En tjuv går lös i åttonde delen av hyllade barnboksserien Luna och superkraften
6.3.2024 15:38:27 CET | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
Nu släpps den nya boken i den omtyckta serien om Luna och superkraften. De små gröna är en underhållande berättelse för 6–9 år, med hög igenkänningsfaktor, gemenskap, magi och underliga lysande varelser!

Bakom de populära barnböckerna Luna och superkraften står författartrion Sören Olsson, Martin Svensson och Leif Eriksson som skildrar nioåriga Lunas högst ovanliga vardag i staden Lilla Vargudden. Böckerna illustreras varmt och expressivt av Andrea Femerstrand. Den åttonde boken i serien tar oss med på ett helt nytt äventyr i luftballong, en turbulent färd som slutar med en kraschlandning mitt i den mörka Djupskogen. Här möts huvudkaraktären Luna och hennes vänner av en märklig samling varelser. De lyser i regnbågens färger, och de har ett akut problem: en tjuv går lös i Djupskogen, och vännerna måste komma på ett sätt att hjälpa dem.
”Det är fantastiskt att se Luna och superkraften växa”, säger Claes Ericson, förlagschef på Bookmark. ”En sådan fröjd att följa karaktärernas och världens utveckling, där författarna ständigt lyckas med konststycket att mana till eftertanke om känslor, vänskap och vardagsproblem, i perfekt samklang med spännande äventyr och magiska krafter.”
I De små gröna blandar författarna sömlöst magi, superkrafter och äventyr med alla de vardagliga teman som barn möter i verkligheten: att vara en bra vän, pinsamma föräldrar, knasiga händelser, konflikter och pirrig kärlek. Att skriva böcker för barn som blandar vanlig vardag med övernaturliga, lekfulla teman, är vad författarna tror har del i bokseriens framgång:
”Vi har haft roligare än någonsin när vi skrivit De små gröna”, säger författarna Sören Olsson, Martin Svensson och Leif Eriksson gemensamt. ”Vi vill få barn att känna sig engagerade i ett riktigt spännande äventyr, och inspireras till lekfullhet och fantasi. Vi vill visa att sagornas värld inte har några gränser, att barn fritt kan skapa vad de vill och bli vilka de vill – det är det som är så fantastiskt med fantasivärldar!”
Den fiktiva staden Lilla Vargudden är även spelplatsen för författartrions senaste serie Dunder och fotbollen vars andra del, Det nya laget, släpps den 18 april. Här utvecklar författarna världen och inkluderar nya karaktärer, talanger och vardagliga utmaningar och skojigheter.
SÖREN OLSSON är succéförfattaren bakom kultböckerna om Sune och Bert. Han har även skrivit manus till filmatiseringarna av böckerna. Luna och superkraften är hans senaste satsning och hjärteprojekt.
LEIF ERIKSSON & MARTIN SVENSSON har tillsammans skrivit flera bästsäljande och kritikerrosade självbiografier åt både svenska och utländska kulturpersonligheter. Martin har dessutom skrivit den populära barnboksserien om Julius.
För information om serien och författarna, kontakta:
Saga Almberg Lindholm
Bookmark förlag
Nyckelord
Kontakter
Josefine BergkvistFörläggande redaktör
Tel:073-532 50 75josefine.bergkvist@bookmarkforlag.seSaga Almberg LindholmJuniorredaktörBookmark förlag
Tel:070 311 15 32saga.lindholm@bookmarkforlag.seBilder












Länkar
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Thomas och Andreas Wijk bryter tystnaden om livet i frikyrkan6.5.2026 13:02:00 CEST | Pressmeddelande
Över 50 miljoner människor har sett klippet där Andreas Wijk kommer ut som homosexuell för sin pappa – men bakom det korta ögonblicket döljer sig en femton år lång kamp, präglad av förbön och förnekelse. Nu berättar pingstpastorn Thomas Wijk och hans son Andreas Wijk för första gången sin historia.
Ett guldkorn ur Taylor Jenkins Reids tidiga utgivning – nu äntligen på svenska5.5.2026 10:59:31 CEST | Pressmeddelande
I dag släpps Kanske i ett annat liv – en tankeväckande feelgoodroman av fenomenförfattaren Taylor Jenkins Reid.
Ny bok från hyllade målarbokskreatören Maria Trolle22.4.2026 12:04:49 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Det magiska biblioteket, en ny bok av målarbokskonstnären, illustratören och bilderboksförfattaren Maria Trolle. I sin nya bok byter hon miljö, och har inspirerats av bibliotekens mest sagolika vrår och bokvärldar.
Uppföljaren till tv-aktuella Off Campus nu på svenska16.4.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps första delen i Campus Diaries av romancestjärnan Elle Kennedy på svenska. Serien, som är en uppföljare till tv-aktuella Off Campus, handlar om en ny generation studenter på Briar University. Första boken heter Graham-effekten och är en het hockeyromance med mycket humor och värme.
Kultförklarad japansk bästsäljare nu äntligen på svenska15.4.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Smör av japanska Asako Yuzuki, romanen om kvinnlig besatthet, mat och mord som sålt mer än 1 miljon exemplar bara i Storbritannien. Boken, som har hyllats av både läsare och kritiker, är inspirerad av en sann historia.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum