Region Kronoberg anmäler passiv handläggning av diabetesfotsår
Region Kronoberg har gjort en Lex Maria-anmälan angående passiv handläggning av diabetesfotsår vilket kan ha medfört behov av amputation.
En patient med känd diabetes sökte vårdcentral för ett svårläkt sår på en tå. Man provade bland annat att ge antibiotika men följde inte upp sårläkningen i tillräckligt stor utsträckning. Först efter flera månader remitterades patienten vidare till fotteamet på sjukhusets diabetesmottagning. Så småningom behövde tån amputeras.
Det går inte säga säkert om amputationen hade gått att undvika men det är känt att svårläkta fotsår hos diabetiker ska ses som ett allvarligt tecken och behöver följas upp aktivt. Riktlinjer för detta finns men har inte följts här. Bristande kommunikation mellan inblandad läkare och sjuksköterska samt bristfällig planering har bidragit. Enheten har efter händelsen haft utbildning av regionens sårsköterska för att minska risken för liknande händelser.
Chefläkaren lämnar ärendet till IVO (Inspektionen för vård och omsorg) för bedömning enligt Lex Maria.
Lex Maria
Vårdgivaren ska anmäla händelser som har medfört eller hade kunnat medföra en allvarlig vårdskada till Inspektionen för vård och omsorg (IVO), denna regel kallas Lex Maria.
Enligt bestämmelserna i patientsäkerhetslagen (2010:659)
- ska hälso- och sjukvårdspersonalen rapportera risker för vårdskador samt händelser som har medfört eller hade kunnat medföra en vårdskada till vårdgivaren.
- har vårdgivaren en skyldighet att utreda händelser i verksamheten som har medfört eller hade kunnat medföra en vårdskada.
- ska vårdgivaren anmäla händelser som har medfört eller hade kunnat medföra en allvarlig vårdskada till IVO.
Syftet med utredningen ska vara att så långt som möjligt klarlägga händelseförloppet och vilka faktorer som påverkat det, samt ge underlag för beslut om åtgärder som ska ha till ändamål att hindra att liknande händelser inträffar på nytt, eller att begränsa de negativa effekterna av sådana händelser om de inte helt går att förhindra.
IVO ska säkerställa att anmälda händelser, som har medfört eller hade kunnat medföra en allvarlig vårdskada, har utretts i nödvändig omfattning samt att vårdgivaren har vidtagit de åtgärder som krävs för att uppnå en hög patientsäkerhet.
Nyckelord
Kontakter
Gunilla ÖstgaardChefläkare primärvården
Tel:0470-58 82 80Tel:0720-83 18 89gunilla.ostgaard@kronoberg.seMarie LendahlsPressekreterare Region Kronoberg
Tel:0470-58 96 70Tel:0709-84 44 22marie.lendahls@kronoberg.seFölj Region Kronoberg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Kronoberg
Positiv spiral på Teleborgs vårdcentral – på väg att bli hyrfri15.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Teleborgs vårdcentral har genomgått en imponerande utveckling. Från att ha varit beroende av hyrpersonal och haft stora utmaningar är vårdcentralen nu nära att bli hyroberoende, mycket tack vare en trivsam arbetsmiljö och ett stort fokus på medarbetarnas delaktighet.
Fördröjd remisshantering utsatte patient för risk för stroke10.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Region Kronoberg har gjort en Lex Maria-anmälan efter att en långsam remisshantering utsatte en patient för onödiga risker på ett av länets sjukhus.
Folktandvården Kronoberg satsar på att stärka barns tandhälsa genom bokutdelning3.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Folktandvården Kronoberg tar ett nytt steg för att främja god tandhälsa hos barn i länet. Satsningen innebär att alla barn i förskoleklass kommer att få en bok, Saga Sagors ”Starka tänder och taskiga troll”.
Patient med bröstsmärtor fick inte rätt undersökning – anmäls enligt Lex Maria30.12.2024 10:59:09 CET | Pressmeddelande
Specialistpsykiatrin i Region Kronoberg har anmält en allvarlig vårdhändelse till Inspektionen för vård och omsorg (IVO), enligt Lex Maria.
Röntgen i Ljungby utan köer och hyrpersonal – tack vare mer effektivt arbetssätt30.12.2024 09:00:00 CET | Pressmeddelande
På röntgen i Ljungby frigör undersköterskorna tid för röntgensjuksköterskorna, som kan fokusera på sina specialistuppgifter. Arbetssättet har bidragit till både bättre resursanvändning och ökad trygghet för patienter och medarbetare. Det har lett till att hyrpersonal helt kunnat fasas ut och att verksamheten är köfri.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum