Illustratören Elin PK tolkar Örebro universitet – med exklusiv tygkasse
Örebro universitet firar 25 år och släpper en jubileumskasse i tyg, skapad av illustratören Elin PK.
– Vi ville göra något särskilt för våra studenter, säger Nicklas Högberg, art director vid Örebro universitet.

Elin PK är konstnär och illustratör från Göteborg. Hon är mest känd för sina färgglada posters, där mat och dryck är återkommande motiv.
Nu är hon aktuell med en ny design. Inför Örebro universitets 25-årsfirande fick Elin PK i uppgift att tolka universitetets tre uppdrag – forskning, utbildning och samverkan – och skapa en illustration som knyter an till Örebro universitet.
– Elin PK är en modern och etablerad illustratör som vi tycker passar Örebro universitet, som är ett modernt men ändå väletablerat universitet. Vi vet också att många av våra studenter uppskattar Elin PK, säger Nicklas Högberg.
Resultatet är en konstnärlig tolkning som väcker betraktarens fantasi och skapar en varm och mjuk känsla. Tygkassen kan följa med hela dagen, från campus till picknicken, träningen och ut med kompisarna.
– Vi ville bli en del av våra studenters vardag. Det är dessutom en hållbar produkt som kan leva över tid, som vi hoppas att våra studenter ska bära och känna sig stolta över – och ha som ett minne från studietiden, säger Nicklas Högberg.
Nyckelord
Kontakter
Nicklas Högberg, Art Director vid Örebro universitet: nicklas.hogberg@oru.se, 070-778 61 50
Anna LorentzonKommunikatör
Tel:019 302118Tel:0737 621943anna.lorentzon@oru.seBilder



Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält.
Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI och robotik, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle. I profilområdena möts expertis över ämnesgränser med målet att vidga perspektiven inom utbildning, forskning och samverkan.
Örebro universitet har 15 000 studenter, 85 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Två av våra campus ligger i Örebro och ett i Grythyttan.
Tillsammans med åtta andra europeiska lärosäten bildar Örebro universitet ett Europauniversitet, NEOLAiA, vilket främjar internationalisering av utbildning, forskning och samverkan.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Stöd utifrån avgörande mot extrem fattigdom i Bangladesh24.4.2025 07:48:49 CEST | Pressmeddelande
I Bangladesh lever de flesta från nationella minoriteter I extrem fattigdom. En studie visar att det krävs en ny politik för att kunna förändra situationen för landets mest utsatta människor. – Stöd från det civila samhället spelar en avgörande roll men är splittrat. Utvecklingspartners kan bidra till att stärka och samordna sådana initiativ, säger Owasim Akram, forskare i statskunskap vid Örebro universitet.
Upprop för att skydda vetenskapens oberoende23.4.2025 14:56:43 CEST | Pressmeddelande
Fem Örebroforskare har skrivit under ett gemensamt upprop för att skydda vetenskapens oberoende. I den nya deklarationen som publicerats i Nature varnar ett 50-tal forskare för att politiska beslut och ideologiska intressen allt oftare påverkar forskning.
Pojkar i hederskultur – de sexuellt fria är mest begränsade23.4.2025 09:15:04 CEST | Pressmeddelande
Pojkar i hederskultur som får ha sex före äktenskapet är mer begränsade och mer våldsutsatta än pojkar som förväntas vara oskulder. Det visar en studie av Örebroforskarna Jan-Magnus Enelo och Rúna í Baianstovu och Göteborgsforskaren Sofia Strid, som forskar om hederskultur.
Gruvsatsning har satt Bergslagen på kartan22.4.2025 12:32:29 CEST | Pressmeddelande
Örebro universitet har tecknat ett strategiskt avtal med Epiroc, blivit del av både EU-projekt och den svenska storsatsningen Impact Innovation, och dessutom fått möjlighet att påverka den regionala utvecklingen i gruv- och mineralfrågor. Det är några av resultaten från Bergslagen Mining node.
Fridfulla män i naturen – så ser ekofascism ut på sociala medier22.4.2025 07:23:25 CEST | Pressmeddelande
Fridfulla män i vacker natur. Bilderna på plattformen Telegram är upplagda av män som sympatiserar med ekofascismen. – Det är en framställning av högerextrem manlighet som inte är aggressiv, säger Maria Darwish, doktorand i genusvetenskap som analyserat nära 300 bilder som taggats med ekofascism
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum