Sverige gruppspelsmotståndare i OS klara
Med exakt 100 dagar kvar till OS-premiären i Paris lottades i dag grupperna för såväl damerna som herrarna. Damerna ställs mot Norge, Tyskland, Slovenien, Danmark och Sydkorea i gruppspelet, herrarna mot Spanien, Kroatien, Tyskland, Slovenien och Japan.

För fjärde gången i rad kommer Sverige till OS med såväl dam- som herrlandslag. Damernas säkrade sin plats i kvalet i ungerska Debrecen den gångna helgen medan herrarnas biljett bokades i Hamburg i januari när Sverige vann bronsmatchen i EM mot hemmanationen Tyskland.
Tolv lag finns med i respektive turnering, fördelat på två grupper med sex lag i varje där de fyra främsta går till kvartsfinal. Dit tog sig Sverige med båda landslagen i Tokyo 2021 då damerna föll knappt i semifinalen mot blivande mästaren Frankrike och sedan förlorade bronsmatchen mot Norge med herrarna blev utslagna med minsta möjliga marginal mot Spanien i sin kvartsfinal.
I dag lottades grupperna till sommarens OS vid en ceremoni i Paris och damerna, som spelar sin premiärmatch den 25 juli – en dag innan den officiella invigningen – ställs mot Norge, Tyskland, Slovenien, Danmark och Henrik SignellsSydkorea i gruppspelet.
– Vi har hamnat i den tuffaste gruppen, men i och med det har vi också förutsättningar att skapa oss en bra väg framåt om vi lyckas i gruppen. Vi möter länder som vi har slagit och kan slå igen, så självklart är målet att ta oss vidare från gruppen, men också skaffa oss ett bra utgångsläge inför kvartsfinalen: Tar vi en av de tre första platserna i gruppen är chansen stor att vi undviker Frankrike, som är regerande OS- och europamästare, i en kvartsfinal, säger förbundskaptenen Tomas Axnér.
Herrarna möter Spanien, Kroatien, Tyskland, Slovenien och Japan i sitt gruppspel, där den första matchen spelas den 27 juli.
– Oavsett vilken grupp vi hade hamnat i hade det varit tufft. I OS handlar mycket om att ta sig vidare från gruppen och prestera i en kvartsfinal och här kommer vi, om vi gör det, möta knallhårt motstånd där. Men jag tror och hoppas att vi både tar oss vidare till kvartsfinalen och sedan är med och spelar om medaljerna, säger förbundskaptenen Glenn Solberg.
Trupperna till OS, dit Sverige får åka med 14 ordinarie spelare och tre reserver, presenteras den 4 juni (damer) och 10 juni (herrar).
OS (DAMER)
Grupp A: Norge, Tyskland, Slovenien, Sverige, Danmark, Sydkorea
Grupp B: Ungern, Nederländerna, Spanien, Frankrike, Brasilien, Angola
Gruppspelsmatcher (Paris): 25 juli, 28 juli, 30 juli, 1 augusti, 3 augusti
Kvartsfinaler (Lille): 6 augusti
Semifinaler (Lille): 8 augusti
Final och bronsmatch (Lille): 10 augusti
SVERIGES FACIT MOT GRUPPMOTSTÅNDARNA
Norge: 130 matcher, 28 segrar, 10 oavgjorda, 92 förluster, målskillnad 2 111–2 539
Senaste möte: Förlust med 25–27 i huvudrunda i EM i Ljubljana 2022
Tyskland: 46 matcher, 12 segrar, 3 oavgjorda, 31 förluster, målskillnad 1 089–1 171
Senaste möte: Seger med 27–20 i kvartsfinalen i VM i Herning 2023
Slovenien: 8 matcher, 7 segrar, 1 förlust, målskillnad 232–180
Senaste möte: Seger med 33–22 i gruppspelet i EM i Celje 2022
Danmark: 129 matcher, 28 segrar, 6 oavgjorda, 95 förluster, målskillnad 2 125–2 566
Senaste möte: Förlust med 27–28 i bronsmatchen i VM i Herning 2023
Sydkorea: 15 matcher, 3 segrar, 1 oavgjord, 11 förluster, målskillnad 389–428
Senaste möte: Seger med 39–30 i kvartsfinalen i OS i Tokyo 2021
OS (HERRAR)
Grupp A: Spanien, Kroatien, Tyskland, Slovenien, Sverige, Japan
Grupp B: Danmark, Norge, Ungern, Frankrike, Egypten, Argentina
Gruppspelsmatcher (Paris): 27 juli, 29 juli, 31 juli, 2 augusti, 4 augusti
Kvartsfinaler (Lille): 7 augusti
Semifinaler (Lille): 9 augusti
Final och bronsmatch (Lille): 11 augusti
SVERIGES FACIT MOT GRUPPMOTSTÅNDARNA
Spanien: 62 matcher, 29 segrar, 1 oavgjord, 32 förluster, målskillnad 1 539–1 516
Senaste möte: Seger med 31–31 i EHF Euro Cup i Jaen 2023
Kroatien: 30 matcher, 15 segrar, 1 oavgjord, 14 förluster, målskillnad 813–782
Senaste möte: Seger med 34–28 i match om femtepris i VM i Herning 2019
Tyskland: 64 matcher, 33 segrar, 8 oavgjorda, 23 förluster, målskillnad 1 604–1 575
Senaste möte: Seger med 34–31 i bronsmatchen i EM i Hamburg 2024
Slovenien: 21 matcher, 12 segrar, 3 oavgjorda, 6 förluster, målskillnad 570–549
Senaste möte: Seger med 28–22 i huvudrundan i EM i Hamburg 2024
Japan: 23 matcher, 21 segrar, 1 oavgjord, 1 förlust, målskillnad 606–447
Senaste möte: Seger med 43–23 i Ängelholm 2024
Nyckelord
Kontakter
Daniel VandorPresschef, Handbollslandslaget
Tel:+46 70 535 55 17daniel.vandor@handboll.rf.se
Sverige är en av världens främsta handbollsnationer med 25 medaljer på seniorsidan i OS, VM och EM. I de senaste nio mästerskapen för damerna och herrarna har Sverige slutat bland de fem bästa i samtliga.
Även på ungdomssidan är Sverige ofta med långt framme i de internationella mästerskapen och dessutom har vi landslag på såväl senior- som ungdomsnivå i beachhandboll.
Sverige arrangerar regelbundet internationella mästerskap, senast under 2023 då både herrarnas och damernas VM avgjordes i Sverige. 2026 arrangeras herrarnas EM och 2028 damernas EM av Sverige, Danmark och Norge.
Följ Svenska Handbollslandslaget
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Handbollslandslaget
Sveriges trupp till hemma-EM uttagen16.12.2025 12:20:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges trupp till EM på hemmaplan i januari är uttagen. Bland de 18 spelarna finns såväl rutinerade spelare som lett landslaget till flera medaljer de senaste åren som unga talanger i form av Nikola Roganovic och Axel Månsson. – Det är det här laget vi tror kan ta Sverige längst i turneringen, säger förbundskaptenen Michael Apelgren.
EM-kvalet avslutas i Kosta15.12.2025 11:56:59 CET | Pressmeddelande
Säsongens sista landskamp för damlandslaget spelas i småländska Kosta den 12 april. Då står Litauen för motståndet i den sjätte och avslutande kvalmatchen till EM 2026. – Efter ett tungt VM har vi en stor revanschlusta och ser fram emot säsongens återstående landskamper och arbetet inför kommande mästerskap, säger förbundskaptenen Tomas Axnér.
Jakten på EM-biljetten fortsätter i Lund24.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Damlandslagets nästa hemmalandskamp spelas i Lund den 7 mars. Sverige och Serbien, som båda inlett med kvalet till EM 2026 med två segrar, möts då i gruppfinalen. – Målet är att vi avslutar den landslagsveckan med en EM-biljett i handen, säger förbundskaptenen Tomas Axnér.
Rutinerad svensk trupp till VM27.10.2025 14:15:00 CET | Pressmeddelande
Förbundskaptenen Tomas Axnér har gjort sina val – i dag har han presenterat vilka 16 spelare som ska representera Sverige i VM i Tyskland och Nederländerna med start om exakt en månad. – Vår vision är att åka ner och göra allt vi kan för att ta det sista steget och kämpa om medaljer, säger han.
Flera spelare tillbaka till höstens första landskamper7.10.2025 09:42:00 CEST | Pressmeddelande
Simon Möller, Lucas Pellas och Oscar Bergendahl är tillbaka i landslaget efter sina skador och unga Nikola Roganovic och Axel Månsson får chansen igen. Det är fem av de 18 spelare som tagits ut i säsongens första och årets sista herrtrupp. – Det ska bli oerhört kul att inleda en ny landslagssäsong och förbereda oss för EM på hemmaplan som väntar i januari, säger förbundskaptenen Michael Apelgren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum