Unionen om budgeten: satsningar för att stärka svensk konkurrenskraft och kompetens saknas
15.4.2024 11:35:00 CEST | Unionen | Pressmeddelande
Regeringen presenterar flera nödvändiga satsningar på vård, skola och rättsväsendet, men satsningar för att komma till rätta med kompetensgapet på arbetsmarknaden saknas. Unionen hade velat se satsningar på CSN och Försäkringskassan för att hantera omställningsstudiestödet - och pengar till högskolor och universitet för att utveckla kursutbudet för yrkesverksamma.

– Ska Sverige lyckas med att bibehålla och stärka konkurrenskraften, klara den gröna omställningen och dra nytta av den ledande position som vi har som kompetensnation, krävs investeringar för kompetensutveckling. Sverige behöver också investera i infrastruktur, elenergi och transporter, kommenterar Peter Hellberg, ordförande i Unionen, regeringens vårändringsbudget.
Unionen har under många år varnat för att just kompetensbristen på arbetsmarknaden försvårar den gröna omställningen, kompetensbristen riskerar även att försvaga innovation och utveckling av Sverige och svenska företag.
En nyligen publicerad kompetensundersökning inom industrin visar att branschen inom tre år behöver ny- eller ersättningsrekrytera upp emot 300 000 personer.
– Här hade vi velat se satsningar för att utbildningssystemet ska erbjuda efterfrågade och relevanta utbildningar. Det behövs fler korta kurser och inte färre, som utbildningsminister Mats Persson har gett uttryck för, säger Peter Hellberg.
– Likaså hade regeringen behövt skjuta till ekonomiska resurser till CSN för att omställningsstudiestödet ska fungera som tänkt och nå sin fulla potential. Här finns flaskhalsar som omedelbart måste byggas bort. Omställningsstudiestödet är en historisk förbättring av möjligheter att utveckla sin kompetens mitt i arbetslivet. Men då måste sökande få besked i rimlig tid, säger Peter Hellberg.
Här är satsningarna Unionen vill se för att Sverige ska fortsätta vara den kompetensnation som vi utger oss för att vara:
- Ge CSN en kraftig ekonomisk förstärkning för att hantera omställningsstudiestödet på ett bättre och mer effektivt sätt! Även Försäkringskassan behöver få de resurser som krävs för att de inte ska vara en stoppkloss i arbetet. Trygghetsöverenskommelsen innebär sedan juni 2022 en historisk förbättring av möjligheter att utveckla sin kompetens mitt i arbetslivet.
- Det behövs fler korta kurser som är anpassade efter yrkesverksammas behov- inte färre, som utbildningsminister Mats Persson tyvärr har gett uttryck för i massmedier de senaste veckorna. Det är nödvändigt att utveckla utbildningsutbudet på högskolor och universitet för att matcha efterfrågan och minska kompetensgapet! Regeringen måste införa varaktiga och öronmärkta resurser för utbildningar riktade till yrkesverksamma utöver det takbelopp som varje lärosäte har att använda.
- Investera i arbetsmarknadsutbildning av hög kvalitet riktad mot bristkompetenser! Nedskärningar på den aktiva arbetsmarknadspolitiken måste få ett stopp.
- Det är positivt att regeringen fortsatt ser frågan om arbetslivskriminalitet som viktig och att Arbetsmiljöverkets samordnande uppdrag har förlängts och finansierats.
- Investera i och ge stöd till bostadsbyggande, energiproduktion och en väl fungerande infrastruktur. Det är helt avgörande för ett konkurrenskraftigt Sverige.
Kontakter
Unionen press
Välkommen att ringa vår presstelefon. Här svarar alltid någon av våra pressekreterare.
Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 27 000 förtroendevalda på drygt 15 000 arbetsplatser. Unionen finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden och du hittar oss i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar. Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.
Unionen press svarar på medias frågor om Unionen. Vi förmedlar kontakter till våra förtroendevalda och experter inom bland annat arbetsmiljö, kompetensutveckling, utmaningar i tjänstemännens arbetsliv, lön och jämställdhet.
Välkommen att kontakta oss!
Följ Unionen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Unionen
Ekonomin tar fart – men beredskapen brister12.5.2026 05:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk ekonomi tar fart, mycket tack vare exporten, men återhämtningen är ojämn och krisberedskapen i Sverige är otillräcklig. Det visar Unionens nya konjunkturprognos Exporten bär, beredskapen brister som presenteras idag och ger en unik lägesbild från sammanlagt 500 000 anställda runt om i Sverige.
Unionen: Urholkningen av a-kassan försämrar svensk konjunktur11.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Förändringarna i arbetslöshetsförsäkringen leder till minskad konsumtion, ökad otrygghet och sämre matchning på arbetsmarknaden. I Unionens kommande konjunkturrapport lyfts en fungerande a-kassa som en viktig pusselbit för en stark svensk ekonomi och för återhämtningen på arbetsmarknaden.
Ny kartläggning: Arbetsförmedlingens närvaro har halverats29.4.2026 08:59:59 CEST | Pressmeddelande
Arbetsförmedlingen har dragit sig tillbaka från stora delar av landet. I en ny rapport visar Unionen hur den lokala närvaron har halverats, avstånden fördubblats och hur både arbetslösa och företag nu står utan det stöd som krävs för att arbetsmarknaden ska fungera.
Pressinbjudan: Unionen släpper konjunkturrapport 12 maj16.4.2026 06:00:00 CEST | Pressinbjudan
Unionen välkomnar till ett frukostseminarium den 12 maj där tf chefsekonom Tobias Lundquist går igenom konjunkturläget. Rapporten har ett särskilt fokus på arbetslöshetsförsäkringen.
Unionen efterlyser höjd beredskap för jobb i budgeten13.4.2026 09:33:47 CEST | Pressmeddelande
I regeringens vårändringsbudget saknas långsiktiga lösningar för att möta det oroliga omvärldsläget. “Osäkra tider kräver en högre samhällsberedskap även på arbetsmarknaden för att stärka svenska jobb och företag”, säger Unionens tf chefsekonom Tobias Lundquist.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum