laddhybridversioner med upp till 10 mils räckvidd. En uppdaterad version av T-Cross lanseras också under det första kvartalet.
– Vi ser fram emot ett händelserikt och positivt år med flera lanseringar, inte minst av nya elbilsversioner och laddhybrider. Och naturligtvis ska vi passa på att fira ikonen Golf lite extra, säger Sten Forsberg.
Volkswagens 2023 i siffror, enligt statistik från Mobility Sweden
Antal registrerade nya personbilar: 32 744 (2022: 33 712)
Antal registrerade nya elbilar: 16 457 (2022: 12 643)
Elbilsandel: 50,3 % (37,5 %)
Marknadsandel: 11,3 % (2022: 11,7 %)
Marknadsandel, elbilar: 14,7 % (2022: 13,4 %)
De fem mest registrerade Volkswagen-modellerna:
- ID.4 (11 007 bilar)
- T-Roc (2 920)
- Golf (2 736)
- ID.3 (2 692)
- Tiguan (2 658)
Nyckelord
Kontakter
Marcus ThomasfolkKommunikationschef
Tel:070-35 896 57marcus.thomasfolk@volkswagen.seBilder


Länkar
Om Volkswagen Personbilar
År 2022 levererade Volkswagen 4,56 miljoner personbilar till kunder i över 150 länder. Volkswagen är ledande importmärke och det största elbilsmärket i Sverige. På den svenska marknaden inregistrerade Volkswagen totalt 32 744 nya personbilar under 2023, vilket gav en marknadsandel på 11,3 procent. Av dessa var 50,3 procent en helt eldriven bil. Bland elbilarna nådde Volkswagen en marknadsandel på 14,7 procent. Modellerna som marknadsförs täcker de flesta segment på bilmarknaden: ID.3, ID.4, ID.5, ID.7, ID. Buzz, T-Cross, Taigo, Golf, Golf Sportscombi, Golf Alltrack, T-Roc, Tiguan, Tiguan Allspace, Passat Sportscombi, Passat Alltrack, Arteon Shooting Brake, Touareg, Caddy, Multivan och Amarok. Volkswagen bedriver ett kontinuerligt arbete med att vidareutveckla tillverkningen av bilar. Elektrisk mobilitet, smart mobilitet och digital omställning av varumärket är de viktigaste strategiska frågorna inför framtiden.
Följ Volkswagen Personbilar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Personbilar
100 procent eldriven, 100 procent GTI: Volkswagen presenterar nya ID. Polo GTI15.5.2026 13:12:57 CEST | Pressmeddelande
GTI för en ny era: 50 år efter debuten av första Golf GTI presenterar Volkswagen nu den första helt eldrivna modellen med den ikoniska beteckningen: helt nyutvecklade ID. Polo GTI med 226 hk (166 kW). Världspremiären ägde rum i samband med 24-timmarsloppet på Nürburgring i Tyskland.
Volkswagen firar 50 år med GTI − världspremiär för eldrivna ID. Polo GTI vid 24-timmarsloppet på Nürburgring8.5.2026 13:53:48 CEST | Pressmeddelande
Volkswagen uppmärksammar 50-årsjubileet av GTI under 24-timmarsloppet på Nürburgring den 14–17 maj 2026. Under den klassiska racinghelgen visas nya ID. Polo GTI upp för första gången, samtidigt som tre Golf GTI Clubsport 24 h-bilar tar sig an det legendariska långloppet.
Golf GTI EDITION 50 − den snabbaste framhjulsdrivna serietillverkade bilen på Nürburgring Nordschleife7.5.2026 09:25:09 CEST | Pressmeddelande
Volkswagen Golf GTI EDITION 50 har satt nytt varvrekord: Jubileumsmodellen med 325 hk är nu den snabbaste framhjulsdrivna serietillverkade bilen på Nürburgring Nordschleife.
Mycket mer än en stadsbil: Världspremiär för nya Volkswagen ID. Polo29.4.2026 12:31:56 CEST | Pressmeddelande
Nya ID. Polo lanseras med en tidlös och ren design, effektiv drivning, många innovationer, en räckvidd på upp till 455 km och ett attraktivt förhållande mellan pris och prestanda. I samband med världspremiären startar förhandsförsäljningen av två Launch Edition, färdigspecificerade versioner med det större batteriet. I sommar släpps instegaren till ett rekommenderat cirkapris från 320 900 kronor.
Säljstart för nya Volkswagen ID.3 Neo22.4.2026 15:56:22 CEST | Pressmeddelande
Nya ID.3 Neo kan nu beställas på den svenska marknaden, en vecka efter sin världspremiär. Det rekommenderade cirkapriset är från 409 900 kronor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum