Regeringens havsmiljöproposition: Naturskyddsföreningens kommentar
4.6.2024 15:06:48 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Statsministern, klimat- och miljöministern och landsbygdsministern presenterade idag regeringens proposition för en levande havsmiljö.
– Situationen i våra hav är akut, vilket arter som strömmingen, ålen, tumlaren, torsken och gäddan vittnar om. Vi måste skydda det som inte får försvinna och det innebär att Sverige måste flytta ut trålgränsen, skydda fler områden och minska fisket, säger Beatrice Rindevall, ordförande för Naturskyddsföreningen.
Under presskonferensen lade regeringen bland annat fram förslag om att förbjuda bottentrålning i skyddade områden, utöka skyddet av marina områden och flytta ut trålgränsen i Östersjön för att skydda sill och strömming.
– Ett beslut om att stoppa all bottentrålning i skyddade områden skulle vara ett mycket stort steg framåt. Vi har jobbat länge för att skyddet av marina områden ska utökas och kommer bli mycket glada om Sverige nu ser till att uppnå de internationellt överenskomna målen om detta, säger Beatrice Rindevall.
– Åtgärderna som regeringen presenterade är verkligen nödvändiga för livet i haven. Men hur verkningsfulla förslagen verkar bli får vi se när propositionen släpps, och jag hoppas kunna fira ordentligt då, säger Beatrice Rindevall.
Kontakter
Elin WilliamsPressekreterare
Tel:0705 95 78 09elin.williams@naturskyddsforeningen.seFölj Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Pressinbjudan: Hur mycket ny gruvbrytning behöver klimatomställningen egentligen?20.10.2026 13:48:52 CEST | Pressmeddelande
Energieffektivisering, minskad resursförbrukning och utvinning ur befintligt gruvavfall kan minska behovet av nya gruvor. Men vilka åtgärder krävs – och vad behöver politiken göra? Naturskyddsföreningen bjuder in till en seminarieserie i tre delar om alternativ till nya gruvor, med start 21 oktober.
Miljontals kläder riskerar att bli engångsplagg19.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Miljontals nyproducerade kläder används bara ett fåtal gånger, trots klädernas stora miljöpåverkan. Var femte person har under de tre senaste månaderna köpt kläder som de redan från början anar att de bara kommer att använda vid ett fåtal tillfällen. Och nästan fyra av tio köper nyproducerade plagg minst tredje månad eller oftare. Det visar en undersökning om drivkrafterna bakom klädkonsumtion som Naturskyddsföreningen tagit fram med hjälp av Beteendelabbet och Verian. Samtidigt visar nya siffror att textilkonsumtionen i Sverige ökar.
Var femte varg får skjutas i vinterns licensjakt - Naturskyddsföreningen kritisk15.10.2026 11:30:13 CEST | Pressmeddelande
I dag har länsstyrelserna i mellersta och södra rovdjursförvaltningsområdena meddelat sina licensjaktbeslut. Totalt ska 72 vargar få skjutas. Det innebär att vinterns licensjakt på varg kommer att bli den näst största någonsin, vilket sätter vargens långsiktiga överlevnad i Sverige på spel, hävdar Naturskyddsföreningen.
Naturtoppmöte: Globala mål nås inte13.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trots dagens allvarliga naturkris med stora förluster av biologisk mångfald verkar inte världens länder vara på väg att nå något av de globala mål som finns för att rädda naturen. Även Sverige har långt kvar. Det visar den globala översynen inför FN:s 17:e naturtoppmöte, som i år hålls i Jerevan, Armenien. På mötet kommer den mest centrala frågan vara hur målen för att rädda den biologiska mångfalden ska kunna nås. Mötet hålls 19–30 oktober, och Naturskyddsföreningen är på plats från den 25 oktober.
Svenska storbanker ger nya miljarder till oljejakten i Arktis – trots EU:s motstånd9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SEB och Nordea har de senaste två åren gett 14 miljarder kronor i nya lån till oljebolag som expanderar i Arktis. Detta trots att EU motsätter sig ny olje- och gasutvinning i Arktis och vill se ett förbud. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen och Fair Finance Guide som presenteras idag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum