Sveriges Lärare säger nej till budet från SKR och Sobona
28.3.2024 17:00:02 CET | Sveriges Lärare | Pressmeddelande
Sveriges Lärare har röstat nej till det slutbud som motparterna SKR och Sobona presenterade på onsdagen. Det nuvarande kollektivavtalet, HÖK 21, förlängs så länge det fortsatta arbetet pågår.

Sveriges Lärares förbundsstyrelse beslutade i enlighet med avtalsdelegationens rekommendation att inte anta det slutgiltiga budet från SKR och Sobona.
– Avtalsdelegationens samlade bedömning var att det bud som låg på bordet inte svarade upp mot behoven som finns i de verksamheter där våra medlemmar arbetar. Mot den bakgrunden avvisades budet, säger Åsa Fahlén, förbundsordförande för Sveriges Lärare.
– Nu fortsätter arbetet för våra kommunalt och regionalt anställda medlemmar. Parterna kommer gemensamt att utröna vad som blir nästa steg, säger Johanna Jaara Åstrand, förbundsordförande för Sveriges Lärare.
Det nuvarande kollektivavtalet skulle ha löpt ut den 31 mars.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Sveriges Lärare
Tel:08-502 715 15press@sverigeslarare.seHanna SvenssonPressansvarig
Tel:076-844 44 34hanna.svensson@sverigeslarare.seFölj Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
Manifestation för skolan10.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärares föreningar i Stockholmsområdet anordnar en manifestation på Sergels torg den 14 juni. Svensk skola står inför viktiga refomer, men samtidigt sker neddragningar och besparingar runtom i landet. Detta är inte hållbart. Allmänhet och media är välkomna!
Rapport: Välfärden avgör valet29.5.2026 08:46:50 CEST | Pressmeddelande
I en ny rapport från Facken i välfärden, som samlar 1,2 miljoner medlemmar, uppger välfärdens anställda att partiernas svar kring välfärden kommer att vara avgörande för hur de röstar i höstens val. Varannan anställd anser att den egna verksamheten saknar resurser och sex av tio menar att det är för lite fokus på välfärden i den politiska debatten. Ta del av hela rapporten nedan.
F som i fängelse – underkända betyg ökar risken för kriminalitet19.5.2026 07:15:22 CEST | Pressmeddelande
Även enstaka underkända betyg kan få konsekvenser långt utanför klassrummet. Elever som lämnar grundskolan utan fullständiga betyg har betydligt högre sannolikhet att senare dömas till fängelse. Det visar en ny rapport från Sveriges Lärare.
Pontus Bäckström ny kanslichef för Sveriges Lärare13.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärares förbundsstyrelse har beslutat att tillsätta Pontus Bäckström som ny kanslichef.
Nya siffror: Över hälften av barngrupperna är för stora28.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Över hälften av barngrupperna i förskolan är större än rekommenderat, de minskande barnkullarna till trots. Sveriges Lärare kräver att regeringen går från ord till handling och reglerar barngruppernas storlek i lag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum