Nu lanseras KESO® Cottage cheese crushed med smak av lök
20.5.2024 09:30:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Förra året presenterade KESO® Cottage cheese en ny finkornig och krämig variant av KESO® under namnet Crushed. Nu utökas Crushed-sortimentet med en helt ny smak: lök. Nyheten har en mild och naturlig smak av lök och passar perfekt på mackan, i wraps eller som tillbehör till varma och kalla rätter. KESO® Cottage cheese crushed lök finns i matbutikernas kylar från vecka 20.

– Att använda KESO® i mat har varit populärt länge och med vårt Crushed-sortiment har det blivit ännu lättare att variera och experimentera i köket. Det känns därför extra kul att utöka sortimentet med KESO®Crushed lök som är en riktigt mångsidig smak som vi tror många kommer att uppskatta. Det är en finkornig cottage cheese där ostkornen har krossats för en krämig och slätare textur och med en mild och god smak av lök. Tack vare sin konsistens är den perfekt att bre på mackan, använda som dipp eller som ett krämigt tillbehör när du vill addera något gott och proteinrikt på tallriken, säger Lisa Engström, ansvarig för KESO® på Arla.
Nya KESO® Cottage cheese crushed lök är finkornig och passar perfekt som en proteinrik ingrediens i matlagningen eller som tillbehör. Den milda löksmaken kombinerat med den släta konsistensen gör att KESO® Crushed Lök är mångsidig och passar perfekt i kalla såser, i pajfyllning, som dipp eller pålägg. Sedan tidigare finns även KESO® Crushed naturell och KESO® Crushed paprika & chili.
KESO® Cottage cheese crushed lök innehåller 12 gram protein per 100 gram och har en låg fetthalt på 2,4 procent.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 000 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 146 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla och Norrmejerier på Di debatt: Livsmedelstillgång i norr – en nationell beredskapsfråga28.2.2026 12:44:22 CET | Pressmeddelande
Arla och Norrmejerier lyfter i dag behovet av livskraftiga mejerikooperativ för att trygga livsmedelsberedskapen i norra Sverige. "Hur avser regeringen att säkra den infrastruktur som gör att mjölk kan hämtas, förädlas och nå människor i vardag, kris och ytterst krig?", skriver företrädare för de båda kooperativen på Dagens Industris debattsida. Artikeln återges i sin helhet nedan.
Mjölkpriset till bönderna oförändrat i mars27.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Priset för konventionell mjölk inom Arla lämnas oförändrat i mars, medan priset för ekomjölk sänks med 22,7 öre per kilo.
Husmanskost på frammarsch – här är de mest populära rätterna26.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag är det Husmanskostens dag och nya siffror från Arla visar att intresset för den klassiska svenska vardagsmaten har ökat stadigt det senaste året.
Rekordstor utdelning till Arlabönderna26.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Arlas högsta demokratiska organ har beslutat om en rekordstor efterlikvid, utdelning. Totalt delar de 7 200 nordeuropeiska mjölkbönderna som äger Arla på 296 miljoner euro, varav drygt 475 miljoner kronor går till svenska bönder.
Arla gör sin största investering någonsin – nytt ostmejeri i Götene25.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Bondeägda Arla satsar cirka 3,2 miljarder kronor på ett nytt ostmejeri i Götene. Investeringen är både Arlas största någonsin och den enskilt mest omfattande satsningen i svensk livsmedelshistoria.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum