Läsarfavoriterna Karma och Jonar ställs mot varandra i nytt äventyr
Idag släpps Myrrus slott, den nionde delen i den omåttligt populära bokserien Karma och Jonar. I den nya boken ställs de bästa vännerna mot varandra i en ödesdiger kamp där inget är som det verkar. Nu utökas dessutom barnboksuniversumet med en målarbok som erbjuder alla läsarnas favoritmotiv från sagolandet Glimeria.
Med osäkra steg kliver Karma och Jonar in i det märkliga slottet. Här hoppas de hitta källan till all ond magi – den mystiska trolldomsboken. Men innan de vet ordet av har vännerna blivit inlåsta av den mäktiga trollkarlen Myrrus.
Myrrus ondskefulla plan går ut på att ställa Karma och Jonar mot varandra i en rad utmaningar där vinnaren blir Myrrus nya assistent – och förloraren förvandlas till en stendrake … Kommer Karma och Jonar att tvingas slåss mot varandra?
BTJ skriver om Myrrus slott: ”Zelda Falköga fortsätter att bygga en fantastisk magisk värld med spännande varelser och roliga karaktärer […] Det här är en fartfylld läsupplevelse som fångar läsaren från första sidan med spänning, vänskap och mycket mer.”
”I Myrrus slott introduceras vi för en av de karaktärer som jag finner allra mest intressant – trollkarlen Myrrus”, säger författaren Zelda Falköga. ”Hur har han egentligen hamnat alldeles ensam i detta gåtfulla slott? Det är ett stort mysterium som jag ser fram emot att få dela med alla läsare.”
Det populära Karma och Jonar-universumet har dessutom utökats med en målarbok där läsarna får färglägga sina favoritmotiv från böckerna, samt en bokserie för åldern 3–6 där vi får följa de busiga vännerna Gala och Rory på deras färgstarka upptåg. Den första delen i serien heter Den försvunna regnbågen, och i oktober släpps den andra delen – Galas nya färg.
Zelda Falköga är en fiktiv avsändare. Bakom henne står en författare som valt att förbli anonym. För illustrationerna till Karma och Jonar samt Gala och Rory står Henric Aryee, en prisbelönad och internationellt erkänd konstnär och illustratör från Stockholm.
Till böckerna om Karma och Jonar finns pedagogiskt material anpassat för undervisning i årskurs F–3 såsom lärarhandledning (för bok 1, Klipptrollen, och bok 2, Flykten), ett Kahoot-spel, läsguide med extramaterial om serien samt digitala bildspel för de nio böckerna att visa klassen under högläsning. Det finns även ett soundtrack på Spotify: Genom eld. Det pedagogiska materialet och annat extramaterial finns att ladda ner på Karma och Jonars hemsida: https://www.karmaochjonar.se
Karma och Jonar finns även som tv-serie på streamingtjänsten Viaplay. I rollistan finner vi storstjärnor som Suzanne Reuter och Frank Dorsin. Serien riktar sig till barn i åldrarna 5–11 år och den första säsongen är baserad på den första boken i serien om Karma och Jonar, Klipptrollen.
De tidigare delarna i serien om Karma och Jonar heter Klipptrollen, Flykten, Lyras ö, Nagdabergen, Stendraken, Ond magi, Under ytan och Ordos monster.
Kontakter
Lova ErikssonFörläggande redaktör
Tel:076-298 17 36lova.eriksson@bookmarkforlag.seMelina RoyFörlagskoordinator
Tel:0761468946melina.roy@bookmarkforlag.seBilder
Länkar
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Viktiga boken mot mobbning släpps digitalt idag9.1.2025 14:38:02 CET | Pressmeddelande
Värsta bästa livet kan förändra livet – för en hel generation. Boken som är skriven av Maria Dufva tillsammans med barnrättsorganisationen Friends bygger på WHO:s rekommendationer för att minska våld mot och mellan barn. Idag släpps den som ljud- och e-bok.
Läsarfavoriten är tillbaka i ny Harlan Coben-bladvändare9.1.2025 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Den omåttligt populära spänningsförfattaren Harlan Coben är minst sagt högaktuell. Ny serie på Netflix, bladvändaren Vänd tillbaka – och dessutom arbetar han på en thrillerroman tillsammans med ingen mindre än Reese Witherspoon. I Vänd tillbaka välkomnar han tillbaka läsarnas favoritkaraktär Myron Bolitar som tvingas svara på en omöjlig fråga: Hur kan en död man misstänkas för mord?
Tredje delen i den framgångsrika fotbollsserien av succétrion20.11.2024 15:03:31 CET | Pressmeddelande
Idag släpps den tredje delen i spinnoff-serien Dunder och fotbollen. Här lägger författartrion bakom serien Luna och superkraften, Sören Olsson, Martin Svensson och Leif Eriksson, fokus på sporten, komplett med hög igenkänningsfaktor, gemenskap och spänning på spelplanen.
Tio år med Omgiven av idioter – Boken som erövrade en hel värld, nu med nyskrivet material8.11.2024 11:20:42 CET | Pressmeddelande
Thomas Eriksons Omgiven av idioter har legat #1 på Sunday Times bästsäljarlista och sålt i miljontals exemplar världen över. Ett decennium efter att framgångssagan startade släpps jubileumsutgåvan av den populära Omgiven av idioter, med en stor andel nyskrivet material för att möta läsarnas frågor genom åren.
Martin Österdahl tillbaka med domestic noir-thriller4.11.2024 13:49:14 CET | Pressmeddelande
Den 7 november släpps Kräftskivan – en klaustrofobisk och filmisk thriller med komplexa karaktärer och bladvändarspänning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum