Hög kostnadsutveckling för landets hyresvärdar när nästa års förhandlingar väntar
31.5.2024 07:45:00 CEST | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Idag presenterade Fastighetsägarna en rapport som visar att kostnadsutvecklingen i branschen ökat med minst 15 procent. Det är inget yrkande, men blir en utgångspunkt när lokala förhandlingar om nästa års hyra förväntas inledas inom kort. Tidpunkten för startskottet kommer tidigare än vanligt – allt för att slippa retroaktiva hyreshöjningar under 2025.
Kostnaderna i fastighetsbranschen fortsätter, enligt den så kallade trepartsmodellen, att stiga. Det visar den rapport som Fastighetsägarna presenterar idag. I den framgår utöver kostnadsutvecklingen också att lönsamhetsutmaningarna blir stora om inte hyran hänger med.
- Rapporten, som utgår från vår gemensamma modell, visar på ökningar på åtminstone 15 procent. Detta är en tydlig indikation på att vi behöver högre hyreshöjningar än föregående år, säger Tomas Ernhagen, chefekonom Fastighetsägarna Sverige.
Vanligtvis brukar hyresförhandlingarna starta på hösten. I år kommer hyresförhandlingarna att starta tidigare på vissa orter i landet eftersom förhandlingsprocessen är så långdragen. Målet är att komma överens om 2025 års hyror under 2024. Detta för att hyresgästerna i god tid före årsskiftet ska få besked om sin nya hyra för 2025.
Kontakter
Tomas ErnhagenChefekonom
Tel:070-417 38 43tomas.ernhagen@fastighetsagarna.seBilder


Dokument
Om oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Jakob Olofsgård blir ny näringspolitiskt ansvarig för Fastighetsägarna i Jönköpings län20.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR stärker sitt näringspolitiska arbete i Jönköpings län. Jakob Olofsgård blir näringspolitiskt ansvarig för länets 13 kommuner. Uppdraget är att företräda fastighetsbranschen och driva frågor som skapar bättre förutsättningar för investeringar, utveckling och långsiktig fastighetsförvaltning.
Jakob Olofsgård ny näringspolitisk chef för Fastighetsägarna GFR20.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR stärker sitt näringspolitiska arbete och har rekryterat Jakob Olofsgård som ny näringspolitisk chef. Med erfarenhet från såväl rikspolitiken som bostadsutveckling får han i uppdrag att stärka fastighetsbranschens röst och bidra till bättre förutsättningar för att äga, utveckla och investera i fastigheter.
Nu är Lars Wild-Nordlund på plats som vd för Fastighetsägarna Syd17.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 15 augusti tillträdde Lars Wild-Nordlund som vd för Fastighetsägarna Syd. Med internationell erfarenhet av fastighets- och platsutveckling ska han nu leda organisationen med fokus på medlems- och samhällsnytta och de frågor som är viktiga för fastighetsföretagandet i södra Sverige.
Stockholmshyrorna avgörs av oberoende skiljeman3.8.2026 10:47:47 CEST | Pressmeddelande
För fjärde året i rad tvingas Fastighetsägarna Stockholm begära att en oberoende skiljeman ska avgöra den årliga justeringen av bostadshyrorna i Stockholms län och på Gotland. Nu uppmanas den kommande riksdagen att ändra lagstiftningen för att minska behovet av skiljeman i framtiden. Ytterst handlar det, enligt Fastighetsägarna, om det kollektiva förhandlingssystemets legitimitet.
Fastighetsägarna begär skiljeman – uppmanar riksdagspartierna att reformera hyresförhandlingarna27.7.2026 14:40:42 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR väljer nu att gå till oberoende skiljeman i årets hyresförhandlingar i Göteborg. Beslutet kommer sedan förhandlingarna med Hyresgästföreningen inte gjort tillräckliga framsteg trots tre månader av förhandlingar. – Sverige behöver ett hyresförhandlingssystem som ger besked i tid. Om systemet inte levererar det som lagstiftaren avsåg är det politikens ansvar att förändra det. Vi efterlyser inte fler konflikter, utan ett system som fungerar. När samma problem återkommer år efter år är det inte längre ett förhandlingsproblem, utan ett lagstiftningsproblem, säger Rikard Ljunggren, VD, Fastighetsägarna GFR.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum