En av fem lärare vill lämna – hot och stress ligger bakom
7.3.2024 07:00:00 CET | Sveriges Lärare | Pressmeddelande
Stress och hot om våld. Det är vardagen för lärare i dag. En av fem lärare överväger att lämna yrket, visar en ny undersökning som Sveriges Lärare släpper i dag.
- Det är oacceptabelt, särskilt när vi redan har en stor lärarbrist, säger Åsa Fahlén, ordförande för Sveriges Lärare.

Rapporten ”Med orimliga förutsättningar” visar på skrämmande stora brister i lärares och förskollärares arbetsmiljö. Över åtta av tio lärare och förskollärare har orimligt mycket att göra. Bland de lärare som ofta överväger att lämna yrket tycker i stort sett alla att arbetsbelastningen är för hög.
- Det här är en oroande utveckling som måste vändas omedelbart. Lärare måste få fokusera på sitt kärnuppdrag: att undervisa. Det är en förutsättning för att elever ska kunna lära sig det de ska och för att kunna skapa ett hållbart yrke som lärare vill stanna i, säger Åsa Fahlén.
Sex av tio lärare utsatta för hot och våld
Risken för att lärare ska utsättas för hot och våld ökar i takt med allt större undervisningsgrupper och nedskärningar på skolan. Rapporten visar att sex av tio lärare har blivit utsatta för hot och våld under det senaste året.
- I dag råder en oacceptabel arbetsmiljö för både lärare och elever. Politiker måste inse att det får oerhörda konsekvenser för hela samhället om man fortsätter skära ned på skolan, säger Åsa Fahlén.
Nästan nio av tio lärare menar att de gör annat som tar för mycket tid från deras huvudsyssla. Lärarnas arbetsbelastning ökas på av dokumentationskrav, för stora undervisningsgrupper och för lite tid till planering.
- Vi kräver att regeringen lagstiftar om ett maxtak för barn- och elevgruppers storlek. Både elever och lärare blir lidande när lärare inte har goda förutsättningar att göra sitt jobb, säger Åsa Fahlén.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Sveriges Lärare
Tel:08-502 715 15press@sverigeslarare.seFölj Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
Nytt PISA-tapp: Inga fler bortförklaringar – ansvariga politiker och huvudmän har inte råd att misslyckas med skolan8.9.2026 10:28:22 CEST | Pressmeddelande
– Det här ett resultat som kräver handling. Vi är förbi tiden med bortförklaringar. Nu krävs åtgärder från politiken och från ansvariga huvudmän, säger Anna Olskog, förbundsordförande för Sveriges Lärare, i en kommenterar till det nya PISA-resultatet.
Sveriges Lärare efter Fagersta: Ställ hårdare krav på techbolagen1.9.2026 10:40:29 CEST | Pressmeddelande
Regeringen måste ställa betydligt hårdare krav på techbolagen för att förebygga skolattacker. Det var ett av fem krav som Sveriges Lärares förbundsordförande Anna Olskog framförde vid regeringens rundabordssamtal om skolsäkerhet efter dådet i Fagersta.
Sveriges Lärare välkomnar skoldådskommissionen: Måste leda till konkreta åtgärder24.8.2026 11:53:23 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärare välkomnar regeringens besked om att tillsätta en skoldådskommission efter den dödliga attacken på Brinellskolan i Fagersta. Flera delar av kommissionens uppdrag ligger nära det som förbundet länge har efterlyst.
Historisk reglering av lärares undervisningstid: "En seger för hela lärarkåren"30.6.2026 09:50:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har nu beslutat om den förordning som reglerar hur lärares undervisningsuppdrag ska fördelas mellan undervisning, planering och uppföljning. Den här reformen innebär den största förbättringen av lärares arbetsvillkor på den här sidan seklet. Äntligen!
Notan för skolmisslyckanden: 25 miljarder22.6.2026 08:33:23 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärare kan i en ny rapport visa på vad skolmisslyckanden kostar ur ett samhällsperspektiv: 25 miljarder över en femårsperiod, för en enda årskull. – Sverige har inte har råd med uteblivna investeringar i skola och utbildning. Det är nu tydligare än någonsin, säger Sveriges Lärares förbundsordförande Anna Olskog. I morgon, tisdag, diskuteras frågan i Sveriges Lärares seminarium i Almedalen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum