Brutna höfter kostar 2 miljarder
22.4.2024 08:59:29 CEST | Universitetssjukhuset Örebro | Pressmeddelande
Att som äldre drabbas av en höftfraktur innebär ofta ett stort lidande och en väsentligt försämrad livskvalitet. Den som nyss brutit höften löper dessutom stor risk att bryta sig på nytt. Det vill Maria Hälleberg Nyman ändra på genom det nya forskningsprojektet En fraktur är nog! som har fått stöd från Nyckelfonden.

Fallskador dödar och invalidiserar fler människor än alla andra typer av skador tillsammans. Värst drabbade är gamla och sjuka. I Sverige sker varje år ca 85 000 benbrott som kan kopplas till benskörhet i åldersgruppen över 50 år. 16 000 av dessa är höftfrakturer.
Trots att det är så vanligt att bryta höften, har äldre som drabbats inte varit någon högprioriterad grupp inom vården. Nu ska det bli ändring på det. Målet med Marias projekt är att minska antalet fallskador och benskörhetsfrakturer, genom att förbättra och individanpassa vårdprocessen. Så här ska det gå till:
I första steget görs en bedömning av hur skör patienten är. Alltså de fysiska förutsättningar patienten har som kan ha betydelse för risken att bryta sig på nytt. Utifrån den enskilda personens skörhetsgrad optimeras vården redan innan operation och benskörhetsbehandling sätts in i ett tidigare skede än i dag. Även omvårdnad och rehabilitering anpassas helt utifrån individen, vilket innebär att hela vårdprocessen skräddarsys utifrån varje enskild patient på ett helt annat sätt än vad som görs i dag. Målet är att förbättra kvaliteten på vården och minska patienternas lidande. Som en bonus kommer sannolikt en hel del skattepengar sparas, tack vare att färre äldre bryter sig på nytt.
Studien kommer att genomföras på ortopedavdelningarna i Karlskoga och Örebro.
Har du någon uppfattning om hur mycket pengar regionen skulle kunna spara om projektet visar så goda resultat som du hoppas på och detta skulle bli standardbehandling inom Region Örebro län?
”Att operera en höftfraktur kostar ungefär 140 000 kr, vilket innebär att varje fraktur som kan förebyggas inte bara innebär minskat lidande utan också en avsevärd kostnadsbesparing för hälso- och sjukvården”, säger Maria.
Vad betyder pengarna från Nyckelfonden för din forskning?
”Pengarna från Nyckelfonden betyder att vi faktiskt kan forska och göra en systematisk utvärdering av vårt projekt. På det sättet kan vi sprida vår kunskap så att den blir till nytta för patienter och hälso- och sjukvården”, avslutar hon.
Faktaruta om Nyckelfonden: Nyckelfonden är en stiftelse som samlar in och delar ut pengar till medicinsk forskning i Örebro län. Tack vare gåvor och donationer från privatpersoner, organisationer och företag kan Nyckelfonden varje år dela ut 10-15 miljoner kronor till den lokala forskningen, som förbättrar vården för alla som bor i vårt län. Mer information finns på www.nyckelfonden.se
Vill du veta mer om detta eller andra forskningsprojekt som Nyckelfonden stöttar? Hör gärna av dig till stiftelseansvarig Marie Svensson.
E-post: marie.svensson3@regionorebrolan.se
Telefon: 073-596 36 91
Nyckelord
Kontakter
Marie SvenssonStiftelseansvarig Nyckelfonden
Tel:019-602 05 27Tel:073-596 36 91marie.svensson3@regionorebrolan.seBilder

Det personliga universitetssjukhuset
Som universitetssjukhus vill vi erbjuda våra patienter en modern och tillgänglig sjukvård på bästa möjliga vetenskapliga grund. Du som bor i Örebro län kan vara trygg i att ha tillgång till specialistsjukvård i din närhet. Flera specialiteter är uppmärksammade utanför landets gränser och forskning bedrivs inom många områden. USÖ har ca 550 vårdplatser och är ett av landets sju universitetssjukhus. Det är också en av länets största arbetsplatser med mer än 3 500 anställda.
Tillsammans med Örebro universitet utvecklar vi medicinsk forskning och utbildning. Samarbetet har bland annat lett till att en komplett läkarutbildning erbjuds i Örebro från och med 2011. Den nya läkarutbildningen medverkar till att lösa den nationella bristen på läkare och bidrar till att förbättra tillgängligheten i vården. För USÖ innebär läkarutbildningen stora möjligheter för fortsatt utveckling som universitetssjukhus, inte bara beträffande undervisning, utan också vad gäller forskning och högspecialiserad vård.
Följ Universitetssjukhuset Örebro
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Universitetssjukhuset Örebro
Förbättrade resultat vid avancerad aortakirurgi i Sverige27.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Antalet operationer i den uppåtgående delen av kroppspulsådern har ökat i Sverige under de senaste två decennierna, samtidigt som resultaten successivt har förbättrats. Det visar en ny nationell studie från Universitetssjukhuset Örebro, nyligen publicerad i The Lancet Regional Health – Europe.
2,5 miljoner kronor till utveckling av teknik för att förbättra upptäckten av svåra infektioner20.2.2026 09:15:00 CET | Pressmeddelande
Clinical Genomics Örebro har tillsammans med Clinical Genomics Uppsala beviljats 2,5 miljoner kronor från Science for Life Laboratory. Pengarna går till teknikutveckling som handlar om ny DNA-teknik som fångar upp och analyserar sjukdomsframkallande organismer och potentiell antibiotikaresistens.
Genetisk analys med ny teknik kan rädda liv vid cancer och förhindra plötslig död13.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Ny teknik för att läsa en människas arvsmassa öppnar för tidigare cancerdiagnostik och säkrare genetiska analyser efter plötslig död. Emma Adolfsson, biomedicinsk analytiker på Universitetssjukhuset Örebro, har i sin forskning använt sig av den revolutionerade genetiska analystekniken Next Generation Sequencing, NGS.
Precisionsdiagnostik och framtidens vård i fokus på Diagnostikforum3.2.2026 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Den 4–5 februari samlas omkring 100 biomedicinska analytiker och andra yrkesverksamma inom diagnostik på Diagnostikforum. Deltagarna kommer från hela landet till Universitetssjukhuset Örebro. ”Vi vill erbjuda ett program inom både laboratoriemedicin och klinisk fysiologi med nationella men även regionala talare”, säger projektledaren Gabriella Lillsunde Larsson.
1,8 miljoner till forskning för säkrare hjärtoperationer23.1.2026 08:20:00 CET | Pressmeddelande
Örebroforskaren Anna Björkenheim vid Universitetssjukhuset Örebro har beviljats 1,8 miljoner kronor från Hjärt-Lungfonden. Med anslaget ska hon undersöka om ett befintligt läkemedel kan minska risken för allvarliga komplikationer efter bypassoperation, en av Sveriges vanligaste hjärtoperationer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum