Fyra gripna vid insats i Stockholmsområdet
Säkerhetspolisen har den 7 mars tillsammans med Polismyndigheten genomfört en insats där fyra personer gripits. Personerna är misstänkta för förberedelse till terroristbrott och grovt vapenbrott.
Ärendet rör våldsbejakande islamistisk extremism, där Säkerhetspolisen även ser kopplingar till grov organiserad brottslighet.
Insatsen genomfördes efter att Säkerhetspolisen tillsammans med Polismyndigheten arbetat med ärendet under en längre tid. I samband med insatsen genomfördes även flera husrannsakningar.
En förundersökning bedrivs av Säkerhetspolisen under ledning av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål.
Kontakter
Presstjänsten
Tel:010-568 79 00press@sakerhetspolisen.seLänkar
Följ Säkerhetspolisen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Säkerhetspolisen
En person häktad misstänkt för flyktingspionage9.4.2025 17:45:10 CEST | Pressmeddelande
En person har den 9 april häktats vid Solna tingsrätt misstänkt för grov olovlig underrättelseverksamhet mot person.
En häktad för terrorbrott och grov krigsförbrytelse28.3.2025 15:29:25 CET | Pressmeddelande
En person har häktats vid Stockholms tingsrätt misstänkt för terroristbrott och grov krigsförbrytelse. Personen har överlämnats under en begränsad tid till Sverige från Frankrike.
Orolig omvärld skapar hot i Sverige11.3.2025 08:33:16 CET | Pressmeddelande
Händelseutvecklingen i omvärlden sker snabbt och påverkar svensk säkerhet. Säkerhetsläget i Sverige är allvarligt och det finns en påtaglig risk att läget kan försämras ytterligare. Det framgår i Säkerhetspolisens lägesbild 2024/25.
Pressinbjudan: Säkerhetspolisen presenterar lägesbild10.3.2025 14:51:28 CET | Pressmeddelande
En orolig omvärld fortsätter att påverka svensk säkerhet. Olovlig underrättelseverksamhet, terrorism och attentatshot. Hur ser hoten och skyddet ut? Och hur påverkar det säkerhetsläget? Tisdag den 11 mars presenteras Säkerhetspolisens lägesbild 2024-2025.
Häktad för terrorfinansiering24.2.2025 15:21:49 CET | Pressmeddelande
En person har häktats av Attunda tingsrätt misstänkt för resandebrott och grov terrorfinansiering. Ärendet har kopplingar till ett tidigare ärende där en person dömts för flera terroristrelaterade brott.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum