Drygt 300 ansökningar om arbetstillstånd avslås – arbetsgivaren bedöms som oseriös
22.2.2024 08:09:58 CET | Migrationsverket | Pressmeddelande
Migrationsverket har beslutat att avslå drygt 300 ansökningar om arbetstillstånd som gäller anställningar hos ett enskilt företag. Orsaken är att arbetsgivaren bedöms ha agerat oseriöst.
– Vi arbetar aktivt för att motverka att reglerna för arbetstillstånd missbrukas. Besluten om avslag har fattats för att undvika att människor exploateras på arbetsmarknaden, säger Jesper Starkerud, nationell samordnare för arbetet mot arbetslivskriminalitet på Migrationsverket.
Under förra året fick Migrationsverket uppgifter och indikationer på missförhållanden hos ett företag som har flera hundra ansökningar om arbetstillstånd kopplade till sig. Mot bakgrund av uppgifterna inledde myndigheten en fördjupad utredning av arbetsgivaren, som är en underentreprenör inom byggbranschen. Frågan lyftes också till det myndighetsgemensamma centret mot arbetslivskriminalitet i Göteborg.
Företaget ifråga, som varit verksamt i Belgien och längre tillbaka även i Sverige, misstänks i Belgien ha utsatt sina utländska anställda för människohandel och människoexploatering. Arbetsgivaren ska bland annat ha betalat ut mycket låga löner och haft dåliga arbetsvillkor. I tidigare rapportering som Migrationsverket tagit del av framgår också att arbetsgivaren genom hot tvingat arbetstagare att lämna Belgien för att hindra dem från att medverka i utredningar som belgiska myndigheter initierat.
Migrationsverkets slutsats från den egna utredningen är att arbetsgivaren agerat oseriöst kopplat till de aktuella ansökningarna om arbetstillstånd. Bland annat bedöms det finnas risk för att de tänkta arbetstagarna inte skulle få de villkor som utlovats i anställningarna.
– Utifrån det som kommit fram har vi nu fattat beslut i samtliga ansökningar kopplade till det här företaget. Totalt handlar det om drygt 300 ansökningar som får avslag. De gäller personer som ännu inte kommit till Sverige, säger Jesper Starkerud.
Migrationsverkets ska bidra i arbetet mot människohandel och motverka att reglerna för arbetstillstånd missbrukas. Det innebär bland annat att vara observant på om anställningserbjudanden upprättas i syfte att kringgå reglerna. De senaste åren har myndigheten gjort ett omfattande arbete för öka förutsättningarna att göra det.
– Vi ser nu ett tydligt resultat av det arbetet. Det är genom effektiv samverkan inom Migrationsverket, bland annat med våra interna nätverk mot arbetslivskriminalitet respektive människohandel, vi har kunnat identifiera de här ärendena, säger Jesper Starkerud.
Nyckelord
Kontakter
Migrationsverkets presskontakt
kl 8.30-16.30 på vardagar
Migrationsverket är den myndighet som prövar ansökningar från personer som vill besöka, bo eller söka skydd i Sverige eller som vill bli svenska medborgare. Läs mer på www.migrationsverket.se
Följ Migrationsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Migrationsverket
Webbinarium: Återvandringsbidraget – vem kan få det och varför får så många avslag?2.4.2026 09:26:31 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till ett webbinarium där du som journalist får veta mer om frivillig återvandring och återvandringsbidrag, varför många ansökningar avslås och hur utbetalning, kontroller och återkrav fungerar. Vi berättar också varför Migrationsverket informerar mer om bidraget och hur vi arbetar för att motverka fusk, missbruk och felaktiga utbetalningar. Du får också möjlighet att ställa frågor till Migrationsverkets expert.
Pressinbjudan – invigning av 70 nya platser på förvaret i Flen10.12.2025 09:59:06 CET | Pressinbjudan
70 nya platser har skapats på Migrationsverkets förvar i Flen. På måndag den 15 december invigs de av myndighetens generaldirektör Maria Mindhammar och statssekreterare Anders Hall. Media bjuds in att delta vid invigningen.
Återvändandet ökar – antalet asylsökande oförändrat20.10.2025 11:10:22 CEST | Pressmeddelande
Prognosen för antalet som återvänder självmant ökar under 2025 till 9 500 personer. Samtidigt ligger prognosen för antalet asylsökande under året kvar på 6 500.
Webbinarium: Hur fungerar mottagnings- och återvändandecenter för asylsökande?16.10.2025 11:39:04 CEST | Pressinbjudan
Varmt välkommen till ett webbinarium där du som journalist får veta mer om mottagnings- och återvändandecenter för asylsökande och har möjlighet att ställa frågor till Migrationsverkets expert.
Antalet asylsökande fortsätter minska25.7.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Migrationsverket skriver ner prognosen för hur många som väntas söka asyl i Sverige under 2025 och framåt. – Vi ser att trenden med färre asylsökande fortsätter, medan antalet ansökningar inom övriga ärendeslag ligger kvar på ungefär samma nivåer, säger generaldirektör Maria Mindhammar. En osäkerhetsfaktor är hur det blir när EU:s tillfälliga skydd för personer från Ukraina upphör.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum