Här ska den nya skateparken byggas
Den nya skateparken i Solna ska placeras på Huvudstafältet i anslutning till nya Huvudstafältets IP och de nya fotbollsplaner och faciliteter som planeras där. Det beslutade kultur- och fritidsnämnden den 15 februari.

- Vi tar vara på det stora intresset för skateboardåkning genom att skapa en riktig skatepark i Solna. Närheten till tunnelbanan gör det enkelt att locka barn och unga från hela Solna, säger Sandra Lindström, ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
I arbetet med att hitta en lämplig plats för den nya skateparken har ett flertal platser utvärderats. Tekniska nämnden kommer att ansvara för uppförandet och drift av parken. Bedömningen är att nya Huvudstafältets IP är den bästa platsen då det kommer finnas belysning på området och faciliteter så som toalett i närområdet som då även kan nyttjas av de som besöker skateparken.
Den nya skateparken beräknas stå klar, sommaren 2025.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Hagalund inte längre en öppen drogscen27.3.2025 12:59:23 CET | Pressmeddelande
Hagalund är inte längre en öppen drogscen, enligt en ny kartläggning från Samverkan Stockholmsregionen.
80 nya hyresrätter ska byggas i Skytteholm20.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har beslutat om en ny detaljplan som gör det möjligt att bygga cirka 80 nya hyresrätter och förbättra användningen av befintliga lokaler. Dessutom ska trafikmiljön ses över för att skapa en tryggare och mer tillgänglig stadsdel.
Solna stad vill införa förbud mot lustgas i berusningssyfte18.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
För att öka tryggheten och minska risken för ordningsstörningar, föreslår kommunstyrelsen att ett förbud ska införas mot användning av lustgas i berusningssyfte på vissa offentliga platser i Solna.
IF-huset i Bergshamra får fler möjligheter20.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden i Solna stad har godkänt en ny detaljplan för en del av fastigheten Bladet 3 i södra Bergshamra. Den nya planen innebär att de befintliga kontorsbyggnaderna också kan användas för centrumverksamhet och lättare vård.
Bostäder ska byggas i Huvudsta6.2.2025 13:45:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att Besqab får markanvisning för ca 250 nya bostäder i Huvudsta, varav minst hälften ska vara hyresrätter. Det är fastigheten Koltrasten 1 och del av fastigheten Huvudsta 3:1 som är aktuella för projektet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum