Ny undersökning: Hit reser svenskarna på sportlovet
Sportlovet är en tid då många svenska familjer passar på att resa tillsammans. Enligt en undersökning gjord av Kantar Media, på uppdrag av Europeiska ERV, är Spanien det mest populära resmålet bland de som väljer att resa utomlands under lovet, men flest ändå stannar i Sverige.

Spanien i topp utomlands, men flest reser i Sverige
När det gäller utlandsresor på sportlovet, planerar allra flest att resa till Spanien. På en andraplats hittar vi Norge och på tredje kommer Italien. De två senare är populära resmål under sportlovet för sin skidåkning, medan resor till Spanien under perioden förväntas gå till Kanarieöarna. Den största gruppen som planerar resa utomlands under lovet har ännu inte bestämt resmål. De flesta sportlovsresorna planeras inom Sverige av paneldeltagarna och då i första hand till de svenska fjällen som redan under Jullovet hade rekordbeläggning. Den största gruppen stannar dock hemma, vilket kan bero på att man inte har barn i skolåldern.
Topplista resmål sportlovet 2024:
- Sverige
- Spanien
- Norge
- Italien
- USA
- Thailand
- Österrike
- Frankrike
- Danmark
- Tyskland
Flest tar bilen på sportlovsresan
När Svenskarna transporterar sig till resmålet, kör den allra största delen egen bil (58%), som sedan följs av Flyg (27%) som primärt transportmedel, följt av Tåg (18%). Flest väljer sitt transportmedel (46%) för att det är det mest bekväma transportmedlet, 29% det snabbaste och 33% säger att deras primära transportmedel är det enda alternativet till deras resmål.
-Det är enkelt och bekvämt att åka i egen bil på sportlovet, då man ofta har med skidutrustning och kan köra direkt till boendet. Flyget går snabbast vilket andra föredrar för en veckas ledighet. Att tåget kommer på tredje plats, kan bero på att 8% väljer sitt primära transportmedel för att ha sådan lite påverkan på miljön som möjligt, säger Andreas Sandin, Nordisk CSO & VD Sverige.
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes i Kantar Media webbpanel (Sifopanelen) under perioden 19–24 januari 2024.
Totalt intervjuades 1328 personer i åldern 18–79 år.
Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval. Det förekommer ingen självrekrytering i Kantar Medias webbpanel (Sifopanelen).
Nyckelord
Kontakter
Andreas SandinNordic CSO & Managing Director Sweden
Tel:+46 70 620 12 93andreas.sandin@erv.seBilder


Om oss
Europeiska ERV är en av Sveriges största reseförsäkringsbolag. Vi är en del av tyska försäkringskoncernen ERGO Group, med över 37,000 anställa internationellt. Vi har stått för säkrare reseupplevelse i över 100 år för en stor del av alla svenska fritidsresenärer, affärsresenärer och deras arbetsgivare som valt att anförtro oss att leverera deras försäkringslösningar. Tack vare lång erfarenhet och specialutvecklade reseförsäkringar kan våra kunder känna sig tryggare före, under och efter sina resor. Tillsammans med vårt danska försäkringsbolag har vi mer än 1,2 miljoner kunder.
Följ ERGO Försäkring Filial
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ERGO Försäkring Filial
En ny internationell försäkringsaktör ger sig in i Norden: ERGO Forsikring A/S lanserar officiellt i Sverige24.6.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
ERGO Forsikring A/S går idag in på den nordiska marknaden till följd av sammanslagningen av Europæiske Rejseforsikring A/S och ERGO Forsikring AS, tidigare känt som Storebrand Helseforsikring AS. Företaget blir en del av ERGO Group AG som är en av Europas största försäkringsaktörer. Lanseringen på den svenska och nordiska marknaden kommer med stora tillväxtplaner och målet är att fördubbla premieintäkterna (Gross Written Premum) till 2030.
Var tredje svensk har tvingats avboka sin resa22.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Resebarometern, en undersökning gjord av Europeiska ERV i samarbete med RESURS för Resor och Turism i Norden, visar att nästan var tredje svensk har tvingats avboka sin resa någon gång under de senaste tre åren. Orsaken bakom samstämmer också med det som flest svenskar oroar sig över under sin resa.
Det oroar sig svenskar för på resan10.4.2025 11:37:03 CEST | Pressmeddelande
Cirka varannan svensk är orolig över något när de är ute och reser. Det visar Resebarometern – en undersökning framtagen av Europeiska ERV i samarbete med RESURS för Resor och Turism i Norden. Högst upp på listan finns en oro över att bli sjuk under sin semester.
Europeiska ERV förlänger samarbetet med Söderberg & Partners11.2.2025 06:48:00 CET | Pressmeddelande
Efter ett fyraårigt samarbete förlänger nu reseförsäkringsbolaget Europeiska ERV och försäkringsförmedlarna Söderberg & Partners sitt samarbete i ett flerårigt kontrakt.
Ronald Kraule blir ny nordisk VD för Europeiska ERV Filial i Sverige och Europæiske ERV i Danmark från och med juli 20241.7.2024 06:57:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juli 2024 kommer Europeiska ERVs styrelse att omstruktureras, där Ronald Kraule tar över rollen som VD för företagsledningen. Vid detta datum kommer Beata Kalitowska, för närvarande VD, att lämna företagsledningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum