Svenska IT-företag sämst på jämställdhet
Nio av tio företag inom IT-branschen i Sverige uppger själva att de inte är helt jämställda. Det visar en ny undersökning från Experis, baserad på intervjuer med 788 svenska företag. Resultatet innebär att man är sämst på jämställdhet av samtliga tillfrågade branscher.
– Den här undersökningen visar att många techbolag har en del att jobba på – inte enbart för att jämställdhet borde vara en självklarhet, utan även av rent egenintresse. Om företagen ska lyckas rekrytera och behålla kvinnlig kompetens i framtiden är ett aktivt jämställdhetsarbete en förutsättning, säger Michael Egnell, Managing Director för Experis Sverige.
Endast var sjätte arbetsgivare i Sverige, 16 procent, uppger att de har nått full jämställdhet vad gäller faktorer som lika lön, lika möjligheter till karriärutveckling och ledarskapsutveckling. Det visar en undersökning bland 788 svenska företag, genomförd av IT-konsultbolaget Experis. Servicenäringen samt parti- och detaljhandeln anser sig ha kommit längst – 26 procent av arbetsgivarna uppger att de har nått full jämställdhet.
Sämst av de åtta tillfrågade branscherna är alltså IT-branschen, där endast 6 av 70 svarande företag, 9 procent, uppger att de är jämställda. 46 procent av IT-företagen uppger att de börjar närma sig full jämställdhet, medan 37 procent uppger att de ”har ganska långt kvar”. 6 procent har långt kvar till jämställdhet. Samtidigt har endast 54 procent av landets IT-företag en policy för att främja jämställda möjligheter till karriärutveckling.
– Tre av fyra arbetsgivare i techbranschen lider av kompetensbrist, och på många sätt är det medarbetarens marknad. Rörligheten är hög och företagen konkurrerar om kompetensen. För att vara en attraktiv arbetsgivare måste du säkerställa att arbetsplatsen erbjuder likabehandling oberoende av kön, annars kommer hälften av talangen att söka sig till konkurrenten som gör ett bättre jobb, säger Michael Egnell.
Yrken med IT-kompetenser finns återkommande på Arbetsförmedlingens lista över framtida bristyrken och branschen lider sedan länge av en svårbotlig kompetensbrist. Samtidigt visar siffror från Statistiska Centralbyrån att andelen kvinnor i IT-branschen var 30 procent år 2021, medan 17 procent av branschens vd:ar var kvinnor.
Topplista: Andel företag per bransch som uppnått full jämställdhet
1. Servicenäringen samt parti- och detaljhandeln, 26 procent
2. Telekom- och mediabranscherna, 18 procent
3. Råvaror, gröna näringar, bygg- och tjänsteföretag, försvarsindustrin, 17 procent
4. Bank-, finans- och fastighetsbranscherna, 15 procent
5. Transport, logistik och fordonsindustrin, 14 procent
6. Energi- och samhällsservice, 14 procent
7. Hälsa, sjukvård och life science, 12 procent
8. IT-branschen, 9 procent
Nyckelord
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef ManpowerGroup
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seOm Experis
Experis är världsledande inom IT kompetens, projektlösningar och managed services. I takt med att behovet av IT kompetens ökar, bistår vi våra kunder att utveckla sin IT-infrastruktur, applikationer, molntjänster och cybersäkerhet. Genom Experis Academy utbildar vi människor både i relevanta tekniska färdigheter och övriga avgörande ”mjuka” förmågor. Experis är tillsammans med Manpower, Jefferson Wells och Talent Solutions en del av ManpowerGroup koncernen. Läs mer på: www.experis.se.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
IT-chefernas huvudvärk 2025: att säkerställa datasäkerhet och underlätta innovation10.4.2025 08:02:00 CEST | Pressmeddelande
Cybersäkerhet är den utmaning som oroar IT-chefer mest, fler än fyra av tio uppger att de oroar sig över säkerhetsrisker. Nästan 8 av 10 ledare rapporterar också att de ökar budgeten för IT-säkerhet jämfört med förra året. Det visar en ny global undersökning från Experis bland nästan 1 400 IT-chefer från olika branscher i nio länder.
Experis lanserar 2025 års Viva Technology Startup Challenge: AI och tech för framtidens HR8.4.2025 09:22:50 CEST | Pressmeddelande
Experis vill bana väg för framtidens HR med en tävling riktad mot startups. Fokus i tävlingen är utveckling av innovativ teknik för att lösa HR-utmaningar. Finalisterna kommer att presentera sina idéer på Europas största startup- och tech-event VivaTech i Paris.
ManpowerGroup utses till ett av världens mest etiska företag för 16:e året17.3.2025 15:56:07 CET | Pressmeddelande
Ethisphere har tilldelat ManpowerGroup utmärkelsen World's Most Ethical Companies för 16:e året. Utvärderingen görs inom kategorierna bolagsstyrning, etik och efterlevnad, ledarskap och rykte, kultur, miljö och social påverkan.
IT-branschens sysselsättning halkar efter den globala utvecklingen under andra kvartalet11.3.2025 08:12:04 CET | Pressmeddelande
Arbetsgivarna inom den svenska IT-branschen förväntar sig en fortsatt stabil rekryteringstakt på +23 procent inför det andra kvartalet 2025. Det är dock långt under det globala genomsnittet, och 16 procentenheter lägre än motsvarande period i fjol. Det visar Experis Arbetsmarknadsbarometer.
Hoppfullt på arbetsmarknaden – men blandade branschsignaler inför andra kvartalet11.3.2025 07:58:28 CET | Pressmeddelande
Den svenska arbetsmarknaden visar en försiktig optimism inför andra kvartalet, med en sysselsättningsprognos på +19 procent. Samtidigt är skillnaderna på branschnivå stora – i transport, logistik och fordonsindustrin ökar rekryteringsviljan skarpt, medan energi- och samhällsservice tror på en minskad arbetsstyrka under kvartalet. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum