Lidl introducerar plastfri gurka på den svenska marknaden
28.5.2024 10:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Lidl lanserar nu en revolutionerande nyhet i grönsaksdisken: en gurka helt utan plastförpackning! I samarbete med det svenska innovationsbolaget Saveggy testas denna världsnyhet i Lidl Limhamn med start den här veckan. Lidl Sverige investerade i lösningen redan år 2020 och kommer att saluföras under Lidls egna varumärke Matriket.

Den svenskodlade gurkan som odlas av producenter inom odlarna.se, tvättas och torkas innan det mycket tunna skyddet, en blandning av raps- och havreolja försiktigt sprayas på dem. Det transparenta skiktet skyddar gurkan lika bra som plast och behåller gurkan både krispig och spänstig.
– Det är med stolthet och spänning vi för första gången får möjlighet att låta konsumenter köpa gurka med växtbaserat skydd istället för plast! De svenskodlade gurkorna kommer att hålla sig fina, fräscha och goda - från butik och hela vägen hem till kylskåpet, säger Arash Fayyazi, vd och medgrundare av Saveggy.
Initiativet är en del av Lidl Future Initiative, där Lidl år 2020 tilldelade Saveggy över 2,1 miljoner kronor för att tillsammans med Lunds universitet utveckla ett biobaserat ätbart alternativ till den vanliga skyddsplasten.
– Detta test markerar en viktig milstolpe för denna innovation som just nu testas av våra kunder i Limhamn. Det här är ett första steg i resan att förändra hur livsmedel skyddas för minskat matsvinn, utan användning av plast, säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige.
Den svenskodlade gurkan med sitt innovativa och ätbara skydd testas nu i Lidl-butiken i Limhamn. Försäljningen kommer att pågå under en vecka och saluföras under Lidls egna varumärke Matriket. En fullskalig lansering är planerad till första kvartalet 2025 i samtliga av Lidls butiker i Sverige. Det växtbaserade skyddet består av raps- och havreolja och är glutenfritt. Rekommendationen är att skölja gurkan precis som andra frukter och grönsaker.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Nu har Lidl öppnat toppmodern butik i Haninge Centrum22.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ett hundratal personer lockades till invigningen av Lidls nya butik i Haninge Centrum torsdag 22 oktober. Etableringen har varit efterlängtad och den nya fullsortimentsbutiken möjliggör nu en ännu mer prisvärd veckohandling för Haningeborna.
Lidl och WWF når milstolpar inom råvaruinköp av kaffe16.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag är 100 % av kaffet som säljs under Lidl Sveriges egna märkesvaror certifierat enligt Rainforest Alliance, Fairtrade eller EU-ekologiskt. I och med det har Lidl Sverige uppnått sitt mål för certifiering av kaffe – en viktig milstolpe i det strategiska samarbetet med WWF.
Lidl och WWF når milstolpar inom råvaruinköp av te15.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag är 100 % av det te som säljs inom Lidl Sveriges egna märkesvaror certifierat enligt Rainforest Alliance, Fairtrade eller EU-ekologiskt. Därmed har Lidl Sverige har uppnått sitt ambitiösa mål för certifiering av te – en viktig milstolpe i det strategiska samarbetet med WWF.
Brist på svenskt kött driver var fjärde svensk till importerat – hotar svensk matförsörjning15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När det råder brist på svenskt kött drivs nästan var fjärde svensk (24 procent) köpa importerat kött i brist på svenska alternativ, medan hela 92 procent anser att Sverige måste öka sin självförsörjningsgrad. Samtidigt oroar sig två av tre för matförsörjningen vid en kris. Det visar den nya rapporten ”Svenskarna och köttet” från Lidl Sverige som i dag presenteras på Sveriges största lantbruksmässa Elmia Lantbruk.
Nytt rekord: Lidls kunder samlade in 2 650 910 kronor till Barncancerfonden13.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad har Lidl Sverige deltagit i Barncancerfondens kampanj ”Ge 10 kronor” under barncancermånaden september. Genom att ge tio kronor i kassan har Lidls kunder samlat in miljonbelopp som möjliggör mer forskning om barncancer och stöd till drabbade barn och familjer. Årets insamling nådde en ny rekordnivå på 2 650 910 kronor, vilket är en ökning med 284 400 kronor jämfört med föregående år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum