Leif Nilsson från Jönköping nominerad till Bildas folkbildningspris
Studieförbundet Bilda har utsett Leif Nilsson från Jönköping som en av tre nominerade till Bildas folkbildningspris som delas ut under Dagengalan i Värnamo 19 november.

Leif Nilsson har blivit nominerad för sitt outtröttliga engagemang och betydelse för det folkbildningsarbete som görs i form av Samhällsdialogen i Immanuelskyrkan i Jönköping, i samverkan med Bilda. Hit bjuds kända och okända gäster in för att bidra i dialog kring samhälle, kultur och teologi.
Leif Nilsson har under många års tid var den drivande kraften bakom dessa kvällar som genomförs ett tiotal gånger varje år med ett stort antal besökare vid varje tillfälle.
Samhällsdialogen lyfter angelägna frågor i vår tid, där kyrkans miljö bildar fond för samtalen. Leif förkroppsligar verkligen folkbildningen när han formar denna mötesplats för reflektion och delande.
Priset ska uppmärksamma en person som har gjort en betydande folkbildningsinsats med anknytning till Bildas kultur- och bildningsverksamhet. En person som, enskilt eller i samverkan med andra, har bidragit till att människor möts och utvecklas tillsammans och till att stärka framtidens folkbildning.
De övriga nominerade är:
Peder Claesson – Säter För sitt arbete med att starta ett brassband i Säter där nybörjare och nygamla musiker får möjlighet att mötas och skapa musik över generationsgränserna.
Yordanos Ghebre – Stockholm För hennes insatser som cirkelledare och förmåga att inspirera och uppmuntra andra kvinnor till ideellt engagemang i församling, förening och samhälle.
Vinnaren presenteras på Dagengalan i Värnamo den 19 november 2022. Bildas folkbildningspris delas ut för andra året och ska uppmärksamma en person som har gjort en betydande folkbildningsinsats med anknytning till Bildas kultur- och bildningsverksamhet. En person som, enskilt eller i samverkan med andra, har bidragit till att människor möts och utvecklas tillsammans och till att stärka framtidens folkbildning.
Kontakter
Maria EkelundKommunikationschef
Tel:0706421730maria.ekelund@bilda.nuBilder
Länkar
Om Studieförbundet Bilda
Studieförbundet Bilda är ett av Sveriges tio studieförbund. Vi har verksamhet i hela landet och har ett studiecenter i Jerusalem. Vi arbetar med folkbildning; kurser, studiecirklar och kulturprogram. I Bilda möts svenska folkrörelser, tusenåriga kyrkliga traditioner, kulturer med rötter i olika delar av världen, ett fritt skapande inom populärmusik, körmusik, dans, hantverk och mycket annat; människor i alla åldrar. Vår vision är Bilda för hela livet. I den lägger vi in vår övertygelse om varje människas rätt att söka kunskap, och att få uttrycka sig, och tillsammans med andra bilda mening – oavsett vem man är eller var man bor. Vi vill hävda gruppers rätt att själva uttrycka sin identitet, bli bemötta med respekt, och få del av inflytande och resurser på lika villkor.
Följ Studieförbundet Bilda
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Studieförbundet Bilda
Bilda bjuder på julkonsert i Kulturhuset4.12.2025 14:14:53 CET | Pressmeddelande
Torsdag 11 december klockan 18-20 fylls Kulturhuset i Örebro av musik, gemenskap och julstämning. Då bjuder Funk Is Up, Coverkören och Funkisbro på konsert tillsammans med flera deltagare från Funkismellon.
Bilda Funktastic gör äldreboendeturné18.11.2025 09:30:58 CET | Pressmeddelande
Studieförbundet Bilda gör en satsning på verksamhet för människor med olika funktionsvariationer. Vecka 47 och 48 gör Bilda Funktastic sin första turné!
Julkonserter som förenar kulturer17.11.2025 09:45:09 CET | Pressmeddelande
Julen närmar sig och med den en av Göteborgs mest stämningsfulla traditioner – den inter-ortodoxa julkonserten. I år blir firandet större än någonsin med två konserter i två olika kyrkor. Den 29 november och den 6 december välkomnas besökare att ta del av de ortodoxa kyrkornas musikaliska arv och kulturella uttryck.
Nu öppnar Verket, musikstudion där ungdomar får skapa och växa.13.11.2025 15:56:43 CET | Pressmeddelande
”Sedan bygget började har alla våra band varit nyfikna och stått och hängt på låset för att få börja använda lokalen” Den 18 november invigs Verket, Bilda Bullerbyns senaste verksamhetslokal!
Live at Kristallkyrkan - musikfest i Vretstorp för andra året i rad7.11.2025 15:06:17 CET | Pressmeddelande
Lördag den 15 november blir det åter livemusik i Vretstorp när Live at Kristallkyrkan är tillbaka för andra året i rad. Förra årets festival blev en succé med massor av musik i kyrkan, och nu laddar arrangörerna för en ny kväll fylld av musik, gemenskap och inspiration.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


