Gothenburg Horse Show

Flygande fransk seger

Dela

Fransmännen dominerade när helgens första internationella hoppklasser avgjordes i Scandinavium. Julien Anquetin segrade i 1,45 hoppningen och i kvällens 1,50 klass vann Kevin Staut – som flög av strax efter mållinjen.
- Jag vann och flög av, det blir en bra anekdot från Göteborg, konstaterade en glad fransman efter segern.

Kevin_Staut__Visconti_du_Telman winner prize of Mips
Kevin_Staut__Visconti_du_Telman winner prize of Mips Kim C Lundin Free for media to use

De internationella ryttarna fick känna på banan i Scandinavium – och gillade den. I torsdagens högsta klass, Prize of Mips, var nästan halva startfältet felfritt i grundomgången. Omhoppningen var snabb och länge såg det ut som att Lerums Emma Emanuelsson skulle vinna men då kom Kevin Staut, en ytterst välmeriterad fransman och red ett par hundradelar fortare.
- Jag är så glad för min häst. Hon gjorde en superrunda, sa fransmannen om Visconti du Telman, ett sto han ridit i fyra år.

Strax efter målgången galopperade Visconti åt ett håll – och Staut åt ett annat. Ryttaren reste sig direkt och gick ut från banan.
- Det är en superkänslig häst och hon är lite skygg för spotlights på marken och när det lös upp framför oss samtidigt som väggen kom så valde vi olika vägar…

På söndag går Visconti du Telman världscupen.

Emma Emanuelsson på Canbella Blue PS var om möjligt ännu gladare än Kevin Staut efter sin andraplats.
- Jag hade varit lika glad oavsett placering idag. Min häst kändes fantastisk, sa Emma som kommer rida Gothenburg Trophy på Canbella.

Kontakter

Bilder

Emma_Emanuelsson__Canbella_Blue_PS second placed in Prize of Mips
Emma_Emanuelsson__Canbella_Blue_PS second placed in Prize of Mips
Kim C Lundin Free for media to use
Ladda ned bild
Henrik_von_Eckermann__Calizi_ third place Price of Mips
Henrik_von_Eckermann__Calizi_ third place Price of Mips
Kim C Lundin Free for media to use
Ladda ned bild
Julien Anquetin-Farah Tame winner
Julien Anquetin-Farah Tame winner
Roland Thunholm Free for editorial media to use. Please tag @gothenburghorseshow
Ladda ned bild

Om Gothenburg Horse Show

Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan. Gothenburg Horse Show och EuroHorse arrangerar även gemensamt seminariedagen Hästföretagarforum. 

2024 års tävlingar genomförs 21-25 februari.

www.gothenburghorseshow.com

Följ Gothenburg Horse Show

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show

Briljant svensk världscupseger lyfte taket och toppade ett fenomenalt Gothenburg Horse Show 202521.3.2025 18:00:00 CET | Pressmeddelande

Varje år är förväntningarna höga inför GHS. Nu, en månad efter årets evenemang, kan vi blicka tillbaka på 2025 års upplaga och konstatera att Göteborgspublikens hyllning av en strålande lycklig Linda Heed efter hennes första världscupseger blev den perfekta avslutningen. Återigen stängde vi dörrarna till Scandinavium med känslan av att arrangemanget överträffat sig självt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye