Inbjudan: Presentation av svenska OS-trupperna
För fjärde gången i rad har Sverige dubbla handbollslag i OS. Den 4 juni kommer Tomas Axnér vid en presskonferens i Malmö att presentera damernas trupp och den 10 juni gör Glenn Solberg detsamma med herrarnas trupp i Göteborg.

Klubblagssäsongerna närmar sig slutet och snart blir det fullt fokus på sommarens stora handbollsfest – OS i Frankrike.
Liksom i London 2012, Rio de Janeiro 2016 och Tokyo 2021 kommer Sverige till Parisspelen med både dam- och herrlandslag. Förbundskaptenerna Tomas Axnér och Glenn Solberg kommer att presentera sina trupper på 17 spelare 4 juni respektive 10 juni.
Till skillnad från VM och EM får i OS bara 14 spelare vara inskrivna i truppen, därutöver får varje lag ha upp till tre reserver utanför OS-byn. Varje lag får göra maximalt tre byten under turneringen och bara någon av de tre reserverna får då bytas in.
Damlandslaget samlas på Playitas 18–25 juni, sedan i Göteborg 3–7 juni innan det officiella OS-förlägret startar i Eskilstuna den 13 juni. En officiell landskamp kommer att spelas, mot Nederländerna i Göteborg den 5 juli.
Herrarna samlas 23 juni–2 juli och sedan i Eskilstuna den 12 juli. En officiell landskamp spelas, mot Egypten i Eskilstuna den 18 juli.
PRESENTATION AV DAMERNAS OS-TRUPP
Datum: Tisdag 4 juni 11.00
Plats: Malmö Idrottsakademi, Malmö
Anmälan: Till daniel.vandor@handboll.rf.se senast 3 juni 12.00
PRESENTATION AV HERRARNAS OS-TRUPP
Datum: Måndag 10 juni 10.00
Plats: Scandinavium, Göteborg
Anmälan: Till daniel.vandor@handboll.rf.se senast 9 juni 12.00
DAMERNAS KOMMANDE MATCHER
5 juli, 18.05: Nederländerna (Scandinavium, Göteborg) Ackreditering
25 juli, 21.00: Norge (OS, Paris)
28 juli, 14.00: Tyskland (OS, Paris)
30 juli, 21.00: Danmark (OS, Paris)
1 augusti, 11.00: Sydkorea (OS, Paris)
3 augusti, 16.00: Slovenien (OS, Paris)
6 augusti: Eventuell kvartsfinal (OS, Lille)
8 augusti: Eventuell semifinal (OS, Lille)
10 augusti: Eventuell final eller bronsmatch (OS, Lille)
Hela spelschemat för OS
HERRARNAS KOMMANDE MATCHER
18 juli, 19.30: Egypten (Volvo CE Arena, Eskilstuna) Ackreditering
27 juli, 19.00: Tyskland (OS, Paris)
29 juli, 16.00: Spanien (OS, Paris)
31 juli, 16.00: Slovenien (OS, Paris)
2 augusti, 14.00: Kroatien (OS, Paris)
4 augusti, 09.00: Japan (OS, Paris)
7 augusti: Eventuell kvartsfinal (OS, Lille)
9 augusti: Eventuell semifinal (OS, Lille)
11 augusti: Eventuell final eller bronsmatch (OS, Lille)
Hela spelschemat för OS
Nyckelord
Kontakter
Daniel VandorPresschef, Handbollslandslaget
Tel:+46 70 535 55 17daniel.vandor@handboll.rf.se
Sverige är en av världens främsta handbollsnationer med 25 medaljer på seniorsidan i OS, VM och EM. I de senaste nio mästerskapen för damerna och herrarna har Sverige slutat bland de fem bästa i samtliga.
Även på ungdomssidan är Sverige ofta med långt framme i de internationella mästerskapen och dessutom har vi landslag på såväl senior- som ungdomsnivå i beachhandboll.
Sverige arrangerar regelbundet internationella mästerskap, senast under 2023 då både herrarnas och damernas VM avgjordes i Sverige. 2026 arrangeras herrarnas EM och 2028 damernas EM av Sverige, Danmark och Norge.
Följ Svenska Handbollslandslaget
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Handbollslandslaget
Oscar Carlén ny förbundskapten för ligalandslaget26.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Tidigare landslagsspelaren och nuvarande Ystads IF-tränaren Oscar Carlén är klar som förbundskapten för herrarnas ligalandslag från hösten och två år framåt. – Jag är jätteglad för det här och det ska bli inspirerande att arbeta tillsammans med duktiga spelare och hjälpa dem förbereda sig för A-landslaget, säger Carlén.
Klart med EM-kvalmotståndare för Sverige20.3.2025 18:01:37 CET | Pressmeddelande
De svenska motståndarna i kvalet till damernas EM 2026 är klara. Sverige ställs mot Serbien, Ukraina och Litauen när kvalet inleds i höst. – Vi och Serbien är favoriter till de två första platserna i gruppen, säger förbundskaptenen Tomas Axnér.
Östblom debuterar när Sverige VM-kvalar18.3.2025 13:15:00 CET | Pressmeddelande
Förbundskaptenen Tomas Axnér har tagit ut den svenska truppen till VM-kvalmatcherna mot Kosovo i april. I den finns bland annat debutanten Johanna Östblom liksom veteranmålvakten Filippa Idéhn som spelade sin senaste landskamp 2020. – Vi är storfavorit mot Kosovo och siktar såklart på att säkra VM-avancemanget, säger Axnér.
Tim Bergling Foundation, Svenska Handbollförbundet och Stockholm stad samarbetar genom Hand the Ball i utsatta områden5.3.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
I samarbete med Tim Bergling Foundation och Svenska Handbollförbundet tar nu Stockholms stad inom ramen för Meningsfull fritid ytterligare ett viktigt steg för att skapa fler trygga platser och meningsfulla fritidsaktiviteter för barn och unga i anslutning till skoldagen. Nu introduceras det etablerade konceptet Hand the Ball på skolor inom ramen för Meningsfull fritid där 18 kommunala grundskolor ingår.
ATG fortsätter som huvudsponsor till Svenska Handbollförbundet och Handbollslandslaget27.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Sommaren 2021 tog ATG över som huvudsponsor till Svenska Handbollförbundet och Handbollslandslaget – nu förlängs avtalet med ytterligare två år fram till sommaren 2027. – Vi har under de fyra första åren bland annat fått uppleva tio mästerskap där EM-guldet 2022 var en absolut höjdpunkt. Vi ser fram emot att fortsatt vara med på resan mot nya mästerskap och medaljer, säger ATG:s marknadschef Johanna Åberg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum