Moment Group

Högtryck på Korvfabrikören

Dela

Det råder ett enormt tryck på Vallarna, som i sommar byter frontfigur. In kliver Claes Malmberg. Över 30.000 personer köpte biljett när de släpptes. 

- Vi hade kunnat sålt 30.000 biljetter bara till premiären, säger producenten Janne Andersson.

Fotograf: Bosse Håkansson
Fotograf: Bosse Håkansson

Friluftsteatern i Falkenberg går mot en rekordsommar. Trots att det spelats buskis på Vallarna sedan 1996 har publikintresset aldrig varit så här stort så tidigt på säsongen. Sett till hela sommaren är över 30.000 biljetter redan bokade.  

- Jag har fått sms och samtal från folk som jag inte pratat med på tio år, säger Vallarnas producent Janne Andersson.

Claes Malmberg älskar att äta korv - och det kommer passa honom i sommar. 

-Jag tycker väldigt mycket om korv, jag kan till och med längta efter det, säger Claes. 

Den 30 juni är det passande nog premiär för ”Korvfabrikören”, en nyskriven föreställning som utspelar sig efter andra världskrigets slut. Claes Malmberg spelar den matglade korv-direktören Julius Augustsson som i pjäsen uppfinner ett innovativt korvrecept: ”pepparkorv”. Det blir succé, men samtidigt hotar avundsjuka och en slug recepttjuv fabrikörens lycka. Vid sin sida har Claes Malmberg bland andra Jessica Heribertsson, högaktuell i Mamma Mia The Party, samt Jeanette Capocci och Mikael Riesebeck. Naturligtvis medverkar Vallarnas Jojje Jönsson, som roat publiken varje sommar sedan 1996. 

Niklas Holtne står för regin och i rollerna syns även Alexander Korenado, Jeanette Capocci, Pär Nymark, Jennie Rosengren och Linnéa Lexfors.

Rollista

Claes Malmberg - Korvfabrikör Julius Augustsson           

Jessica Heribertsson - Tuttan Augustsson                        

Jojje Jönsson - Kamrer Putte Lundström                           

Jeanette Capocci - Hushållerskan Berta Karlsson              

Mikael Riesebeck - Förman Alvin Bergman 

Linnéa Lexfors - Nora Augustsson (äldre dottern) 

Jennie Rosengren – Ditte Augustsson (yngre dottern) 

Alexander Korenado - Korvspionen Rutger 

Pär Nymark - Major Håård

Manus: Niklas Holtne och Håkan Klamas

Regi: Niklas Holtne

Regiassistent: Annika Andersson

Exekutiv producent: Janne Andersson

Producent: Leif Gabrielsson

2Entertain part of Moment Group

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Fotograf: Bosse Håkansson
Fotograf: Bosse Håkansson
Ladda ned bild
Fotograf: Bosse Håkansson
Fotograf: Bosse Håkansson
Ladda ned bild

Länkar

Följ Moment Group

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Moment Group

Pippi Långstrump firar 80 år med musikal på Astrid Lindgrens originalmanus – “Pippi flyttar in i Villa Villekulla” har premiär i höst.1.4.2025 10:44:03 CEST | Pressmeddelande

I höst intar Astrid Lindgrens älskade karaktär scenen när musikalen Pippi flyttar in i Villa Villekulla får premiär på Lisebergsteatern i Göteborg den 22 november. Föreställningen är en hyllning till Pippi Långstrumps 80-årsjubileum – fylld av skratt, sång och dans. Biljetterna släpps 2 april kl10:00.

Försäljningsrekord brutet när komedilegender samlas på Oscarsteatern. Nu släpps FEM NYA DATUM för Trassel!21.3.2025 11:24:12 CET | Pressmeddelande

"Trassel" samlar en stjärnspäckad ensemble med Robert Gustafsson, Peter Dalle och Sussie Eriksson i huvudrollerna. Föreställningen, som har premiär den 13 september 2025, har redan slagit försäljningsrekord med 30 000 sålda biljetter bara två veckor efter biljettsläpp. Pjäsen, som är skriven av den prisbelönta komediförfattaren Ray Cooney, regisseras och översätts av succémakaren Edward af Sillén.

SVT satsar på ”samerna i USA” med dokumentärserien Återvändarna13.3.2025 14:30:54 CET | Pressmeddelande

En dokumentärserie från Filmriding & Co part of Minnesota Communication Återvändarna handlar om samerna som försvann till Nordamerika i slutet av 1800-talet. Nu vill Lance och Lily lära känna sitt samiska ursprung. I serien följer vi deras resa från USA tillbaka till Sápmi 125 år efter att deras förfäder emigrerade. Det handlar om ursprung, och om att bryta upp ur en kulturell kontext för att sedan försöka hitta tillbaka till de pusselbitar man känt saknad av.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye