Ing-Marie Carlsson i gripande teatermonolog
11.3.2024 11:48:19 CET | Kulturhuset Spira | Pressmeddelande
Oscar och den rosa tanten är en ömsint berättelse som med humor, nyfikenhet och musik tar sig an det största mysteriet av dem alla – livet. Skådespelaren Ing-Marie Carlsson gör rollerna och multiinstrumentalisten Per Svenner framför musiken. Föreställningen spelas på Kulturhuset Spira 13 och 14 mars, och går därefter ut på turné i södra Sverige.

”Hej Gud,
Jag heter Oscar. Jag är tio år och jag har satt eld på min katt, min hund och vårt hus. Jag har till och med grillat guldfiskarna, tror jag. Det här är första brevet som du får av mig för jag har inte haft tid förrän nu…”
Oscar är 10 år och är på sjukhus. Alla vet att han mår dåligt, men ingen vill prata om det – bara den rosa tanten. Med henne kan han tala om allt. Det är hon som föreslår att han ska skriva brev till Gud, som han kanske inte ens tror på. Ett brev för varje dag som återstår av livet. Oscars korrespondens med Gud blir början på ett fantastiskt äventyr, och när det till sist är över, när orden tagit slut och inga brev återstår att skriva – ja, då har Oscar verkligen hunnit leva.
En hyllning till livet
Oscar och den rosa tanten bygger på en roman av den franske författaren Eric-Emmanuel Schmitt. Berättelsen har gjort succé både som bok och som pjäs. Trots att den handlar om något av det svåraste som går att föreställa sig, ett barn med en dödlig sjukdom, har den beskrivits som en hyllning till livet.
– Det kan jag hålla med om. För mig handlar den ännu mer om hopp, och vad vi människor kan betyda för varandra, säger Ing-Marie Carlsson, som gör alla roller i föreställningen.
Hon är en av Sveriges mest folkkära skådespelare och känd från film- och tv-produktioner som Mitt liv som hund, Black Jack, Änglagård, Berts dagbok, Tre kronor och Beck. På senare tid har hon bland annat synts i Kulturhuset Spiras uppsättning av Norén-pjäsen Demoner och turnerat med Riksteaterns föreställning Bolanders skor tillsammans med Anna-Lena Hemström.
Mer om föreställningen här
Turnéplan våren 2024
13/3 Kulturhuset Spira, Jönköping
14/3 Kulturhuset Spira, Jönköping
21/3 Hörby
22/3 Staffanstorp
24/3 Värnamo
26/3 Kristianstad
27/3 Kristianstad
4/4 Ängelholm
6/4 Lomma
10/4 Falköping
11/4 Tranås
13/4 Älmhult
14/4 Olofström
20/4 Visingsö
24/4 Sävsjö
25/5 Torsås
27/4 Hultsfred
2/5 Lund
MEDVERKANDE
Ing-Marie Carlsson, skådespelare och Per Svenner, musiker
KONSTNÄRLIGT TEAM
Manus - Eric-Emmanuel Schmitt
Översättning - Lars Lind
Regi - Ola Hedén
Scenografi - Johan Mansfeldt
Oscar et la dame rose av Eric-Emmanuel Schmitt representeras av DRAMA, Paris) och Antigone SA - www.eric-emmanuel-schmitt.com
Teaterförlag: Nordiska ApS
Kontakter
Mats FäldtPressansvarigKulturhuset Spira
Tel:0730-76 85 70press@smot.seBilder




Om oss
Kulturhuset Spira är hemmaplan för Smålands Musik & Teater och navet för professionell scenkonst i Jönköpings län. På våra scener och på turné erbjuder vi musik, teater, dans, opera och musikal för publik i alla åldrar. Välkommen att bli en upplevelse rikare.
Följ Kulturhuset Spira
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Spira
Urpremiär för pjäs om Erikshjälpens grundare – på turné i Södra Sverige10.3.2026 15:36:46 CET | Pressmeddelande
Lär känna Erikshjälpens grundare Erik Nilsson och hans fascinerande levnadsöde i en berättelse om att våga tro när ingen annan gör det. En musikteater om en ung och blödarsjuk man som mot alla odds överlever och lyckas starta en hjälporganisation. Farbror Erik har premiär i Kulturhuset Spira onsdag 11 mars och spelas därefter på turné i södra Sverige.
Musical based on the life and work of IKEA founder Ingvar Kamprad to play in Småland5.2.2026 13:54:05 CET | Pressmeddelande
The Swedish entrepreneur and IKEA founder Ingvar Kamprad was born 100 years ago this spring. Coinciding with his centenary jubilee, a musical based on Kamprad’s life will perform in his native region of Småland, Sweden for the very first time. It is a tribute of sorts, both celebrating and subtly mocking the beloved entrepreneur as well as Swedish culture, capitalism and more. Ingvar! A Musical Furniture Saga opens at the stagehouse Kulturhuset Spira in Jönköping on February 21st 2026.
Smålandspremiär för Ingvar! – en musikalisk möbelsaga om vår mest folkkäre entreprenör22.1.2026 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Samma år som Ingvar Kamprad skulle ha fyllt 100 år kommer musikalen om hans liv för första gången hem till Småland. Annika Kofoed regisserar och Robert Rydberg gör titelrollen i en underfundig föreställning som både hyllar och driver kärleksfullt med allt från svensk identitet och god kapitalism till den ikoniska möbelkungen själv. Ingvar! har premiär i Kulturhuset Spira lördag 21 februari och spelas även i Växjö och Karlshamn under våren.
Kulturhuset Spira skiner upp – premiär för ny fasadbelysning28.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Från och med eftermiddagen på söndag 30 november kan Jönköpingsborna uppleva stadskärnan i nytt ljus. Då är det premiär för Kulturhuset Spiras nya fasadbelysning.
Freja Musikteater ger nya perspektiv på känslor i innerlig julföreställning27.11.2025 14:54:00 CET | Pressmeddelande
Innerlighet, humor, sång musik och dans väntar när 20-årsjublierande Freja Musikteater bjuder in till årets julföreställning som kretsar kring något vi alla har gemensamt: känslor. ”Jul hos Anna” har premiär torsdag 4 december klockan 19:00 i Kammaren på Kulturhuset Spira i Jönköping.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum