Premiär för brännande aktuellt drama om massakern i det palestinska flyktinglägret Tel al- Zaatar och dagens Gaza
16.2.2024 13:17:44 CET | Riksteatern | Pressmeddelande
Kassettbanden är en verklighetsbaserad soloföreställning av den libanesiska dramatikern Chrystèle Khodr. I pjäsen väver hon ihop sin släkthistoria från krigets Libanon 1976 med svenska vittnesmål från massakern i det palestinska flyktinglägret Tel al-Zaatar samma år. Under arbetet med pjäsen skrevs hela manuset om för Gaza. Kassettbanden har premiär 23 februari i Sollefteå.

I Kassettbanden får publiken möta människoröster från inbördeskriget i Libanon. En av rösterna är Chrystèle Khodrs farbrors röst som hörs från gamla inspelade kassettband, inlästa brev som han skickade till sina bröder efter flykten till Sverige. Tidsdokument som spelar upp en resa från ett land i krig till ett land i fred.
Det är 70-tal och i Libanon vid samma tid befinner sig svenskarna Eva Ståhl och Anders Hasselbohm som genomlever massakern i det palestinska flyktinglägret Tel al-Zaatar 1976. Eva Ståhl är en ung sjuksköterska som skadas svårt under massakern och förlorar sin man och barnet hon bär i sin mage. Anders Hasselbohm är journalist och rapporterar för världen det han bevittnar. Två berättelser som vävs samman med Khodors familjehistoria och som också fått ta mer plats i pjäsen på grund av händelseutvecklingen i dagens Palestina.
– Massakern i Tel al-Zaatar hände för 48 år sedan och nu händer det återigen en massaker i Gaza. Det gjorde så att pjäsen inte längre kunde ha min familjehistoria i centrum. Det ändrade allt, ämnet är detsamma men en ny dimension har tillkommit. Kassettbanden frågar hur vi pratar om krig och förluster när så mycket tid har passerat. När vi ser historien upprepa sig, säger Chrystèle Khodr.
Kassettbanden spelas på arabiska och textas till svenska.
Kassettbanden har premiär 23 februari i Sollefteå.
Pressvisning är 20 februari på Riksteatern i Hallunda, Stockholm. Kontakta pressansvarig för pressplatser.
Medverkande
Chrystèle Khodr
Konstnärligt team
Av och med: Chrystèle Khodr
Scenografi, ljus, regiöga: Nadim Deaibes
Ljud: Ziad Maoukarzel
Producent
Riksteatern


Nyckelord
Kontakter
Mireya Echeverría QuezadaPR och pressansvarigRiksteatern
Tel:070 637 59 40mireya.echeverria.quezada@riksteatern.seLänkar
Om oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum