Gift er bland djuren, i Seglora kyrka eller med utsikt över Stockholm – Drop in-bröllop får ny skrud
Den 15 juni är den uppskattade traditionen “Drop in-bröllop” tillbaka på Skansen. Årets stora nyhet är att alla par som vill gifta sig för första gången kan förboka en tid och en plats för sin vigsel, eller som tidigare år komma spontant och tilldelas en vacker plats på Skansen.
Det har återigen blivit dags för romantik på Skansen och den uppskattade traditionen “Drop in-bröllop”. Den 15 juni kan alla par som vill gifta sig spontant, utan stora förberedelser eller kostnader, droppa in till ett vackert grönskande Skansen för att säga ja till varandra. Allt som krävs är legitimation och hindersprövning. I år arrangeras drop in-bröllop dessutom med en rad fina nyheter:
-
Tidigare års bröllopstält ersätts av flera vackra vigselplatser i de historiska och grönskande miljöerna runt om i parken. De som förbokar vigsel kan bland annat gifta sig i Fäbodens sommarhage med en ko som vittne, på pampiga Oscarsterrassen med utsikt över Stockholm, i Seglora kyrka från 1700-talet eller vid den lummiga Motjärnens broar.
-
De par som droppar in spontant tilldelas en plats i parken under dagen, medan de som önskar lite mer kontroll får chansen att förhandsboka en tid och plats för sin vigsel. Här finns mer info om bokning och priser.
-
Bollnästorget förvandlas till “Bröllopstorget” där bröllopspar och gäster kan skåla i champagne och fira med mat, kringvandrande orkester, bröllopsdans med DJ, presenter och aktiviteter. Dagen avslutas med fest och dans på Galejan.
– Vi tittar hela tiden på hur vi kan utveckla våra evenemang för att kunna erbjuda ännu mer till våra gäster. Det känns underbart att få fira kärleken på Skansen ännu ett år, nu med en ännu bättre upplevelse för brudparen. Genom att flytta vigslarna till några av våra vackraste platser hoppas vi att ännu fler ska ta chansen att säga ja till varandra på Skansen i år, oavsett om man vill komma uppklädda eller i favoritmysbyxorna, själva eller med hela släkten, till en förbokad vigselplats eller helt spontat, säger Matilda Klein, evenemangschef på Skansen.
Som vanligt går det att välja mellan borgerlig och kyrklig vigsel, förrättad på svenska eller engelska. Alla par som vill säga ja till varandra under dagen kommer att ges möjligheten.
Nyckelord
Kontakter
Emelie StrömforsPresskontaktMarknads- och kommunikationsavdelningen
Tel:0733031621emelie.stromfors@skansen.seBilder
Länkar
Mitt på den gröna ön Djurgården i Stockholm finns Skansen. En plats som levandegör upplevelser av natur och kultur – nu, då och i framtiden. Stiftelsen Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat 1891 av Artur Hazelius, och varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till oss.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Nyårsfirande på Skansen – Johan Rabaeus ringer in det nya året12.12.2024 10:09:07 CET | Pressmeddelande
Skansen bjuder in till ett stämningsfullt nyårsfirande med aktiviteter för hela familjen. Under dagen kan gäster utforska parken, möta djuren och delta i jullovsaktiviteter som pyssel och sällskapsspel. På kvällen öppnar Sollidenscenen för ett traditionsenligt firande där Farah Abadi leder programmet, och Johan Rabaeus framför ”Nyårsklockan”. Musikaliska framträdanden av artister som Sarah Klang, Gustaf Norén, Miriam Bryant & Kapari, Dreamgirls och Loa Falkman.
Skansen lanserar ny e-handel – modern shopping för hållbara val4.12.2024 12:16:53 CET | Pressmeddelande
Idag den 4 december lanserar Skansen sin nya e-handel. En ny modern design och förbättrade funktioner skapar en helt ny köpupplevelse för Skansens kunder online. Den nya e-handeln riktar sig till medvetna konsumenter som vill handla hållbara och kvalitativa produkter för hemmet, fritidsintressen och trädgården.
Nu är det jul igen – och julen börjar på Skansen28.11.2024 16:03:57 CET | Pressmeddelande
Äntligen jul, och äntligen jul på Skansen! Skansens julfirande inleds den 29 november och pågår fram till den 6 januari. Under denna period bjuder Skansen på en rad aktiviteter som speglar både historiska och moderna jultraditioner.
För första gången Jul – Allsång på Skansen13.11.2024 07:59:43 CET | Pressmeddelande
För första gången i Skansens historia bjuds gäster in till en vintrig upplaga av Allsång på Skansen. Tisdag den 3 december 2024 kläs Sollidenscenen i julens tecken. Tillsammans med Pernilla Wahlgren och orkestern, i ledning av kapellmästaren Stefan Brunzell, ges tillfälle att sjunga in julen med en rad älskade artister. Programmet spelas in under kvällen och kommer att sändas i SVT den 23 december, dagen före julafton.
Relationsvårdande aktiviteter på Skansen i oktober24.9.2024 08:55:00 CEST | Pressmeddelande
Skansen välkomnar relationscoacherna Linda Hedberg och Magnus Reinfeldt från Recouple för att erbjuda en unik möjlighet till relationsutveckling. Varje lördag i oktober arrangeras aktiviteter och workshops i Bredablick, där besökarna kan lära sig färdigheter och verktyg för att fördjupa och stärka alla typer av relationer i livet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum