Adlibris minskar sitt klimatavtryck med 13 procent
Årets beräkning för klimatavtrycket 2023 visar en minskning och därmed ännu ett steg i rätt riktning för att nå målen om ett halverat klimatavtryck till 2030. Minskningen kommer från lägre utsläpp från transporter samt lägre utsläpp vid produktion av böcker.

Vi har jobbat hårt med att förändra transporten för leveranser från USA där gods nu transporteras med långsammare frakt som genererar lägre utsläpp. Samtidigt har vi även minskat inköpen från USA, vilket i sin tur minskar behovet av frakten generellt, säger Linnéa Hård af Segerstad, hållbarhetsansvarig på Adlibris.
Läs hela pressmeddelandet här: https://www.adlibris.com/sv/pressmeddelanden/adlibris-minskar-sitt-klimatavtryck
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt
press@adlibris.comBilder

Länkar
Följ Adlibris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Adlibris
Jonas Karlén slutar som vd för Adlibris5.5.2025 14:23:11 CEST | Pressmeddelande
Jonas Karlén har, efter nära sex år som vd för Adlibris, meddelat att han vill sluta på bolaget för att söka ny utmaning. Styrelsen har inlett rekryteringen av ny vd och under det arbetet utsett Ola Toresten, nuvarande COO för Adlibris, som tillförordnad vd.
Butik eller e-handel – vilket är bäst för klimatet? Ny vägledning ger svar28.3.2025 13:00:17 CET | Pressmeddelande
Spelar det någon roll för klimatet om vi handlar i butik eller beställer hemleverans? Leder olika konsumentbeteenden och produkter till olika mycket utsläpp? Idag publiceras resultaten från det Vinnova-finansierade projektet Tillgängliga och effektiva omnikanaler, som visar hur förpackningsval, returgrad, konsumentresor och andra faktorer påverkar vilket som är det mest klimatsmarta sättet att handla för olika konsumenter.
Adlibris minskar klimatavtrycket för tredje året i rad4.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Adlibris klimatavtryck 2024 landade på 16 845 ton CO2e, en minskning från året innan med 1300 ton. Sedan Adlibris började mäta sin klimatpåverkan år 2020 har den minskat med 28%, vilket visar att företaget är på god väg att nå målet om att halvera klimatpåverkan till år 2030.
Stor efterfrågan på bokrean – Adlibris visar tvåsiffrig tillväxt24.2.2025 14:41:39 CET | Pressmeddelande
Årets bokrea har fått en stark start hos Adlibris och visar på en fortsatt stor efterfrågan på fysiska böcker. Under förbokningsperioden, som inleddes den fjärde februari, har försäljningen ökat tvåsiffrigt jämfört med föregående år. Särskilt populärt har klassiska romaner tillsammans med historiska berättelser samt spänning varit.
Adlibris blir fortsatt förstahandsval för kommuner och regioner i Addas nya ramavtal19.2.2025 10:01:05 CET | Pressmeddelande
Adlibris har säkrat positionen som första leverantör i Addas nya ramavtal för litteratur, vilket stärker bolagets marknadsledande ställning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum